Ψυχάρες

Με τον Γιάγκος Βούκοβιτς να είναι ο λυτρωτής του Ολυμπιακού σε ένα ακόμα- γκραν γκινιολ παιχνίδι φέτος – οι “Ερυθρόλευκοι” έφυγαν εκπορθητές του Περιστερίου απέναντι στον Ατρόμητο με 2-1.. Νίκησαν και τον προκλητικό Ευαγγέλου οι Πειραιώτες που δεν απέβαλλε και με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Γιαννούλη, ενώ δεν έδωσε και πέναλτι υπερ των “ερυθρόλευκων” στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Μαρτίνς ξεκίνησε με τους   Σα στο τέρμα, δεξιά της άμυνας Τοροσίδη, αριστερά Κούτρη και στα στόπερ Βούκοβιτς, Σισέ. Στον χώρο του κέντρου θα παίξουν οι Γκιγιέρμε, Καμαρά, Νάτχο, με τους Ποντένσε, Ναουέλ στα πλάγια και τον Μάνο στην κορυφή της επίθεσης.

Οι “Ερυθρόλευκοι” έβγαζαν ενέργεια στο παιχνίδι τους ,παίζοντας κυρίως απο αριστερά ,με τον Κούτρη πολλές φορές να υποστηρίζει το  Over lap, ενώ και ο Ναουέλ είχε μπει αρκετά ορεξάτος.

Ηταν αυτός ,μάλιστα, που δημιούργησε την πρώτη φάση στο 27ο δευτερόλεπτο ,όταν  είπε με το ν τρόπο του στον Καμαρά ,”πάρτο-βάλτο” σε γύρισμα μέσα στην  περιοχή αλλά ο άσος από τη Νέα Γουινέα, έστειλε τη μπάλα άουτ.

Ο Ολυμπιακός,έχοντας  κατοχή μπάλας  ήταν  πολύ επικίνδυνος, αλλά και πάλι δεν μπορούσε να βάλει το γκολ που θα “ξεκλείδωνε” το ματς. Στο 9ο λεπτό , ο Καμαρά έβγαλε για τον Μάνο σε ρόλο φορ, αλλά τον πρόλαβαν οι αμυντικοί  ,ενώ στο 20 και  πάλι ο 24 χρονος φορ βρέθηκε σε θέση βολής ,ολοκληρώνοντας τη  φάση ,αλλά το σουτ που έκανε έφυγε άουτ.

Οι Περιστεριώτες έπαιζαν απόλυτα και ξεκάθαρα παθητικά ,περιμένοντας  κάποιο λάθος στην άνάπτυξη του Ολυμπιακού για γρήγορο τρανζίσιον και η ομάδα του Μαρτίνς συνέχιζε να  “πετάει” ευκαιρίες, όπως η κεφαλιά του Τοροσίδη -από κόρνερ στο 36- που έφυγε άουτ.

Το τελευταίο 8λεπτο του πρώτου μέρους  άνηκε στον Ατρόμητο..Μιας και στο 38, από κόντρες που έγιναν στην περιοχή του Ολυμπιακού , ο Σα πρόλαβε τον  Κουλούρη, αλλά  στο 43, ο πρώτος σκόρερ του Πρωταθλήματος βρήκε την ευκαιρία και “τιμώρησε”  τον Ολυμπιακό. Ο Μπουσούλατζιτς έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, ο Σα έδιωξε, αλλά ουσιαστικά, χωρίς να το θέλει, έστρωσε τη μπάλα στον Κουλούρη που δεν λάθεψε ..

Οι Πειραιώτες διαμαρτυρήθηκαν για την προηγούμενη φάση πριν το γκολ ,οταν ο Σάκιτς γύρισε εσκεμμένα τη μπάλα στον Μέγερι ,αλλά ο ρέφερι Ευαγγέλου, όπως και ο επόπτης δεν  έδωσαν έμμεσο..

Στο Β ημίχρονο , η είσοδος του  Φορτούνη ,στη θέση του Νάτχο,  έφερε μεγαλύτερη ενέργεια στο κομμάτι της δημιουργίας  και τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης έγινε το 1-1 με τον Καμαρά που ήταν εκεί που έπρεπε από το “γέμισμα” του Φορτούνη ύστερα από το φάουλ που εκτέλεσε.

Ο Φορτούνης ήταν αυτός που “κέρδισε” την αποβολή του Μπουσούλατζιτς με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 57, ενώ θα μπορούσε να υπάρξει και άλλη αποβολή  ,όταν ο Γιαννούλης  που είχε ήδη κίτρινη κάρτα απο το 53,  πάτησε εκτός περιοχής τον Φορτούνη  που στη συνέχεια έπεσε μέσα ζητώντας πέναλτι ,αλλά ο Ευαγγέλου είπε “παίζετε”.

Στο 62,πάντως, ο Ατρόμητος θα μπορούσε να κάνει τη ζημιά ,όταν ο Μάντσον έκανε ένα ξερό σουτ, ο Σα έχασε τη μπάλα ,αλλά ο Κουλούρης ,δεν βρήκε στόχο στην προβολή που έκανε .

Οι Πειραιώτες έβρισκαν εμπόδιο στο να σκοράρουν και από τον Μπάλας Μέγκιερι, με τον Ούγγρο κίπερ  πρώτα στο 63 να αποκρούει δύσκολα το σουτ του Γκιγέρμε, ,όπως και στο 74  με το σουτ του Φορτούνη.  Στο 81, ο Φετφατζίδης προσέθεσε ένα ακόμα κακό τελείωμα,όταν παίρνοντας τη μπάλα από δεξιά έκανε  βιαστικό σουτ που έφυγε ψηλά άουτ.

Στο 85, ο Ρισβάνης πρόλαβε τον Μάνο και στο 87 τον Γκερέρο, αλλά στο 93, ήρθε η δικαίωση. Από το φάουλ του Φορτούνη , η μπάλα πέρασε απο συμπάικτες και αντιπάλους και έφτασε στον Βούκοβιτς που με ψύχραιμη κεφαλιά έκανε το 1-2..

Ατρόμητος (Ντ. Κάναντι): Μέγερι, Σάκιτς, Ρισβάνης, Χατζηισαΐας, Καρασαλίδης, Γιαννούλης (80′ Νάτσος), Μπουσούλατζιτς, Μάντσον, Μπρούνο (71′ Μανούσος), Ενσικουλού (61′ Ούμπιδες), Κουλούρης.

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Τοροσίδης, Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρης, Γκιλιέρμε, Καμαρά, Νάτχο (46′ Φορτούνης), Ποντένσε (77′ Γκερέρο), Ναουέλ (73′ Φετφατζίδης), Μάνος.