ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΚώστας ΠαλαιολόγοςΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

“Καθάρισε” με Κάιζερ και Ολγα στην παράταση

basket11111Την δεύτερη νίκη της ευρωπαικής της ιστορίας πανηγύρισε το βράδυ της Τετάρτης η νταμπλούχος ομάδα μπάσκετ γυναικών του Ολυμπιακού, επικρατώντας στην παράταση της Γκουντ Έιντζελς Κόζιτσε με 85-78. Βγαλμένη απο το WNBA η Κάιζερ με 25 πόντους-9 ριμπάουντ, εξαιρετικές οι Μάλτση (20 πόντους- 3 Ριμπάουντ-4 ασίστ) ,Χατζηνικολάου(16 πόντοι-7 ριμπάουντ -3 ασίστ),Καλτσίδου (10 πόντοι-7 ριμπάουντ-5 ασίστ)

Τα τεράστια ψυχικά χαρίσματα, αλλά και την ποιότητά της παρουσίασε στον υπέρτατο βαθμό η ομάδα μπάσκετ γυναικών του Ολυμπιακού, η οποία επικράτησε στην παράταση της Γκουντ Έϊντζελ Κόζιτσε με 85-78 (καν. αγώνας 73-73) πανηγυρίζοντας την δεύτερη ευρωπαϊκή νίκη της ιστορίας της

Στο έξτρα πεντάλεπτο χρειάστηκε να «μιλήσει» η ψυχή, αλλά και να επιστρατευτεί η γρανιτένια άμυνα των κοριτσιών της Ελένης Καπογιάννη, ώστε να έρθει η πολυπόθητη νίκη, που φέρνει τον Ολυμπιακό ακόμη πιο κοντά στην εκπλήρωση του στόχου της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Eurocup.

Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν από τα πρώτα λεπτά πολύ δυνατά τον αγωνιστικό χώρο. Με τις Εβίνα Μάλτση και Λινέτα Κάιζερ να αναλαμβάνουν δράση και να πετυχαίνουν συνεχόμενους πόντους και με την Όλγα Χατζηνικολάου να ακολουθεί σε απόδοση, ο Ολυμπιακός πήρε από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ κλείνοντας την πρώη περίοδο προηγούμενος με 22-18

Ο Ολυμπιακός συνέχισε τον ίδιο φρενήρη ρυθμό και έφτασε στο σημείο να προηγηθεί με 31-26 στο 15’

Την ίδια στιγμή, βέβαια, το άσχημο νέο για την Ελένη Καπογιάννη αφορούσε τα τρία προσωπικά φάουλ της Τζόνσον.

Η έφεση στο γρήγορο παιχνίδι, σε συνδυασμό με την πιεστική άμυνα αποτέλεσαν το κλειδί, που έδωσε τη δυνατότητα στις «ερυθρόλευκες» να βγουν στο ανοικτό γήπεδο και με τις Μάλτση και Κάιζερ να σκοράρουν ακατάπουστα, αλλά και την Στέλλα Καλτσίδου να μπαίνει στην επιθετική «εξίσωση» έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενες με διαφορά 14 πόντων (45-31).

Ο Ολυμπιακός μπήκε με την ίδια προσήλωση και στο τρίτο δεκάλεπτο και μάλιστα στο 23’ βρέθηκε να προηγείται ακόμη και με διαφορά 16 πόντων (51-35), αλλά οι Σλοβάκες δεν το έβαλαν κάτω.

Οι φιλοξενούμενες παίρνοντας βοήθεια από την περιφέρεια και παίζοντας σκληρή άμυνα, έκλεισαν αρχικά την ψαλίδα στους οκτώ πόντους (62-54) με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου, για να ακολουθήσει θρίλερ στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Η Όμπλακ με δύο συνεχόμενες βόμβες τριών πόντων ισοφάρισε σε 69-69 3’ 40’’ πριν το τέλος, για να πάρουν οι Σλοβάκες το προβάδισμα στο σκορ με 69-71 στο 38’.

Η Κάιζερ με μία εύστοχη βολή μείωσε αρχικά σε 70-71, για να ακολουθήσει μία πολύ καλή άμυνα από τον Ολυμπιακό και την Αμερικανίδα σέντερ να σκοράρει στον αιφνιδιασμό για το 72-71.

Οι Σλοβάκες προηγήθηκαν εκ νέου 72-73 1’15 πριν την λήξη, με τον Ολυμπιακό όμως να έχει τρομερά παράπονα από τη διαιτησία στα τελευταία δευτερόλεπτα με πιο χαρακτηριστική φάση αυτή του μη καταλογισμού γκολ-φάουλ της Κάιζερ με 51 δευτερόλεπτα να απομένουν και με το σκορ στο 72-73.

Η Αμερικανίδα σέντερ του Ολυμπιακού ευστόχησε στη δεύτεη βολή διαμορφώνοντας το 73-73 που οδήγησε την αναμέτρηση στην παράταση.,

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Ολυμπιακός παίζοντας άμυνα για σεμινάριο και έχοντας καθαρό μυαλό στην επίθεση με την Ολγα Χατζηνικολάου να “μιλάει” στο τέλος με κρίσιμους πόντους κατάφερε να πάρει τη νίκη με +7 (85-78)