Πυραυλοκίνητος και θριαμβευτής στη Μόσχα!

Ένας εκπληκτικός Ολυμπιακός έκανε εξαιρετική εμφάνιση στη ρωσική πρωτεύουσα και διέλυσε 105-88 την Χίμκι με 16/29 τρίποντα και ηγέτη τον Σλούκα (25π.).

Επιστροφή στις νίκες για τους “ερυθρόλευκους”. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν εκπληκτική στη Μόσχα. Παραδίδοντας μαθήματα επιθετικού μπάσκετ. Κι όταν αποφάσισε να παίξει άμυνα, πάτησε… γκάζι και διέλυσε την Χίμκι που δεν μπορούσε να ακολουθήσει το ρυθμό της παρέας από τον Πειραιά. Ο σούπερ Σλούκας καθοδήγησε τον Ολυμπιακό ιδανικά, όλοι προσέφεραν αρκετά από την περιφέρεια, ενώ και ο Έλις με τον Βεζένκοφ ήταν κομβικοί μέσα στη ρακέτα, για να ολοκληρωθεί το 2020 με ρεκόρ 8-8.

Επιθετικό κρεσέντο

Οι “ερυθρόλευκοι” ξεκίνησαν τον αγώνα με τους Σλούκα, Τζένκινς, Χάρισον, Πρίντεζη και Έλις. Το τέμπο του ματς ήταν αργό. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα στα πρώτα λεπτά προσπάθησαν να βγάλουν εκτός… ματς τον Σβεντ. Το πέτυχαν ως ένα σημείο. Ξεκινώντας με καλά ποσοστά από την περιφέρεια. Ο Σλούκας ήταν εξαιρετικός και έκλεισε το δεκάλεπτο με 10 πόντους (2/2 διπ., 2/2 τριπ.) με τον Ολυμπιακό να έχει 5/8 τριπ. Η ρωσική ομάδα ήταν άστοχη από μακριά, αλλά μέσα στη ρακέτα έκανε ζημιά στους “ερυθρόλευκους”. Είχαν το προβάδισμα μετά το αρχικό 2-0 και το 4-2 κλείνοντας την περίοδο με 26-23. Αλλά η μορφή το ματς δεν ήταν καλή για την ομάδα του Μπαρτζώκα.

Η χαρά της επίθεσης

Απούσα η περιφερειακή άμυνα του Ολυμπιακού στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου. Ο Σβεντ βρήκε ρυθμό και έβαλε τρία τρίποντα στη σειρά. Συν το ένα του Βιάλτσεφ και το σκορ, με σερί 12-4, έγινε 35-30 για τη ρωσική ομάδα. Το τάιμ άουτ του Μπαρτζώκα δούλεψε. Με Βεζένκοφ και Σπανούλη να γίνονται άξονες στην επίθεση, οι “ερυθρόλευκοι” ισοφάρισαν 35-35, αλλά εκεί πάλι χάθηκε ο έλεγχος. Ο Βιάλτσεφ με 4/4 τριπ. και ο Μπούκερ έφεραν τη Χίμκι στο 43-35, 4:07 για το ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός, όμως, έβγαλε αντίδραση. Με καλή άμυνα στο τετράλεπτο που απέμενε και σερί 16-7, γύρισε το ματς και πήγε στο ημίχρονο με ισχνό προβάδισμα 51-50 και τρίποντα από Χαραλαμπόπουλο, Σπανούλη και Βεζένκοφ.

Έπαιξε επιτέλους άμυνα

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που επιτέλους ο Ολυμπιακός έκανε αυτό που έπρεπε. Η παρουσία του Τζένκινς στην άμυνα ήταν καθοριστική, ενώ και ο Έλις είχε μεγάλη συνδρομή. Ήταν το διάστημα που οι “ερυθρόλευκοι” κατάφεραν να χτίσουν διαφορά, να ελέγξουν το ματς. Με τον Αμερικανό και τον Σλούκα να σκοράρει από ένα τρίποντο ο καθένας, έφεραν τους Πειραιώτες στο +5 (57-52). Ο Σβεντ συνέχισε να σκοράρει, αλλά ήταν μόνος του. Ο Έλις έδωσε λύσεις στη ρακέτα, η άμυνα είχε κλείσει και τα τρίποντα μπήκαν και πάλι στο “μενού”.  Ο Έλληνας γκαρντ και ο Χάρισον με δύο ακόμα έφεραν την ομάδα του Μπαρτζώκα να κλείσει την περίοδο με +14 (78-64).

Διαχείριση και κατοστάρα

Η εικόνα του Ολυμπιακού δεν άλλαξε. Η σοβαρότητα που έδειξαν οι “ερυθρόλευκοι” ως το φινάλε ήταν καταλυτικός παράγοντας για να φύγουν νικητές από τη Μόσχα. Ο Σλούκας συνέχισε να καθοδηγεί τους Πειραιώτες. Ο Έλις είχε πάρει τα πάνω του και έδινε λύσεις μέσα στη ρακέτα. Ο Σπανούλης σταθερός, όπως πάντα, ενώ και ο Χάρισον συνέχισε να σκοράρει με συνέπεια. Η άμυνα έκανε καλή δουλειά, η Χίμκι δεν μπορούσε να σκοράρει με ευκολία και το σκορ. Το οποίο συνεχώς μεγάλωνε και 1:29 για το φινάλε το… κοντέρ έγραψε 100 με το φόλοου του Έλις. Για να έρθει ένα ακόμα καλάθι από τον Αμερικανό σέντερ, που διαμόρφωσε το τελικό 105-88 και οδήγησε τους “ερυθρόλευκους” στην επιστροφή στις νίκες, με αποτέλεσμα να φτάσουν στο 8-8 στην Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 50-51, 64-78, 88-105.