ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΧΑΝΤΜΠΟΛ

“Λυγισε” στο ΟΑΚΑ

Επιθετική δυστοκία και τώρα στο Ρέντη για το 2-1

Ο Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. – «Όμιλος Ξυνή», στον 2ο τελικό των πλέι οφ της Handball Premier που διεξήχθη στο OAKA, δεν κατάφερε να επικρατήσει με αντίπαλο την ΑΕΚ, γνώρισε την ήττα με 20-13 και την ερχόμενη Τετάρτη (30/5), στις 17:30, στο τρίτο παιχνίδι της σειράς, στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη», καλείται να βρει το ρυθμό του και να μειώσει σε 2-1.

Οι «ερυθρόλευκοι», παρότι είχαν τον Κώστα Τσιλιμπάρη σε καλή ημέρα, δεν μπόρεσαν να βρουν ρυθμό στην επίθεση και σε αυτόν τον δεύτερο τελικό τους στοίχισε η έλλειψη αγώνων καθώς ήταν μόλις ο τέταρτος μέσα σε 45 ημέρες. Το παιχνίδι στο ΟΑΚΑ ήταν κλειστό  στα πρώτα δέκα λεπτά, με την ΑΕΚ να προηγείται με 2-0 αλλά τον Ολυμπιακό να απαντάει άμεσα και με δυο τέρματα του Τζηρά να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα. Ο Κώστας Τσιλιμπάρης με οκτώ επεμβάσεις ήταν ο πρωταγωνιστής της ομάδας του, ωστόσο οι παίκτες του Γιώργου Ζαραβίνα δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις απέναντι στην άμυνα των γηπεδούχων και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 12-5. Στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι Πειραιώτες βρήκαν κάποιους διαδρόμους στην επίθεση, μείωσαν προσωρινά, ωστόσο δεν κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση και γνώρισαν την ήττα με 20-13. Ο τρίτος τελικός θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη (30/5), στις 17:30. στο Ρέντη.

ΑΕΚ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 20-13

Τα πεντάλεπτα: 2-0, 2-2, 5-3, 6-3, 10-4, 12-5 (ημ), 14-7, 16-8, 17-9, 18-9, 20-11, 20-13

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Νικολαϊδης Χ., Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος, Γεωργιάδης, Χόγκας 4, Ζαμπούνης 4, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας, Λόκεν 2, Δομπρής 1, Βαμβακάς, Αργυρού 3, Μαντζόπουλος,  Βραζάλιτσα 3, Μυλωνάς 3.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τσακνής, Κωστακίδης 1, Κρητικός 2, Πετρίσεβιτς 2, Τζηράς 2, Καραμπουρνιώτης, Μισαηλίδης 1, Σκρόμπιτς 1, Στούμπης 2, Κανδύλας 1, Σανίκης , Αλβανός , Παπαδιονυσίου 1 , Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Χάλαρης