Ψυχάρες!

Με μία απίστευτα μάγκικη εμφάνιση ,παρά τα προβλήματα που αντιμετώπισε με τις απουσίες των Πρίντεζη και Αγραβάνη, ο Ολυμπιακός επικράτησε της Φενέρ  με 71-62, σε μία αναμέτρηση που θα μπορούσε να είχε εξελιχθεί σε θρίαμβο καθώς στα πρώτα τριάντα λεπτά οι Πειραιώτες κέρδιζαν με 20 πόντους. Λοτζέσκι,Μπίρτς και Σπανούλης οι κορυφαίοι…

Το ματς ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να μπαίνει πολύ δυνατά στο παιχνίδι και δίνοντας γρήγορο ρυθμό με τον Μπίρτς άξονα σε επίθεση και άμυνα, προηγήθηκε με 4-0. Οι Τούρκοι,όμως , με τρίποντο του Σλούκα και καλάθι του Αντιτς προηγήθηκαν με 4-5. Αυτή ήταν και η τελευταία φορά στο ματς,μιας από κει και πέρα, οι Πρωταθλητές Ελλάδας πάτησαν γκάζι και αύξαναν συνεχώς τη διαφορά.

Με ένα σερί 7-0, το σκορ πήγε στο 13-5 ,έχοντας απίστευτη ισορροπία σε όλες τις γραμμές και πολύ πάθος ,την ώρα που οι Τούρκοι έμοιαζαν αποσυντονισμένοι με τον Σλούκα σε κακή ημέρα επιθετικά, όπως και το Ντίξον και την πρώτη περίοδο να λήγει στο 18-9.

Η δεύτερη περίοδος ήταν ακόμα πιο εντυπωσιακή για τους Πρωταθλητές που βγάζοντας απίστευτη ενέργεια σε άμυνα και επίθεση και ένα καταπληκτικό σερί τριπόντων που έφερε την τελική διαφορά του ημιχρόνου στο +19(40-21), με ένα σερί 12-5 ..7/14 τρίποντα στο τρίποντο ημίχρονο είχε καιρό να κάνει ο Ολυμπιακός.

Και η 3η περίοδος ήταν άκρως εντυπωσιακή. Ο Πρωταθλητής Ελλάδας, συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα κρατώντας τη διαφορά στους 20 πόντους ,με το 58-40 να είναι το αποτέλεσμα που σφτράγισε τις προσπ’αθειες των δύο ομάδων ,με τον μπίρτς απο το 27 να έχει κάνει νταμπλ νταμπλ με 10 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Στην 4η περίοδο, η κούραση των παικτών του Ολυμπιακού και η άμυνα με αλλαγές του Ομπράντοβιτς, συν την ευστοχία των Σλούκα-Ντατόμε,Ντίξον και Βέσελ έφεραν τα πάνω -κάτω με τη διαφορά να πηγαίνει στο -4 (65-61).

Ωστόσο, μία καλάθάρα του Σπανούλη, που δεν δόθηκε φάουλ και μία ασιστ του Kill bill στον Λοτζέσκι που μετατράπηκε σε καλάθι έφεραν το 69-62, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται από δύο βολές του αρχηγού.

Τα δεκάλεπτα: 18-9, 40-21, 58-40, 71-62

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 11(3), Μπιρτς 10, Γιανγκ 6, Παπαπέτρου 12(2), Σπανούλης 7, Παπανικολάου 3(1), Μάντζαρης 8(2), Λοτζέσκι 14(2).

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Ούντο 3, Μαχμούτογλου, Άντιτς 5 (1), Σλούκας 10 (1), Αρνά, Νάναλι 2, Βέσελι 22, Κάλινιτς 1, Ντίξον 9 (2), Ντατόμε 10 (2).