ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Σαν «σίφουνας» στους «16»

Ο Ολυμπιακός έκανε… πλάκα στην Ενισέι, στη ρεβάνς της νίκης στη Ρωσία, καθώς επικράτησε και στο δεύτερο παιχνίδι, αυτή τη φορά με 84-69 (συνολική διαφορά 30 πόντοι)  και προκρίθηκε στη φάση των «16» του Eurocup Γυναικών. Σαν «σίφουνας» στους «16».

Υπενθυμίζεται πως οι φιλοξενούμενες είχαν συντρίψει με 25 πόντους διαφορά τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, παίρνοντας εκείνεις τη δεύτερη θέση του ομίλου και αφηνοντας εκτός τις «πράσινες».

Δυναμική αρχή

Οι «ερυθρόλευκες» είχαν «μαξιλαράκι» 14 πόντων από το πρώτο ματς, γεγονός που τους επέτρεψε να μπουν με αυτοπεποίθηση στο ματς. Oι Ρωσίδες ήταν αυτές που είχαν το άγχος, γεγονός που φάνηκε και από την γρήγορη αντικατάσταση της Ματφέεβα, που τα… άκουσε από τον πάγκο για ορισμένα λάθη στην τακτική.

Στο πεντάλεπτο το σκορ ήταν 11-8 υπέρ των «ερυθρόλευκων», με την Πλουφ να έχει πέντε πόντους. Παρά την πίεση των φιλοξενούμενων, ο Θρύλος διαχειριζόταν σωστά το αποτέλεσμα, θέλοντας να επιβάλει από την αρχή την κυριαρχία του. Η διαφορά μεγάλωσε στο τέλος του δεκαλέπτου (+11), με τις γηπεδούχες να εκμεταλλεύονται τόσο τις ψηλές τους, όσο και το «υπερόπλο» Σταμολάμπρου, που είχε 8 πόντους (2/2 τρίποντα, 2 ασίστ).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα ήταν η ίδια. Με τον Ολυμπιακό να κυκλοφορεί γρήγορα την μπάλα, κάνοντας, παράλληλα, καλή δουλειά και στην άμυνα, με της φιλοξενούμενες να έχουν μόλις 14/36 σουτ εντός πεδιάς. Η μόνη που ξεχώριζε μέχρι εκείνο το σημείο για την Ενισέι ήταν η Βάνλο με 7 πόντους. Το ημίχρονο βρήκε τον Θρύλο στο +15 (46-31) και την Σταμολάμπρου στους 17 πόντους, με την πρόκριση να έχει, ουσιαστικά, κριθεί αφού η Ενισέι χρειαζόταν να καλύψει και τη διαφορά του πρώτου αγώνα.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε από εκεί που τελείωσε το πρώτο, με τους γηπεδούχους να έχουν καλή κυκλοφορία και- όταν δεν βρίσκουν ελεύθερο σουτ- να «τροφοδοτούν» τις Πλουφ και Βίτολα. Το σκορ έφτασε στο 65-41, τρία λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με ωραία προσπάθεια της Νικολοπούλου.

Ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος, παίζοντας όμορφο μπάσκετ, έχοντας καλό ποσοστό στα σουτ τριών πόντων και βγάζοντας πολλές συνεργασίες. Η ομάδα του Πειραιά απέδειξε την ανωτερότητά της και πήρε τη νίκη με 84-69, καθώς και την σπουδαία πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Κορυφαίες για την ομάδα του Ζίμπαρτς οι Σταμολάμπρου και Πλουφ με 19 πόντους. Για την Ενισέι ξεχώρισε μόνο η Τζόουνς με 23.

Τα στατιστισκά

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 46-31, 67-48, 84-69

Η επόμενη αντίπαλος

Επόμενη αντίπαλος του Θρύλου η τουρκική Νεσίμπε Αϊντίν, με τα παιχνίδια να διεξάγονται στις 13 και 20 Ιανουαρίου. Το πρώτο παιχνίδι θα διεξαχθεί στο ΣΕΦ.