Ψυχάρες, πέτυχαν νίκη – ανατροπή τίτλου!

Ο Ολυμπιακός γύρισε ένα ματς που φαινόταν χαμένο από 0-2 σετ και επιδεικνύοντας τεράστια ψυχικά αποθέματα κέρδισε 3-2 στέλνοντας ηχηρό μήνυμα τίτλου!

Χαρακτήρα και καρδιά Πρωταθλητή επέδειξε η ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού!

Οι παίκτες του Δημήτρη Καζάζη ξεπέρασαν το σοκ του αποκλεισμού από το Λιγκ Καπ και καταθέτοντας ψυχή στο τάραφλεξ του Ρέντη γύρισαν ένα παιχνίδι που φαινόταν χαμένο, θριαμβεύοντας με 3-2 σετ του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι κορυφής της τέταρτης αγωνιστικής και έστειλαν ηχηρό μήνυμα τίτλου πετυχαίνοντας τη τέταρτη διαδοχική του νίκη!

Ο Θρύλος επιδεικνύοντας ψυχή, ταλέντο και με διάθεση να ρισκάρει, όταν όλα τα δεδομένα είχαν διαμορφωθεί σε βάρος του πέτυχε την ολική επαναφορά από το αρχικό 0-2 και παίζοντας διαστημικό βόλεϊ κατέκτησε τα τρία επόμενα με 25-19, 25-11 και 15-7 αφήνοντας την σκόνη στους αντιπάλους του!

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι και αυτό του στοίχισε. Βρέθηκε να κυνηγάει και διαφορά έξι πόντων (4-10 και 7-13) και δεν του έβγαινε τίποτα. Μείωσε στην πορεία, με πρώτο χρόνο του Παγένκ (11-15) και άσο του Πέριτς (12-15), αλλά δεν είχε συνέχεια αυτή η αντίδραση. Ο Δαλακούρας έκανε το 13-16 για τον Ολυμπιακό, αλλά ο ΠΑΟΚ ανέβασε τη διαφορά τη διαφορά μετά από παράβαση του Κασαμπαλή και μπλοκ στην επόμενη φάση (17-23). Ο Πέριτς μείωσε σε 18-23 αλλά στη συνέχεια σέρβιρε στο φιλέ (18-24). Το άστοχο σερβίς του Παγένκ διαμόρφωσε το 18-25 και ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 0-1 σετ στο Ρέντη.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-1 με το μπλοκ του Πέριτς και με 7-6 με πρώτο χρόνο του Ζουπάνι. Ο ίδιος έκανε με μπλοκ το 9-7, αλλά ο Ολυμπιακός έχασε άμεσα τη διαφορά. Ο ΠΑΟΚ «έτρεξε» ένα σερί και προηγήθηκε 10-14 με άσο του Κουμεντάκη, με τον Έγκλεσκαλνς να βάζει τέλος σε αυτό και τον Παγένκ να μειώνει σε 12-14. Με καρφί ο Πέριτς έκανε το 13-15 και ο Κουμεντάκης αστόχησε στην επίθεση για το 15-15. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 16-15 και γενικά το δεύτερο σετ πήγε πόντο-πόντο ως το τέλος του. Ο πρώτος χρόνος του Ανδρεάδη έκανε το 19-19 και ο Έγκλεσκαλνς πήρε μπλοκ άουτ για το 21-21. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 22-21 και 23-22 αλλά μία λάθος υποδοχή έφερε το 23-24 για τον ΠΑΟΚ. Ο Έγκλεσκαλνς ισοφάρισε με καρφί (24-24), αλλά ο Πέριτς σέρβιρε στο φιλέ για το 24-25 και ακολούθησε ο πρώτος χρόνος με Παγένκ. Τελικά το δεύτερο σετ κατέληξε στον ΠΑΟΚ. Ο Δαλακούρας ισοφάρισε σε 27-27, αλλά το 0-2 στα σετ έγινε με άσο του Κουμεντάκη.

Τα έδωσε όλα για την ανατροπή και δικαιώθηκε!

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο τρίτο σετ και κυριάρχησε. Προηγήθηκε 3-1 με τον Πέριτς, βρέθηκε και στο +5 (7-2), ενώ πήγε και στο +6 με την άστοχη επίθεση του Μπράουν. Ο ΠΑΟΚ, όμως, πλησίασε σε 11-9 με την άστοχη επίθεση του Πέριτς. Ο Σέρβος έκανε το 13-10 και ο Παγένκ με πρώτο χρόνο το 14-11. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 16-12 και 17-13 με το μπλοκ του Ανδρεάδη και έδειχνε να βάζει σε μία σειρά τα πράγματα στο τρίτο σετ. Ο Δαλακούρας με καρφί «έγραψε» το 18-14 και Έγκλεσκαλνς με τον ίδιο τρόπο το 20-15, ενώ ο Πέριτς διατήρησε το +5 (21-16). Δεν άλλαξε κάτι ως το τέλος και ο Ολυμπιακός, με το άστοχο σερβίς του Μπράουν πήρε το τρίτο σετ με 25-19 και μείωσε σε 1-2.

Ο Θρύλος ήταν σαρωτικός στο 4ο σετ και έφτασε με πολύ μεγάλη άνεση στο 2-2, παρουσιάζοντας πολύ καλή εικόνα. Ο Πέριτς έκανε το 3-1 και ο Στιβαχτής με έξυπνο πλασέ το 6-3. Ο Παγένκ με πρώτο χρόνο έκανε το 7-3 και Πέριτς λίγο αργότερα το 13-6 με καρφί. Μάλιστα, ο Θρύλος έτρεξε ένα μεγάλο σερί που έφτασε ως και το 19-6 με το καρφί του Έγκλεσκαλνς. Κυρίαρχος ο Ολυμπιακός, συνέχισε έτσι ως το τέλος του 4ου σετ. Ο Πέριτς με δυνατό τελείωμα «έγραψε» το 20-8, ο Έγκλεσκαλνς με άσο το 22-9, ο Δαλακούρας πήρε το μπλοκ άουτ και ο ίδιος σκόραρε και τον τελευταίο πόντο για το 25-12 και το 2-2 στα σετ!

Ο Έγκλεσκαλνς σκόραρε εντυπωσιακά για το 2-2 και ο Πέριτς με άσο έκανε το 4-3, ενώ ο Κουκλίνσκι αστόχησε για το 5-3. Ο Δαλακούρας έκανε το 6-3 και ο Μπράουν μείωσε σε 6-4. Ο Παγένκ με πρώτο χρόνο διατήρησε το +3 για τον Ολυμπιακό και το ίδιο ο Ανδρεάδης με μπλοκ για το 8-5. Ο Έγκλεσκαλνς ήταν ασταμάτητος και μπήκε με φόρα για το 10-5 στο τάι μπρέικ. Ο Δαλακούρας έκανε το 11-5, ο Πέριτς με τρομερό τελείωμα το 13-6, ενώ ο Σέρβος «έγραψε» και το 14-6, δείχνοντας ότι ήταν σε τρομερή κατάσταση. Όλα μπήκαν σε μία σειρά και το ματς δεν γινόταν να χαθεί. Ο Έγκλεσκαλνς φρόντισε να το τελειώσει, κάνοντας το 15-7 στο τάι μπρέικ και έτσι ο Θρύλος, αν και έχανε 0-2 σετ, εν τέλει νίκησε με 3-2 και συνέχισε αήττητος. Ψυχάρες!

Τα σετ: 18-25, 27-29, 25-19, 25-11, 15-7