Προβλημάτισε και συνετρίβη…

Κατώτερος των περιστάσεων ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 91-66 στον τελικό του «Gomelsky Cup» προβληματίζοντας με την απόδοση του μία εβδομάδα πριν την έναρξη της νέας Ευρωλίγκα

Τις χτυπητές του αδυναμίες που τον έχουν χαρακτηρίσει από το ξεκίνημα της εφετινής προετοιμασίας φανέρωσε σε μεγάλο βαθμό ο Ολυμπιακός γνωρίζοντας τη συντριβή από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στον τελικό του «Gomelsky Cup» με 91-66.
Μία εβδομάδα πριν την έναρξη της νέας απαιτητικής Ευρωλίγκας οι «ερυθρόλευκοι» του Ντέιβιντ Μπλατ εμφανίστηκαν τραγικά κατώτεροι των περιστάσεων αναδεικνύοντας τρομερά προβλήματα τόσο στην άμυνα, όσο και στο οργανωτικό κομμάτι και προβλημάτισαν έντονα με την γενικότερη εικόνα τους.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπήκαν καλά στο ματς, είχαν πρόβλημα στο ριμπάουντ και στην επίθεση υπήρχαν στιγμές που ένιωθες πως δεν ήξεραν τι ζητάνε και τι επιδιώκουν. Συν του ότι, ο Ιτούδης έστελνε «παγίδα» στον Μιλουτίνοφ. Η ΤΣΣΚΑ ξεκίνησε με 11-5 στο 5΄και 17-5, με τον Ολυμπιακό να έχει 2/10 σουτ.
Η είσοδος του Πάντερ διόρθωσε τα πράγματα στην επίθεση, ωστόσο αποτελούσε την μοναδική ουσιαστική απειλή για το ρώσικο καλάθι
Στο 2ο δεκάλεπτο ο Μπλατ έπαιξε με Κουζμίνσκας και Πρίντεζη μαζί και ο Πολ ήταν στο «2», με τον Λιθουανό να μην είναι καλός στα τελειώματα του, παρά τις καλές κινήσεις στη ρακέτα. Η ΤΣΣΚΑ με 9-2 επιμέρους έκανε το 28-16.
Τα πολλά λάθη και οι αργές επιστροφές στην άμυνα χαρακτήριζαν τον Ολυμπιακό, δίνοντας τη δυνατότητα στην ΤΣΣΚΑ να ξεφύγει και να κλείσει το πρώτο μέρος προηγούμενη με 48-30 με τους Ρούμπιτ και Χαπ να πετυχαίνουν τα καλάθια για τον Ολυμπιακό.
Ο Ολυμπιακός δεν έδειξε κάποιο καλύτερο πρόσωπο στο 3ο δεκάλεπτο. Στο 25΄το σκορ ήταν 58-34 έχοντας βάλει σε 5 λεπτά μόλις 4 πόντους, ενώ ση συνέχεια το επιμέρους έγινε 14-6 για το 62-36.
Από κεί κι έπειτα το ματς απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρ,α με τους παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ να προσπαθούν να περισώσουν ότι μπορούσαν.
Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε την ΤΣΣΚΑ να προηγείται με 75-46

Ο Μιλουτίνοφ έβαλε ένταση, ήταν εμφανώς εκνευρισμένος και προσπαθούσε να δώσει ότι μπορεί απέναντι στη ρώσικη ομάδα, αλλά δεν είχε υποστήριξη.
Τσέρι και Μπόλτγουιν έκαναν το 89-58, έπεσε η διαφορά από τους 30 και το ματς τελείωσε τελικά με 91-66.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 48-30, 75-46, 91-66.