Ρίχνει 4άρες αλλά έχει πολλά περιθώρια

Το αήττητο στο φετινό πρωτάθλημα ήταν σίγουρο. Ακόμη κι αν γκρεμίζονταν ένας… φούρνος κοντά στο «Γ. Καραϊσκάκης», αυτό δεν θα άλλαζε. Όπως και το 4Χ4 στον Πειραιά. Διότι η φετινή ομάδα του Ντιέγκο Μαρτίνεθ έχει πλάνο και νοοτροπία νικητή. Επομένως, αυτά τα ματς θα τα «καθαρίζει» με χαρακτηριστική άνεση. Ωστόσο, αυτό που έχει μεγαλύτερη αξία είναι πώς οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν ξανά αλώβητη την εστία τους. Βέβαια έχει σημασία και ο τρόπος. Αλλά στην τελική, 360 λεπτά χωρίς παθητικό είναι μια θετική εικόνα. Ρίχνει 4άρες αλλά έχει πολλά περιθώρια.

Ρίχνει 4άρες και κόβει… ταρίφα!

Αν εξαιρέσει κανείς τα πρώτα λεπτά του ματς που η Κηφισιά θέλησε να παίξει με αντεπιθέσεις και θα μπορούσε να απειλήσει, το υπόλοιπο ματς ήταν μονόλογος. Παράσταση για ένα ρόλο. Μιας και ο Ολυμπιακός, στο ρελαντί, «καθάρισε» με ένα ακόμα εντός έδρας τρίποντο. Διότι έχει φέτος και ποιότητα και την ικανότητα να τελειώνει έτσι εύκολα τα ματς. Επίσης, για πέμπτη σερί αγωνιστική είναι αήττητος. Μεταξύ σοβαρού και αστείου έχει ξεκινήσει να ρίχνει… ταρίφες η ομάδα του Ντιέγκο Μαρτίνεθ.

Αλλά σημασία έχει πώς παίζει ποδόσφαιρο που αρέσει στον κόσμο και το απολαμβάνει. Όταν μια ομάδα μπορεί να συνδυάσει ουσία και θέαμα, οι οπαδοί της απολαμβάνουν περισσότερο το ματς. Λοιπόν, εύκολο 4-0 με εκτεταμένο rotation. Εξάλλου δεν ήταν το πρώτο. Επιπλέον, με πολλά νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα. Όπως και την ευκαιρία αρκετοί βασικοί να πάρουν ανάσες ενόψει Άρη.

Η άμυνα θέλει ακόμα δουλειά

Ωστόσο έχει μεγαλύτερη αξία πώς ο Ολυμπιακός κράτησε ξανά το μηδέν στην άμυνα. Τέταρτο ματς στο Καραϊσκάκη και παθητικό μηδέν! Όμως θα πει κανείς πώς ήταν οι αντίπαλοι εύκολοι. Αλλά αυτό που μετρά είναι το αποτέλεσμα, αυτό που γράφει ο ηλεκτρονικός πίνακας. Δηλαδή το 4-0. Για την ακρίβεια χρειάστηκε και η επέμβαση του Πασχαλάκη στο 9ο λεπτό. Βέβαια οι «ερυθρόλευκοι» αντιμετώπισαν στο πρώτο κομμάτι του ματς θέματα στην ανασταλτική λειτουργία. Πιο συγκεκριμένα, είχαν αργές επιστροφές. Στη συνέχεια ο γκολκίπερ του Θρύλου ήταν θεατής, ενώ και η αμυντική τους συμπεριφορά βελτιώθηκε.

Κατά συνέπεια, ας το κρατήσουμε αυτό. Διότι μετά από πέντε αγωνιστικές στο πρωτάθλημα, ο Ολυμπιακός έχει δεχθεί μόλις ένα γκολ από την ΑΕΚ. Επομένως το πλάνο του Μαρτίνεθ δεν αφορά μόνο το ποδόσφαιρο κυριαρχίας και τη δημιουργία πολλών φάσεων. Όμως θα χρειαστεί παραπάνω δουλειά στον αμυντικό τομέα, για να φτάσει η ομάδα εκεί που μπορεί. Κάτι που θα έρθει με την… τριβή και το χρόνο. Μιας και η καλή ανασταλτική λειτουργία είναι και θέμα ομοιογένειας. Ρίχνει 4άρες αλλά έχει πολλά περιθώρια.

Υ.Γ. Ο Ολυμπιακός είναι μια νέα ομάδα και ακόμα δεν έχουν μπει όλοι οι παίκτες στο 100%. Οπότε τα μηνύματα είναι άκρως ενθαρρυντικά.