Σαν σήμερα έγραψε το ταμπλό της Γλυφάδας το 102-29 (vid)

Σαν σήμερα το 20/1/2018 o Ολυμπιακός δεν έδειξε έλεος  και διέλυσε τον Παναθηναϊκό με 102-29 στη Γλυφάδα, πετυχαίνοντας την 9η σερί νίκη του επί του “τριφυλλιού”.

Δεν υπάρχει απλά αυτό το πράγμα που έγινε στο ΔΑΚ Γλυφάδας! Ο Ολυμπιακός έγραψε ιστορία σημειώνοντας την ευρύτερη νίκη του όλων των εποχών επί του Παναθηναϊκού σε ομαδικό αγώνισμα! Οι ερυθρόλευκες του Κώστα Μίσσα σκόρπισαν στους πέντε ανέμους τον Παναθηναϊκό με το εξωπραγματικό μεν αλλά όχι αδύνατο για Ολυμπιακό σκορ, 102-29!!!

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε από νωρίς να προηγείται με διψήφια διαφορά (10-0). Το υπέρ του προβάδισμα έφτασε μέσα στα επόμενα λεπτά στους 20 πόντους (29-9) και στη δεύτερη περίοδο πήγε στους 30 πόντους (47-17). Εν τέλει, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 47-18 για τις “ερυθρόλευκες”, οι οποίες δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι κι ανέβασαν το σκορ στο 71-18 με ένα τρομερό 24-0!

Η τρίτη περίοδο έκλεισε με το σκορ στο 79-24. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ήμασταν στο ίδιο έργο θεατές, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 92-28 στο 35’! Οι παίκτριες του Κώστα Μίσσα δεν σταμάτησαν και τελικά πανηγύρισαν τη 12η νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα με 102-29. Την 9η σερί επί του “αιώνιου” από την ημέρα επανίδρυσης του τμήματος μπάσκετ γυναικών. Οι ηττημένες υποχώρησαν στο 0-12.

Σημειώνεται πως αυτή είναι η μεγαλύτερη νίκη του Ολυμπιακού επί του Παναθηναϊκού στο μπάσκετ… γενικά. Η πιο ευρεία νίκη επί των “πράσινων” σε επίπεδο ανδρών είναι το 110-68 (+42) εκτός έδρας για το Κύπελλο Ελλάδας το 1977, ενώ το προηγούμενο ρεκόρ ήταν το +46 (79-33) από το ματς γυναικών στο “Παύλος Γιαννακόπουλος” στην πρεμιέρα της φετινής Α1.

Τα δεκάλεπτα: 24-9, 47-18, 79-24, 102-29

Ολυμπιακός (Μίσσας): Μπάζιτς 12, Σταμάτη 25 (5/8 τρίποντα), Σπυριδοπούλου 2, Χατζηνικολάου 19 (8/8 δίποντα, 3/3 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα), Κοσμά, Μάλτση 11 (3/7 τρίποντα), Νικολοπούλου, Χαλιβέρα 3, Σωτηρίου 13 (7 ριμπάουντ), Μπαλτά, Άντερσον 4, Καλτσίδου 13.

Παναθηναϊκός (Καντζιλιέρης): Κασδαγλή 2, Τσινέκε Κατερίνα 17 (13 λάθη), Ακρίβου 1, Ζάρη, Κούκη, Κοίλια 3, Μπρούλια, Γάτου, Νούλα, Εζέτζα 6 (10 ριμπάουντ), Κακαρά, Κακούρη.