“Λύγισε” στη Μάλαγα στο ρεκόρ του Σπανούλη

Τσάμπα ήττα για τον Ολυμπιακό που γνώρισε την ήττα από την Μάλαγα, με 87-85 στην παράταση(74-74 κανονική διάρκεια) ,για την 29η αγωνιστική της Ευρωλίγκα,  και παράλληλα την ευκαιρία να “κλειδώσει” την τρίτη θέση και  ουσιαστικά έχασε την δεύτερη και τυπικά. Σούπερ ρεκόρ από τον Σπανούλη που είναι ο κορυφαίος πασέρ στην ιστορία της διοργάνωσης

Το παιχνίδι  ξεκίνησε με ένα ιδιαίτερα γρήγορο ρυθμό , με τον Σπανούλη να καθοδηγεί τον Ολυμπιακό με σκορ και ασίστ και κάπως έτσι  οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 6-11, αλλά οι Ισπανοί με ένα σερί 7-2 ,προηγήθηκαν με καλάθι του Νέντοβιτς με 14-13.

Ο Ολυμπιακός ,ωστόσο, ελέγχοντας τον ρυθμό του αγώνα  και όντας εύστοχος ,διατηρούσε το προβάδισμα   πέντε πόντων με το 19-22 να  είναι το τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι Πειραιώτες έδειξαν το συνηθισμένο τους κακό πρόσωπο στην δεύτερη περίοδο(28-13 το επιμέρους σκορ)  και η Μάλαγα με γρήγορο ρυθμό  ,εξαιρετική δημιουργία και εκμεταλλευόμενη τα λάθη του Ολυμπιακού, κατάφερε να  πάρει προβάδισμα στο σκορ αρχικά και εν σν συνεχεία, σταδιακά να αρχίσει να διευρύνει το εύρος της διαφοράς που στο 18 ,έφτασε στο  +10(42-32),ενώ με τρίποντο του Μακ Κόλουμ φτάσαμε στο +14 (47-33), του πρώτου ημιχρόνου.

Οι μνήμες από Χίμκι και Μπαρτσελόνα άρχισαν να κάνουν την εμφάνιση τους ,όταν  και στην 3η περίοδο , ο Ολυμπιακός ξεκίνησε άσχημα(49-33).

Μιλουτίνοφ και Σπανούλης, «έτρεξαν»  ένα 0-6 για το 49-39  ,ωστόσο, όσο πέρναγε η ώρα, ο Ολυμπιακός ασκούσε μεγαλύτερη πίεση στην άμυνα, έβρισκε λύσεις και από τους  Μάντζαρη, Στρέλνιεκς στην επίθεση  και κάπως έτσι φτάσαμε στο  51-56 ,με ένα απίστευτο σερί 2-17!!!.

Με την Τρίτη περίοδο στο 54-56 ,χάρις σε 3 στις 4 βολές των Ισπανών.

Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα  και τη διαφορά να κυμαίνεται από 3-6 πόντους , έχοντας ισορροπία σε άμυνα και επίθεση (65-71 στο 35),ενώ ο Ρόμπερτς με τρίποντο πήγε τη διαφορά στο +7(67-74 στο 37).

Κάπου εκεί ο Ολυμπιακός φάνηκε μάλλον να επαναπαύεται  και έδωσε την ευκαιρία στη Μάλαγα να φέρει το ματς στα ίσα(74-74) με πρωταγωνιστή το Νέντοβιτς.

Με Σπανούλη και Μιλουτίνοφ να αστοχούν  ,ο πρώτος σε τρίποντο και ο δεύτερος σε ριμπάουντ  για τον Ολυμπιακό και το Νέντοβιτς να μην βρίσκει στόχο για τη Μάλαγα ,το ματς πήγε στην παράταση(74-74).

Η παράταση ξεκίνησε με τρίποντο του Μάντζαρη(74-77) , ο Νέντοβιτς μείωσε(76-77) και ο Τιλί που μέχρι τότε είχε.. «χρεωθεί» το  λάθος στη φάση της  ισοφάρισης της Μάλαγα ,εξαγνίστηκε με τρίποντο για το 76-80.

Όλα έδειχναν ότι εύκολα ή δύσκολα ότι ο Ολυμπιακός θα έφτανε στη νίκη(79-82 και 82-85) , ο Βατσίνσκι ισοφάρισε με τρίποντο ,αλλά με τη σειρά του ο Παπαπέτρου  αστόχησε και ο Ογκουστίν 2.5 δεύτερα πριν το τέλος, κατάφερε να δώσει προβάδισμα  στην Μάλαγα ,με τον Στρέλνιεκς να μη βρίσκει στόχο και  τελικά ο Ολυμπιακός  γνώρισε την ήττα με 87-85.

ΟΥΝΙΚΑΧΑ ΜΑΛΑΓΑ: Οκούο 4, ΜακΚάλουμ 13 (1),  Ντίαθ 3 (1), Σάλιν 7 (1), Ντίεθ 6 (6 ριμπάουντ), Μιλοσάβλιεβιτς 3, Νέντοβιτς 17 (2), Βατσίνσκι 10 (2)  Μπρουκς 7, Όγκουστιν 12 (8 ριμπάουντ), Σουάρεθ  5

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: ΜακΛίν 8, Μπράουν 2, Παπαπέτρου 11 (2), Σπανούλης 15 (2/7 τρίποντα, 8 ασίστ), Μιλουτίνοβ 10 (12 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 10 (2), Τιλί 7 (1), Μάντζαρης 11 (3), Ρόμπερτς 8,  Γουίλτζερ 3 (1).