ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

“Λύγισαν” από το άγχος τα κορίτσια

eurocupΛύγισαν από το άγχος τα κορίτσια της Ελενας Καπογιάννη και ο Ολυμπιακός έχασε με 72-59 από τις Good Angels του Κόζιτσε, τερματίζοντας στην 3η θέση του ομίλου τους και χάνοντας την ευκαιρία να προκριθούν στην επόμενη φάση του Eurocup. Οι Πρωταθλήτριες θα πέρναγαν με ήττα λιγότερη των 7 πόντων.

Aν ψάξει κανείς να βρεί τους λόγους της ήττα εύκολα μπορεί να τους  διαπιστώσει.  Με 38% στα δίποντα και  20 % στα τρίποντα και παίζοντας εκτός έδρας, ή θα πρέπει να παίξεις σκυλίσια άμυνα ή θα πρέπει ο αντίπαλος σου να έχει τα ίδια ποσοστά. Και δυστυχώς οι Σλοβάκες δεν είχαν ούτε το ένα ,ούτε το άλλο.

Μετά το αρχικό 2-3, οι Σλοβάκες μπήκαν μπροστά στο σκορ και  δεν έχασαν ποτέ την πρωτοπορία. Με τον Ομπλακ οδηγό, και τα κορίτσια της Καπογιάννη άστοχες οι γηπεδούχες κρατούσαν τη διαφορά στους 7 πόντους(17-10).

Η διαφορά όλο και μεγάλωνε και στη δεύτερη περίοδο,φτάνοντας ακόμα και στο -16(31-15) με το ημίχρονο να “κλείνει” στο 38-25.

Στην επανάληψη, η Κόζιτσε συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα, αλλά δεν μπορούσε να ξεφύγει παραπάνω από τους 11 πόντους, μιας και οι “Ερυθρόλευκες” ακόμα και στις καλές τους άμυνες, δεν μπορούσαν να σκοράρουν, με την Κάιζερ να είναι ο κύριος εκφραστής των επιθετικών ενεργειών του Ολυμπιακού με Μάλτση και Καλτσίδου σε δεύτερο πλάνο αλλά πολύ αστοχία.

Το μόνο που κατάφεραν οι “ερυθρόλευκες” ήταν να  μειώνουν μέχρι τους 9 ,αλλά όταν πλησίαζαν πάντα η γινόταν ένα λάθος ή οι Σλοβάκες έβρισκαν τρόπο να ξεφεύγουν.

Σε ένα κρίσιμο σημείο, η μπάλα “πούλησε” τη Ζωή Δημητράκου  μιας και σε δύο τρίποντα και με τη διαφορά στους 9, μπήκε και βγήκε και  τελικά οι Σλοβάκες βρήκαν τρόπο και αύξησαν τη διαφορά στο +13.