“Λύγισε” στις μικρές λεπτομέρειες

Σε ένα ματς -διαφήμιση για το Ελλληνικό μπάσκετ στην Ευρωλίγκα , ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από τον Παναθηναϊκό στην παράταση με 99-93 . Φοβερό μπασκετ από τους Πειραιώτες οι οποίοι έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό αλλά αυτοκτόνησαν  μη ευστοχώντας σε κρίσιμα  σημεία στις βολές.

Ο MVP:  Ο Ταιρίς Ράις ήταν απόλυτα κομβικός για τον Παναθηναϊκό καθώς σε κρίσιμα σημεία πέτυχε απόλυτα κομβικούς πόντους. Εν αρχή ην με τους 18 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, τους κομβικούς 11 πόντους  για το +8 του Παναθηναϊκού στην τρίτη περίοδο, αλλά και κρίσιμους πόντους στην τέταρτη περίοδο και το καθοριστικό 96-91 στην παράταση.

Το παιχνίδι: To πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο. Ο Ολυμπιακός ήλεγχε τον ρυθμό , ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να τρέξει σε ανοιχτό γήπεδο  και κάπως έτσι οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί σχεδόν στο σκορ έχοντας ένα κοινό. Ηταν αρκετά άστοχες. Η Πρώτη περίοδος έληξε με  18-17 .

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ράις κατά πρώτο λλόγο , ο Μήτογλου κατά δεύτερο και τα λάθη στο επιθετικό πλάνο του Ολυμπιακού  έφεραν τη διαφορά στο +7  (30-23) και 33-25, αλλλά ο Ολυμπιακός με τον Σπανούλη κατά πρώτο λόγο να αλλάζει το μομέντουμ του αγώνα και τον Κόνιαρη πλάι του, αλλλά και τον Πρίντεζη να ισορροπούν το ματς στο 33-32.

Ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να είναι άστοχος από τα 6.75 ,ο Ολυμπιακός έιχε τον Κόνιαρη με τρία φάουλ,και κάπως έτσι φτάσαμε στο τελευταίο δίλεπτο  όπου ο Ράις πήρε το παιχνίδι πάνω του, ο Ολυμπιακός είχε πρόβλημα στις άμυνες με βοήθειες και κάπως έτσι με ένα απίστευτο τρίποντο ,με step back  απέναντι στον Σπανούλη για το 46-39.

Η τρίτη περίοδος  ήταν στο  πρώτο πεντάλεπτo ,ξεκάθαρα του Παναθηναϊκού. Που ξέφυγε με 13 πόντους   (54-41) ,ωστόσο ο Ολυμπιακός βρήκε και πάλι τον τρόπο να επιστρέψει. Με τον Κεμζούρα να  βάζει  Τσέρι -Μπάλντγουιν στην πεντάδα και τον Ρίντ ,αλλά και τον Βεζένκοφ που βοήθησαν πολύ στην παραγωγή ενέργειας  σε άμυνα και επίθεση και κατάφεραν να μειώσουν  στο -2(63-61) ,στο τέλος της τρίτης περιόδου,  αλλά και να περάσουν μπροστά με τρίποντο του Πολ με το ξεκίνημα της τέταρτης.

Κάπου εκεί επανεμφανίστηκε ο Ταιρίς Ράις. Ο Αμερικανός έβαλε 11 πόντους σε τρία λεπτά με τρία τρίποντα και ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στη θέση του οδηγού για το +8(74-66).

Ο Ολυμπιακός όμως άρχιζε να βγάζει ακόμα μία φορά αντίδραση με πρωταγωνιστή ,ποιον άλλο, τον Βασίλη Σπανούλη, κατά πρώτο λόγο και εν συνεχεία τον Μπράντον Πόλ.  Ο Αμερικανός έβλεπε το καλάθι του ΟΑΚΑ σαν βαρέλι και το ματς βάδιζε σε τεντωμένο σκοινί, ωστόσο είχε ένα μεγάλο μειονέκτημα. Ηταν άστοχος στις βολες. Ο Ολυμπιακός είχε το ματς στα χέρια του αλλά αυτοκτόνησε. Πρώτα με το λάθος του Μπάλντγουιν που έδωσε την ευκαιρία στον Παπαγιάννη να σοφαρίσει ,ενώ έχοντας και την κατοχή 3,4 δεύτερα πριν το τέλος έγινε και άλλο λάθος αλλα ο Καλάθης αστόχησε.

Κάπως έται πήγαμε στην παράταση. Ο Ολυμπίακός με 1/4 στις βολές όχι μόνο έμενε ζ ωντανός αλλά προηγήθηκε με φοβερό καλάθι του Σπανούλη (89-91) ,αλλά τρις βολές του Φρεντέτ και κακή επίθεση απο τον Παπανικολάου συν καλάθι του Ράις και άστοχο σουτ του Παπανικολάου έφεραν το +5 για τον Παναθηναϊκό 1’43 πριν το τέλος. Κάπου εκεί είχε τελειώσει το ματς αφού ο Ολυμπιακός  αστόχησε σε τρίποντο του Πολ και με τις βολές το ματς τελείωσε στ 99-93 .

Ο αδύναμος κρίκος: Οπως εξελίχθηκε το ματς, ο Μπράντον Πολλ που τρεις βολές να είχε βάλει  παραπάνω το ματς θα το είχε καθαρίσει

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 13 (4/7 δίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Ράις 41(5/7 δίποντα, 8/16 τρίποντα, 7/7 βολές), Παπαγιάννης 5 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπαπέτρου 11 (4/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Παππάς, Βουγιούκας, Τζόνσον, Φρεντέτ 7 (0/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Καλάθης 14 (6/11 δίποντα, 0/9 τρίποντα, 2/3 βολές, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Μήτογλου 8 (4/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπεντίλ.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Ρότσεστι, Μπάλντουιν 10 (4/7 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πολ 17 (5/8 τρίποντα, 2/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κόνιαρης 3 (1), Σπανούλης 18 (4/8 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ασίστ), Τσέρι 7 (1/2 τρίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 14 (6/8 δίποντα, 2/2 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βεζένκοβ 6 (1), Πρίντεζης 7 (2/8 δίποντα), Παπανικολάου 5 (1), Ρούμπιτ 2, Ριντ 4 (2/3 δίποντα).