(Σ)εξάσφαιρος Θρύλος

Με τον καλύτερο τρόπο “απάντησε” ο Ολυμπιακός  μετά την ήττα απο την Πόρτο. Με μία απόλυτα μεστή εμφάνιση και βγάζοντας όλη του την ποιότητα, ο Θρύλος του Ελληνικού ποδοσφαίρου διέλυσε στη Λαμία την τοπική ομάδα με 6-0 , σκοράροντας απο τρία γκολ σε κάθε ημίχρονο.

Πως ξεκίνησε: Ο Μαρτίνς ξεκίνησε με τον Τιάγκο Σίλβα, σε ρόλο δεκαριού, μιας και Φορτούνης -Βαλμπουενά ήταν εκτός, ενώ οι υπόλοιποι 10 ήταν οι προβλεπόμενοι. Σά κάτω απο τα γκολποστ. Τετράδα στην άμυνα οι Ραφίνια,Σεμέδο,Σισέ, Χολέβας. Εμβιλά,Μπουχαλάκης και μπροστά τους ο Τιάγκο. Με Ραντζέλοβιτς-Μασούρα στα άκρα και μόνο προωθημένο τον Ελ Αραμπί.

Το ματς: Σε ένα κάκιστο αγωνιστικό χώρο, μετά την βροχή που είχε προηγηθεί, η Λαμία προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Ολυμπιακό., στο πρώτο εξάλεπτο, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Οσο πέρναγε η ώρα, ο Ολυμπιακός κέρδιζε το κέντρο, έριξε τον ρυθμό του ματς και απείλησε, πρώτα με ένα σουτ,  έξω απο την περιοχή, του  Εμβιλά, με τον Θεοδωρόπουλο να διώχνει, στο 9, ωστόσο τρία λεπτά αργότερα έγινε το 0-1.

Μπουχαλάκης και 0-1

Στο 12, από φάουλ του Μασούρα, από θέση μέσα αριστερά, έφερε κόσμο στα καρέ του Κίπερ της Λαμίας, που στο γέμισμα έδιωξε τη μπάλα με υπερένταση, χτυπώντας μάλιστα στο κεφάλι τον Σεμέδο, με τον Μπουχαλάκη να είναι εκεί που πρέπει  και με έξυπνη κεφαλιά να κάνει το 0-1.

Αλλα δύο και ..καθάρισε η μπουγάδα

Ουσιαστικά  το γκολ “ξεκλείδωσε” και την υπόθεση νίκη. Οσο και αν η Λαμία  το πάλευε , ο Ολυμπιακός “πατούσε” καλύτερα στο γήπεδο, έπαιζε έξυπνα και στο 34, μία φωτοβολίδα του Εμβιλά, με τη μπάλα να κοντράρει ελαφρά σε  σώμα αμυντικού και να καταλήγει στα δίχτυα, να φέρνει το 2-0  και τον Ελ Αραμπί να επιστρέφει στα γκολ,ένα λεπτό μετά ,εκμεταλλευόμενος άψογα τη σέντρα του Μασούρα από τα αριστερά.

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός έπεσε. Ο Πέπε πήρε τη θέση του Εμβιλά, ενώ για τη Λαμία είχαμε τους Τσούκαλο αντί του Παλαβαντισβίλι και ο Βασιλακάκης αντί του Μπουλούλη. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο “ζωντανοί” κάνοντας τελική στο 55 με τον Τσούκαλο να κάνει σέντρα και τον Βασιλακάκη στην καρδιά της άμυνας με προβολή να στέλνει τη μπάλα άουτ.

Στο 62 ,μάλιστα, κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Ραντζέλοβιτς που υπέδειξε το VAR . με τον Ντέλετιτς να εκτελεί την εσχάτη των ποινών ,αλλά τη μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια ο Σέρβος έκανε κεφαλιά προς το τέρμα ,αλλα ο Σισέ έδιωξε.Η φάση ήταν ως μη  γενόμενη πάντως.

Oι αλλαγές του Μαρτίνς στην επίθεση, έστω και αν το ματς είχε τελειώσει με το σκορ στο 0-3, έδωσαν πνοή στον Ολυμπιακό. Με Σουντανί και Κάιπερς, μάλιστα να βρίσκουν και το δρόμο για τα δίχτυα. Ο πρώτος,στο 82 με πέναλτι που κέρδισε ο Ραντζέλοβιτς σε χέρι του Σαραμαντά(υπόδειξη Var)  και ο δεύτερος ένα λεπτό μετά, απο σέντρα και πάλι του Σέρβου ακραίου.

Το κερασάκι στην Τούρτα έβαλε ο Μασούρας με προβολή  ύστερα απο άψογη σέντρα του εκτελών χρέη δεξιού μπακ Ανδρούτσου.

MVP:  Ο Γιώργος Μασούρας ήταν εξαιρετικός με δύο ασίστ, ένα γκολ και μία μεστή εμφάνιση

H στιγμή: Η γκολάρα του Εμβιλά που είναι και το πρώτο του με τον Ολυμπιακό

Ο αδύναμος κρίκος:  Η αμυντική λειτουργία της Λαμίας

Ο Ρέφερι:Ο Βάτσιος έδωσε εύκολα το πέναλτι για τη Λαμία ,αλλά το πιο ξεκάθαρο χέρι του Σαραμαντά που έκανε ξεκάθαρα handballinig πέρασε κανα πεντάλεπτο για να το δώσει.

Λαμία (Μπάμπης Τεννές): Θεοδωρόπουλος, Ζιούλης, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Παλαβαντισβίλι(46 Τσούκαλος), Μπουλούλης, Σαραμαντάς, Προβυδάκης(46 Βασιλακάκης), Ρόμανιτς, Ντέλετιτς, Αραμπούλι(86 Βλαχομήτρος)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια(66 Ανδρούτσος), Σεμέδο(66 Αβρααμ), Σισέ, Χολέμπας, Εμβιλά(46 Πέπε), Μπουχαλάκης, Τιάγκο Σίλβα(75 Kάιπερς), Ραντζέλοβιτς, Μασούρας και Ελ Αραμπί(62 Σουντανί).