“Λύγισε” στο φινάλε…

Με δίποντο της Ρόμπινσον στο τελευταίο δευτερόλεπτο, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στο ΣΕΦ από την Perfumerias Avenida με 68-69 για την 7η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Το ματς ήταν θρίλερ, κρίθηκε στην τελευταία επίθεση με την Ρόμπινσον να πετυχαίνει καλάθι σε νεκρό χρόνο και να δίνει τη νίκη στην ομάδα της. Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό η Αννα Σπυριδοπούλου με 16 πόντους.

ΑΝΩΤΕΡΟΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ο Ολυμπιακός πέρασε στο ματς με τις Παυλοπούλου, Τόμας, Σωτηρίου, Σπυριδοπούλου και Τζόνσον και προηγήθηκε 3-0 με σουτ της Σπυριδοπούλου. Το ντράιβ της Τόμας έγραψε το 5-2 και η Τζόνσον με βολές το 7-4, για να ακολουθήσει η Παυλοπούλου και με 4 σερί πόντους να πάει το ματς στο 12-8.

Η Perfumerias Avenida εκμεταλλεύτηκε την αστοχία του Ολυμπιακού στις επόμενες φάσεις και έτρεξε ένα 7-0 σερί για το 12-15 στο ΣΕΦ με 3:02 για το δεκάλεπτο.

H Σωτηρίου ισοφάρισε με τρίποντο σε 15-15 με το δεκάλεπτο να λήγει στο 19-21.

Ο Ολυμπιακός στο 21-24 και 23-26, η Σταμάτη ευστόχησε από τα 6,75μ για το 26-26, οι «ερυθρόλευκες» παρέμειναν κοντά στο σκορ και πίεσαν στην άμυνα. Η Σπυριδοπούλου με βολές έκανε το 30-29 και η Σωτηρίου το 32-31 με 3:57 για το ημίχρονο. Ο Θρύλος βρήκε πόντους από το ποστ, η Τζόνσον βοήθησε εκεί και με δίποντο έκανε το 36-33. Μάλιστα οι νταμπλούχες Ελλάδας έτρεξαν ένα 6-0 σερί για το 40-33, με την ομάδα απο την Σαλαμάνκα να μειώνει και να κλείνει το ημίχρονο στο -2 (40-38).

ΤΟ ΕΧΑΣΕ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΑΣΗ

Ο Ολυμπιακός δεν πέρασε με την ίδια συγκέντρωση στο τρίτο δεκάλεπτο. H Perfumerias Avenida προηγήθηκε με τέσσερις πόντους μετά από 6-0 σερί, με την Σπυριδοπούλου έπειτα από λέι απ να μειώνει σε 44-48. Η Σωτηρίου έκανε το 46-48 αλλά οι φιλοξενούμενες έτρεξαν ένα νέο 6-0 σερί για το 46-54.

Ο Θρύλος αντέδρασε, η Νικολοπούλου σκόραρε για τρεις για το 49-54, ενώ το σερί της ομάδας του Πειραιά έφτασε μέχρι και το 52-54 από την Τίκβιτς.

Ένα λάθος στην τελευταία άμυνα του δεκαλέπτου όμως ήταν η αιτία για να περάσουν οι ομάδες στην τέταρτη περίοδο με το σκορ στο 52-56.

Οι πρωταθλήτριες Ισπανίας προσπέρασαν με πέντε πόντους ξανά (54-59), όμως ο Ολυμπιακός πέτυχε ένα ακόμα τρίποντο με την Σταμολάμπρου να πραγματοποιεί στο ΣΕΦ το 57-59.

Οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν και η Τόμας ισοφάρισε με σουτ από τα 6 μέτρα (59-59), οι Ισπανίδες προσπέρασαν με τρίποντο με τρία λεπτά για το τέλος.

Η Σταμολάμπρου με δίποντο έγραψε  το 61-62 με 2:20 να απομένει για να λήξει η αναμέτρηση. Οι επόμενες επιθέσεις δεν έγιναν πόντοι για τον Θρύλο, οι φιλοξενούμενες έφτασαν το ματς στο 61-64, αλλά η Σπυριδοπούλου με γκολ φάουλ ισοφάρισε σε 64-64 με 1:03 να απομένει.

Ο Ολυμπιακός έπαιξε σωστά στην άμυνα και η Παυλοπούλου με ντράιβ της έδωσε το 66-64 με 29,7’’, με την Ρόμπινσον όμως στην επόμενη επίθεση να πετυχαίνει το έμμεσο τρίποντο και να δίνε το προβάδισμα ξανά για την Perfumerias Avenida.

Με 18,4’’ δευτερόλεπτα για το τέλος, ο Γιώργος Παντελάκης πήρε τάιμ άουτ, ο Θρύλος είδε την Σπυριδοπούλου να πηγαίνει μέχρι τέλους την επίθεση και να σκοράρει για το 68-67 με 6.6’’ ακόμα. Η ισπανική ομάδα κάλεσε το τάιμ άουτ, όμως η Ρόμπινσον με καλάθι έπειτα από επιθετικό ριμπάουντ έδωσε τη νίκη στην ομάδα της.