ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ

“Μεγάλοι” Παίδες, “δάγκωσαν” την ΑΕΚ!

Μία χρυσή νίκη που τον έστειλε να στρογγυλοκαθήσει στην κορυφή της Σούπερ Λιγκ Κ-15 πήρε ο Ολυμπιακός. Οι Παίδες νίκησαν σε ένα πολύ ωραίο ματς της ΑΕΚ με το “αγγλικό” 3-2 σε αγώνα που έγινε στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής.

Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν με το πλασέ του Σταμούλη στο 8′ ενώ έχασε σωρεία ευκαιριών για να διπλασιάσει τα τέρματα του. Από το… τίποτα ωστόσο η ΑΕΚ βρέθηκε μπροστά με ένα “ξέσπασμα” που “κοίμησε” τον Ολυμπιακό. Στο 21′ και στο 24′ με Βλαχίδη και Βαφειάδη, η Ένωση γύρισε το ματς και το έκανε 1-2. Όμως πριν το τέλος του 40λεπτου, οι Παίδες του Θρύλου κατάφεραν και έκαναν το 2-2 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σπυριδάκη.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν άκρως ερυθρόλευκο και περιλάμβανε και το νικητήριο τέρμα της ομάδας! Το οποίο ήρθε με τον Σταμούλη και πάλι που δέχθηκε την κάθετη μεταβίβαση του Συρμή για να γράψει το τελικό 3-2. Παρά τις ευκαιρίες που ξανάχασε ο Ολυμπιακός μέχρι το τέλος του αγώνα κατάφερε να διατηρήσει το 3-2 και να ανεβεί στην κορυφή της βαθμολογίας.

Έδειξαν τον δρόμο δηλαδή οι Παίδες μας!

Κάπως έτσι, λοιπόν, οι Παίδες του Ολυμπιακού έφτασαν στην 3η συνεχόμενη νίκη τους και ανέβηκαν στην κορυφή της Super League Κ15.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γραμματικάκης, Φρέρης, Μπονέλης, Κατσογιάννης, Γιγίνης, Λιάτσος (67’ Τσιουρής), Σπυριδάκης (63’ Κίτσος), Λιοφάγος (57’ Παπανικόπουλος), Σταμούλης (80’ Παστράς), Ντόη, Καραπαναγιωτίδης (57’ Συρμής).

ΑΕΚ: Μητσόπουλος, Σκαμπαρδώνης (52’ Πρωτούλης), Κανελλόπουλος, Τσαχματιώτης, Τσιόκρης, Καλτσάς (73’ Μπάλας), Βλαχίδης, Χριστόπουλος, Βαφειάδης (67’ Περιβολαράκης), Μιχόπουλος, Πάπα.