“Ξέδωσε” με κατοστάρα

Ένα πολύ εύκολο απόγευμα είχε ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ, όπου μετά την βαριά ήττα από την Μπασκόνια στη Βιτόρια είχε την δυνατότητα να “ξεδώσει” απέναντι στον ΓΛ Φάρο με σκορ 100-69 και να επιστρέψει με τρόπο εμφατικό στις νίκες.

Με τρελά γκάζια μπήκε ο Ολυμπιακός στο παιχνίδι, και στο πρώτο τρίλεπτο βρέθηκε αμέσως στο +8 (10-2). Η αντίδραση των φιλοξενουμένων ήταν απλά να μειώσουν σε 13-9, αλλά οι Μάντζαρης και Σπανούλης κάπου στα μισά έκαναν το “μπαμ” και ξανάστειλαν την ομάδα στο +10 (19-9). Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους Πειραιώτες να προηγούνται 31-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν υπήρξε διάθεση από κανέναν στον Ολυμπιακό να ρίξει ρυθμούς!!! Η ομάδα έτρεξε, ανέβασε ακόμη περισσότερο την ταχύτητά και με απανωτούς αιφνιδιασμούς με τους Τόμπσον και Ρόμπερτς, εκτόξευσε την διαφορά στο +25 (53-28) στα τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η Λάρισα δεν μπορούσε να ακολουθήσει τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι πήγαν στα αποδυτήρια με το +27 (59-32).

Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκαν τα πράγματα και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να εκτελεί αλύπητα από την περιφέρεια και να φτάνει και στο +33! Κάπου εκεί ο ρυθμός τους έπεσε για να ξανανέβει με Ρόμπερτς και Τόμπσον που διαμόρφωσαν το 81-51 με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η χαλαρότητα του Ολυμπιακού είχε ως αποτέλεσμα να μειώσει στο -22 ο Φάρος και στην συνέχεια στο -19 τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Όμως ο Ολυμπιακός σοβαρεύτηκε και πάλι και στα τελευταία λεπτά “ξύπνησαν” παίρνοντας την τελική νίκη με 100-69

Δεκάλεπτα: 31-19, 58-32, 81-51, 100-69