ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧωρίς κατηγορία

Ψυχάρες!!!!!

Ένας Ολυμπιακός βγαλμένος από τις μεγαλύτερες σελίδες της ιστορίας του επέστρεψε από το άδικο 0-2 και με αποθέματα χιλίων λεόντων επέστρεψε με το 2-2 να είναι το τελικό αποτέλεσμα… Απίστευτη ομάδα ..απίστευτος κόσμος σε ένα ματς υψηλού επιπέδου.

Πως ξεκίνησε:  Η ενδεκάδα ηταν όπως αναμενόταν. Με τερματοφύλακα τον Σα .Απο δεξιά προς αριστερά, Ομάρ-Μεριά-Σεμέδο -Τσιμίκα. Μπουχαλάκης-Γκιγέρμε στη μεσαια γραμμή και επιτελικός ο Βαλμπουενά .Στα “φτερά” Ποντένσε και Μασούρας. Φορ προωθημένος ο Γκερέρο.

Το ματς: Ενα ματς που ξεκίνησε με καλές προοπτικές για τον Ολυμπιακό μετατράπηκε σε ένα 8λεπτο εφιάλτη.  Και εξηγούμαστε: Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν όπως είχαν σχεδιάσει το ματς. Αφηναν την Τότεναμ να φτάσει μέχρι το κέντρο , έκλειναν χώρους και έκαναν γρήγορα τρανζίσιον.  Το κακό ήταν όμως ότι σε δύο περιπτώσεις ,στο 6 και το 8, ο Ποντένσε δεν έκανε τα τελειώματα που έπρεπε, επιδεικνύοντας ατομισμό, ενώ η συνεργασία Τσιμίκα-Ποντένσε βρήκε τον Γκερέρο που με διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Γιορίς.

Ανόητο Πέναλτι …και 0-2

Και ενώ όλα έδειχναν  Ολυμπιακό ήρθε το ανόητο πέναλτι του Μεριά στον Κέιν(τον βρήκε χαμηλά σε δεύτερο χρόνο) με τον Ρόκι να δίνει πέναλτι και το..θύμα να κάνει το 0-1. Τέσσερα λεπτά και ενώ επικρατούσε θολούρα ο Μοουρα εκμεταλλεύτηκε τον χώρο και με πλασέ έξω απο την περιοχή έκανε το 0-2.

Και όμως δεν κατέρρευσε

Οσοι περίμεναν ότι ο Ολυμπιακός θα  κατέρεε έκαναν λάθος. Με ηρεμία -πλάνο και καθαρό μυαλό ,αλλά και συνέπεια στο παιχνίδι του ,συνέχιζε να προσπαθεί να δημιουργεί ευκαιρίες και να δείχνουν ότι μπορούν να γυρίσουν την κατάσταση.  Και το κατάφεραν με τον Ποντένσε που στην τρίτη και φαρμακερή που βρέθηκε μπροστά στον  Γιορίς δεν αστόχησε.

2-2 και Θρύλος Returns

To δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε  με ένταση και δύναμη και από τις δυο ομάδες, αλλά ο Ολυμπιακός ήταν που “ξεκλείδωσε”   την κατάσταση και επέστρεψε στο ματς.  Στο 54 και μετά από πίεση στην άμυνα  της Τότεναμ ,ο Μπουχαλάκης έκλεψε την μπάλα στο ύψος της περιοχής με τη μπαλα να φτάνει στον Βαλμπουενά  που έπεσε απο το μαρκάρισμα του Βερτόνχεν και ο Ρόκι δεν δίστασε δίνοντας το πέναλτι..Ο Ματιέ έστειλε τη μπάλα εκεί που έπρεπε για το 2-2 στην 100η ευρωπαική του συμμετοχή…

ΓΙΓΑΣ ΣΑ

Το ματς πλέον βάδιζε σε τεντωμένο σκοινί .  Στο 65, ο Ντέλε Αλι βγήκε μπροστά απο τον Τσιμίκα αλλά ο Σα έβαλε το πόδι του και έδιωξε, όπως και στο 86, ενστικτωδώς .. Τέσσερα  λεπτά αργότερα ο Βαλμπουενά αποχώρησε για να πάρει τη θέση του ο Μπενζιά, ενώ ο Σον πήρε τη θέση του Αλι.

Η Τότεναμ είχε κατοχή, ο Ολυμπιακός έψαχνε την αντεπίθεση, και στο 74, ο Ποντένσε έβγαλε την πάσα για τον Μπενζιά που ήρθε σαν τρειλερ αλλα το τελείωμα του ήταν κακό με τη μπάλα ψηλά άουτ.  Στο τελευταίο δεκάλεπτο και αφού η Τότεναμ ρίσκαρε , ο Μαρτίνς αποφάσισε να παίξει το παιχνίδι Ραντζέλοβιτς ποντάροντας στα ανέβασματα της Τότεναμ από αριστερά. Το παιχνίδι φαινόταν να  κρινόταν  στην μία φάση στη μία λεπτομέρεια. Που θα μπορούσε να είναι υπερ του Ολυμπιακού αν στο 90 στη σέντρα του Ποντένσε και το λάθος του Γιορίς υπήρχε εκεί ο Ελ Αραμπί ή αν υπήρχε μεγαλύτερη ψυχραιμία σε ωραία ανάπτυξη  της ομάδας, αλλά στο τέλος τα χάλασε ο Μεριά.

Ο Mvp: Σε ένα τέτοιο όλη η ομάδα είναι Mvp

Η στιγμή Το γκολ του Ποντενσε για το 1-2