“Σκούπισε” Προμηθέα και πάει ΟΑΚΑ

Ενας σοβαρός ,στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα Ολυμπιακός, επικράτησε του Προμηθέα στο “Τοφαλος” με 56-89, κάνοντας το 3-0 και ετοιμάζεται για τους τελικούς με τον Παναθηναϊκό που ξεκινάνε στο ΟΑΚΑ την Κυριακή. Εξαιρετικός ο Στρέλνιεκς ,που έκανε ρεκόρ  με την “Ερυθρόλευκη” και πολύ καλός ο Γουίλτζερ με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε αρκετά δυνατά και προηγήθηκε με 2-7.  Ωστόσο, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με τέσσερις πόντους από τον Πράδερ και ένα τρίποντο του Σαλούστρου φτάσαμε στο 7-7. Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά  προσπαθούσαν μάταια να σκοράρουν  από τα 6.75 όντας πολύ άστοχοι ,ενώ ο Ολυμπιακός με καθαρό μυαλό σε άμυνα και επίθεση ,κατάφερνε να πάρει μία διαφορά ασφαλείας , οικοδομώντας μία διαφορά από τους 8 έως τους 12 πόντους με το 16-24 να είναι το αποτέλεσμα της πρώτης περιόδου.

Οι Πειραιώτες συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και με κορυφαίο στην επίθεση τον Στρέλνιεκς, αλλά και πολύ καλούς τους Μακ Λίν,Παπανικολάου και Μιλουτίνοφ  ,με τον τελευταίο να είναι πολύ καλός και στο αμυντικό κομμάτι, η διαφορά παρέμενε σε διψήφιο αριθμό πόντων (33-44 στο ημίχρονο).

Στην τρίτη περίοδο,  ο Γιατράς θέλησε να αλλάξει την άμυνα και τον τρόπο προσέγγισης στην επίθεση, αλλά οι παίκτες του ήταν αρκετά άστοχοι, με τους περισσότερους από τους παίκτες  εκτός ρυθμού  αγώνα και τον Ολυμπιακό ,παρά το γεγονός ότι δεν ήταν σε καλή ημέρα οι Σπανούλης και Πρίντεζης ,με τον δεύτερο να είναι πολύ άστοχος ,  οι υπόλοιποι έδειχναν όρεξη και διάθεση  με πρώτο και καλύτερο τον Στρέλνικς και κάπως έτσι φτάσαμε  στο 46-62 .

Η τέταρτη περίοδος ήταν απλά συνοπτικής διαδικασίας.   Με τον Προμηθέα να σκοράρει μόνο δέκα πόντους και τον Ολυμπιακό 27 ,φτάσαμε  στο τελικό 56-89.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ: Γκίκας 2 , Φαγιέ 5 , Σαλούστρος 12 (2), Πράδερ 10, Έλις 4 (6 ριμπάουντ), Λίποβι 6, Τουντζιαράκης 5, Σκούφης, Γερομιχαλός 2, Δημάκος 6, Χολ 4 (1/6 σουτ), Μαντζούκας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σπανούλης 3 (1/6 σουτ, 4 ασίστ), Παπανικολάου 7 (2), Ρόμπερτς 9 (1), Μπόγρης 3, Ουίλτζερ 14 (4/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), ΜακΛιν 8, Παπαπέτρου, Μιλουτίνοβ 6, Στρέλνιεκς 22 (2/4 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 3/3 βολές), Πρίντεζης 6 , Μάντζαρης 9 .