Ψηλά το κεφάλι για αυτή την ομάδα

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε για την ανατροπή απέναντι στην Ραβέννα, ωστόσο, «προδόθηκε» από τις λεπτομέρειες και ηττήθηκε 1-3 από την ιταλική ομάδα στο ΣΕΦ.

Τα έδωσε όλα η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπiιακού για την κατάκτηης του Challenge Cup απέναντι στην Ραβέννα.

Οι «ερυθρόλευκοι» κοίταξαν στα μάτια την πανίσχυρη ιταλική ομάδα στο ΣΕΦ, πάλεψαν, μόχθησαν για την κάθε φάση, αλλά τελικά ηττήθηκαν με 1-3

Έτσι, η ιταλική ομάδα πήρε το δεύτερο σετ που ήθελε και κατέκτησε το Challenge Cup. Αλλά ο Ολυμπιακός έδειξε πώς είναι σε καλό δρόμο για να φτάσει σε ένα ακόμα ευρωπαϊκό τρόπαιο. Η φετινή ομάδα άγγιξε την υπέρβαση, αλλά δεν την ολοκλήρωσε. Είναι σίγουρο, όμως, πώς θα επιστρέψει και μπορεί να ξανασηκώσει ευρωπαϊκό τίτλο, όπως το 1996 και το 2005.

Το πρώτο σετ κύλησε με τις δύο ομάδες να ποντάρουν στις επιθετικές τους λύσεις, Οι Ιταλοί παίρνοντας βοήθειες από όλους τους παίκτες τους είχαν να αντιπαραθέσουν την ποιότητά τους απέναντι στον ενθουσιασμό των παικτών του Φερνάντο Μπενίτεθ

Έτσι φτάσαμε στο 24-24 και το 26-26. Εκεί οι παίκτες του Θρύλου δεν είχαν καθαρό μυαλό. Ο Μπούχεγκερ, ο διαγώνιος της ιταλικής ομάδας είχε 8 πόντους, ενώ άλλους τόσους (σ.σ.: από 4) οι δύο ακραίοι, Μαρεσάλ και Πογκλάχεν.

Το σκηνικό άλλαξε στο δεύτερο σετ. Εκεί ο Ολυμπιακός βελτίωσε την εικόνα του πάνω στο φιλέ. Με τους «ερυθρόλευκους» να παίρνουν 4 μπλοκ έναντι των 2 του πρώτου σετ, αναγκάζοντας την ιταλική ομάδα να πέσει στο 31% στην επίθεση.

Με τον Ντρίζγκα να δίνει ποιότητα στα σερβίς, ο Ολυμπιακός ανέλαβε τα ηνία παίρνοντας διαφορές στο δεύτερο σετ μέχρι το 17-12

Στην συνέχεια η ιταλική ομάδα αναθάρρησε, βελτίωσε το μπλοκ κι έφτασε στο σημείο να προηγηθεί 21-23

Ο Ολυμπιακός όμως μ’ ένα σερί 4-0 έφτασε στην κατάκτηση του σετ και την ισοφάριση με 25-23

Στο τρίτο ο Θρύλος ξεκίνησε καλά, είχε προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα, αλλά μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ η ομάδα έχει τον καλό της ρυθμό. Η Ραβένα το γύρισε το ματς, καθώς ο Ολυμπιακός είχε πρόβλημα στην επίθεση. Για να φτάσουμε στην καθοριστική φάση του ματς. Με το σκορ στο 19-20 και τον Γκουτιέρες να κάνει διπλή μπαλιά, οι διαιτητές δεν υπέδειξαν την παράβαση. Το σκηνικό αυτό προκάλεσε μεγάλο εκνευρισμό στους παίκτες του Ολυμπιακού και έτσι οι Ιταλοί πήραν το σετ με 25-20, έκαναν το 1-2 και κατέκτησαν τον ευρωπαϊκό τίτλο.

Το τέταρτο σετ είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι παίκτες του Θρύλου φανερά εκνευρισμένοι από την τροπή του τρίτου σετ, έδειξαν να μην έχουν καθαρό μυαλό. Ο Μπενίτεθ έκανε πολλές αλλαγές στην εξάδα, αλλά η Ραβένα ήταν σε καλύτερο mood και πήρε ένα ακόμα σετ, το πιο εύκολο και στους δύο τελικούς, για να φτάσει στη νίκη με 3-1 σετ.

Τα σετ: 26-28 (32’), 25-23 (31’), 20-25 (30’), 18-25 (23′)

1ο σετ: 6-8, 16-15, 19-21, 26-28

2ο σετ: 8-4, 16-11, 20-21, 25-23

3ο σετ: 8-5, 16-12, 19-21, 20-25

4ο σετ: 6-8, 10-16, 14-21, 18-25

Ολυμπιακός (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Οϊβάνεν 11 (11/28 επ.), Πετρέας 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Μπέμε 10 (4/6 επ., 4 μπλοκ, 2 άσσους), Ντρζίζγκα 2 (2 άσσους), Αλεξίεφ 10 (9/24 επ., 1 μπλοκ, 39%υπ.-28%αρ.), Ράουβερντινκ 15 (12/33 επ., 1 μπλοκ, 2 άσσους, 46%υπ.-31%αρ.), Στεφάνου – λ (50%υπ.-31%αρ.) / Ζουπάνης 1 (1/3 επ.), Ρουμελιωτάκης 1 (1/1 επ., 33%υπ.-33%αρ.), Χριστοφιδέλης (33%υπ.-33%αρ.), Στιβαχτής, Δαρίδης, Ανδρεάδης, Τσέλιος.

Ραβέννα (Φάμπιο Σόλι): Ορντούνα 2 (2/2 επ.), Πογκλάχεν 6 (5/11 επ., 1 μπλοκ, 63%υπ.-44%αρ.), Γκεοργκίεφ 9 (4/8 επ., 5 μπλοκ), Ντιαμαντίνι 6 (3/7 επ., 3 μπλοκ), Μαρεσάλ 12 (10/21 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσοι, 50%υπ.-25%αρ.), Μπούχεγκερ 21 (19/34 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσοι, 100%υπ), Γκόι – λ (44%υπ.-33%αρ.) / Βιτέλι 1 (1 μπλοκ), Ραφαέλι 11 (7/11 επ., 3 μπλοκ, 1 άσσοι, 55%υπ.-18%αρ.), Πιστολέσι, Γκουτιέρες 4 (4/4 επ.), Μαρτσίνι.