Σαν σήμερα : Το τρίτο σερί Κύπελλο απέναντι στον παοκ (vid)

Σαν σήμερα το 2018 ο Ολυμπιακός πανηγύρισε την κατάκτηση του 3ου Κυπέλλου Ελλάδας  με την νίκη του απέναντι στον παοκ  με 53-68.

Στις 25 Μαρτίου του 2018, ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε την απόλυτη κυριαρχία του και σε αυτόν τον θεσμό, επικρατώντας πανεύκολα του παοκ με 53-68.

Το  πρώτο δεκάλεπτο ήταν ουσιαστικά ντέρμπι. Με τις «Ερυθρόλευκες» να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ  και τον ΠΑΟΚ ,να ξεφεύγει με τρίποντο της Λιούις , 9-5 και να αυξάνει τη διαφορά και στους 6(11-5).

Η είσοδος της Χατζηνικολάου έδωσε ενέργεια  στον Ολυμπιακό που είχε καλύτερη οργάνωση στο παιχνίδι  και με ένα σερί 0-11, προηγήθηκε με 11-16.

Οι  Πειραιώτισσες  ξέφυγαν και με +6 ,χάρις σε τρίποντο της Σταμάτη(13-19) με την πρώτη περίοδο στο 16-19.

Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκες» βρήκαν ισορροπία , δεχόμενες μόλις ένα καλάθι  σε πέντε λεπτά στο Β Πεντάλεπτο, και σκοράροντας εύκολους πόντους ,αλλά και κυριαρχώντας στην μάχη των Ριμπάουντ,  κατάφεραν να ξεφύγουν  με +11 (18-29) και την Αντερσον να οδηγεί την ομάδα στο σκοράρισμα με 12  πόντους.

Ένα μπλακ άουτ,σχεδόν δύο  λεπτών του Ολυμπιακού ,έφερε τον ΠΑΟΚ στο -8(23-31), αλλά ένα έμμεσο τρίποντο της Σπυριδοπούλου έφερε το +11 (23-34), δυόμιση λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, ενώ  με δύο τρίποντα η Μάλτση έκανε την μεγαλύτερη διαφορά(23-40).

Mε το 27-42 να σηματοδοτεί το τέλος του ημιχρόνου.

Το παιχνίδι, πλέον, είχε πάρει τον δρόμο του.  Με την ομάδα του ΠΑΟΚ να είναι πολύ άστοχη και τα κορίτσια του Μίσσα, χωρίς να έχουν την τρελή ένταση, αλλά παίζοντας τόσο όσο για να κυριαρχήσουν, αύξησαν τη διαφορά στους 20(35-55). Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε με ένα 6-0  για το 41-55, της 3ης περιόδου..

Οι «ερυθρόλευκες» έβγαζαν μεγάλο εκνευρισμό στις επιθέσεις  και είναι χαρακτηριστικό ότι  είχαν σκοράρει σε 4 λεπτά μόλις τέσσερις πόντους με μία βολή της Αντερσον και ένα τρίποντο της Μάλτση.Οχι βέβαια ότι οι Θεσσαλονικιές ήταν καλύτερες καθώς τα ποσοστά τους ήταν άθλια.  Κάπως έτσι φτάσαμε σε μία τέταρτη περίοδο , όπου ο Ολυμπιακός έπαιζε όσο έπρεπε  για να συντηρεί μία διαφορά κοντά στους 15 με 20 πόντους και το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται  στο 53-68.