ΜΠΑΣΚΕΤΝίκος ΑβραμίδηςΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

“Μίλησαν” οι λεπτομέρειες

To είχα πει και γράψει πριν το παιχνίδι με τη Ζαλγκίρις. Αυτό και με τη Μπάμπεργκ ήταν τα πιο “ύπουλα” και τελικά επιβεβαιώθηκα. Και με τους Γερμανούς και τους Λιθουανούς τα πάντα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες.

Και τελικά είναι και αυτές που κάνουν τη διαφορά. Με το παιχνίδι να πηγαίνει σε χαμηλό σκορ και τον Ολυμπιακό να έχει εκτός αγώνα λόγω κακής βραδιάς τον Σπανούλη με την επιθετική άμυνα του Γιασικεβίτσιους ,αλλά και τον ίδιο τον αρχηγό να μην είναι καλά στερούσε από την ομάδα την δημιουργία, ενώ και η άμυνα είχε πρόβλημα σε αμυντικές συνεργασίες και ριμπάουντ.

Αυτό που τον κρατούσε ζωντανό ήταν ο Πρίντεζης που “μίλησε” με 10 πόντους σε κρίσιμα σημεία με τον Λεκαβίτσιους να κάνει μεγάλη ζημιά, αλλά και την λιθουανική άμυνα με πολλά τρικ να δημιουργεί θέματα στους “Ερυθρόλευκους”.

Το Buzzer -beater για το 35-35 του Θρύλου, με το τρίποντο του Kill -bill στο τέλος άλλαξε την ψυχολογία της ομάδας.

Οσο πέρναγε ή ώρα κάτι η βελτίωση των Πειραιωτών στην παίρνοντας και τα ριμπάουντ(βοήθησε και ο Μιλουτίνοφ αρκετά), κάτι τα τρίποντα του Σπανούλη , η καλή κυκλοφορία του Ουότερς, αλλά και το ξύπνημα του Λοτζέσκι μαζί με την…επιστροφή του Πρίντεζη στο σκοράρισμα έφεραν το +7 (68-61) σχεδόν 1.48 πριν το τέλος και κάπου εκεί το ματο ματσάκι έλαβε τέλος. Με τον Ολυμπιακό να βάζει 17 πόντους και να δέχεται 10 στην 4η περίοδο, επιβεβαιώνοντας αυτό που έχει πει ουκ ολίγες φορές ο Σφαιρόπουλος και οι παίκτες του πως τα πάντα ξεκινάνε απο την άμυνα.