“Φτηνή” ήττα στο Μπάμπεργκ

Η “μαύρη τρύπα” που έχει δημιουργήσει ο Ολυμπιακός στη Γερμανία απέναντι στη Μπάμπεργκ  συνεχίστηκε με τις αυτοκτονικές τάσεις να κάνουν και πάλι την εμφάνιση τους και κάπως έτσι να έρχεται η ήττα με 67-65.

Ουσιαστικά, το “κλειδί” της ήττας  δεν ήταν άλλο από τους μόλις 7   πόντους που σκόραραν οι Πειραιώτες στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο Ντορέλ Ράιτ ήταν ο ηγέτης της Μπάμπεργκ όντας ο ηγέτης στα πρώτα λεπτά των Γερμανών με 9 πόντους, ενώ απαντήσεις για τον Ολυμπιακό είχε ο Πρίντεζης με 5 σερί πόντους.

Η πρώτη περίοδος έληξε με 15-14 για τους γηπεδούχους με τη συνέχεια να βρίσκει τους Πειραιώτες να  έχουν λύσεις από τους Κάιλ Γουίλτζερ(8 πόντοι) και Στρέλνιεκς. Με εξαιρετική αμυντική λειτουργία και λύσεις στην επίθεση, ο Ολυμπιακός έκανε ένα 0-11 ,προηγήθηκε με 19-30.

Ο Χίκμαν βρήκε το χέρι του, από τα 6.75, αλλά μία τεχνική ποινή στον Τρινκιέρι με βολές  του Σπανούλη συν και άλλους πόντους από τον αρχηγό και τον Πρίντεζη έφεραν τη διαφορά στο +8(32-40) για το ημίχρονο.

Και στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του αγώνα , προηγήθηκε με +12(38-50) και 50-58 για το τέλος της τρίτης περιόδου, ωστόσο  ένα μπλάκ άουτ στο σκοράρισμα  για τρία λεπτά και από τις δύο ομάδες , δεν έφερε ποτέ restart από τους Πειραιώτες, οι οποίοι  όχι μόνο δεν σκόραραν άλλα έβλεπαν την εξαιρετική άμυνα τους να γίνεται βορά των ορέξεων της Μπάμπεργκ.

Ράιτ-Χάκετ και Ρούμπι έκαναν ένα σερί 13-0 και  η Μπάμπεργκ προηγήθηκε με τρίποντο  του Ρούμπι , 65-62, ,οι Πειραιώτες αδυνατούσαν να σκοράρουν, ο Χίκμαν έκανε το +5 ,ο Στρελνιεκς μείωσε με τρίποντο σε 67-65 ,34” πριν το τέλος και έβγαλε και καλή άμυνα, αλλά η τελευταία επίθεση δεν έγινε υπό σωστές συνθήκες και κάπως έτσι επήλθε ακόμα μία ήττα για τον Ολυμπιακό σε αυτό το καταραμένο γήπεδο.