Προβάδισμα πρόκρισης

“Έβρεξε” γκολ εκτός από… καρεκλοπόδαρα στην Λαμία, εκεί που διεξήχθη ο πρώτος προημιτελικός ανάμεσα στην τοπική ομάδα και τον Ολυμπιακό. Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 3-3 σε ένα πολύ καλό ποιοτικά παιχνίδι, παρά το γεγονός ότι ο βαρύς αγωνιστικός χώρος θα μπορούσε να δυσχεράνει τις προσπάθειές τους.

Με δύο παρθενικά γκολ από Ντίαζ και Σολδάνο, ένα του Χασάν από πλευράς ερυθρολεύκων και δύο από Τσούκαλο και… αυτογκολ Μπουχαλάκη διαμορφώθηκε αυτό το 3-3.

Εξαιρετικοί οι Ντίαζ και Σολδάνο που άφησαν ανεξίτηλο το στίγμα τους στο παιχνίδι, ασύλληπτος ο Μασούρας, σε πολύ κακή βραδιά η ερυθρόλευκη άμυνα που επέτρεψε στον αντίπαλο να πετύχει τρία παιδαριώδη γκολ.

Το παιχνίδι:

Ο Πέδρο Μαρτίνς, αναμενόμενα, ανακάτεψε την τράπουλα, παρατάσσοντας ενδεκάδα “ξεκούρασης” αφού ακολουθεί το μεγάλο ντέρμπι απέναντι στον ΠΑΟΚ την προσεχή Κυριακή. Έτσι τερματοφύλακας ξεκίνησε ο Χουτεσιώτης έχοντας μπροστά του τους Τσιμίκα, Μεριά, Μιράντα και Ανδρούτσο που ανέλαβε χρέη δεξιού μπακ. Καμαρά με Μπουχαλάκη αποτέλεσαν τα χαφ του Ολυμπιακού, ενώ Μασούρας (δεξιά) και Ντίαζ (αριστερά) έφευγαν από τις πτέρυγες. Στην επίθεση ξεκίνησαν οι Σολδάνο και Χασάν.

Αιφνιδιασμός και “απάντηση”.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν κάπως νωθρά μιας και ο αγωνιστικός χώρος κάθε άλλο παρά βοηθούσε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών λόγω της καταρρακτώδους βροχής που έπεφτε στην Λαμία. Στο 9ο λεπτό ωστόσο, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που ευτύχησαν να προηγηθούν όταν ο Τσούκαλος δοκίμασε ένα σουτ έξω από την περιοχή, ο Χουτεσιώτης έκανε κακό υπολογισμό και η μπάλα πέρασε κάτω από τα χέρια του για να καταλήξει στα δίχτυα του και να γίνει το 1-0. Ο Ολυμπιακός όμως είχε απάντηση και μάλιστα άμεση, όταν στο 12ο λεπτό, όταν ο Σολδάνο από τα αριστερά έκανε τη σέντρα, ο Χασάν έσκυψε και ο μπάλα κατέληξε στον Ζιλ Ντίας. Ο Πορτογάλος κατέβασε την μπάλα αριστοτεχνικά – και λέμε αριστοτεχνικά γιατί με τέτοιο… νερό ήταν πανεύκολο να του φύγει το κοντρόλ – και με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 1-1.

Χαμένες ευκαιρίες και τελικά… αυτογκολ!

Στο 26ο λεπτό, ο Ολυμπιακός έχασε μια πολύ καλή ευκαιρία για να πετύχει το γκολ που θα του έδινε προβάδισμά. Ο Σολδάνο έβγαλε σε θέση τετ α τετ τον Ζιλ Ντίας, όμως αυτή τη φορά ο Πορτογάλος δεν κατάφερε να νικήσει τον Σαράνοβ που κράτησε το 1-1. Τρία λεπτά αργότερα, ο πορτιέρο της Λαμίας έκανε το ίδιο και σε τετ-α-τετ του Μασούρα λέγοντάς του “όχι” σε ωραία προσπάθεια. Και ότι δεν κατάφεραν να κάνουν στην εστία της Λαμίας οι ερυθρόλευκοι, το έκαναν στην δική τους! Συγκεκριμένα στο 31ο λεπτό, ο Πίτι έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Μπουχαλάκης στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα τη στέλνει στα δίχτυα του Χουτεσιώτη για το 2-1 των γηπεδούχων που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Θρυλο-μπόρα!

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος να γυρίσει την κατάσταση. Δεν χρειάστηκε παραπάνω από 6 λεπτά για να το καταφέρει, φτάνοντας στην ισοφάριση στο 51′ χάρη στην εξαιρετική αντίληψη του Μασούρα και το ένστικτο σκόρερ που διαθέτει άφθονο ο άκρως κινητικός Σολδάνο. Αρχικά ο πρώτος κατάφερε μετά από μία μαγική ασίστ του Καμαρά να προφτάσει την μπάλα πριν αυτή περάσει ολόκληρη την τελική γραμμή να τη γυρίσει και ο επερχόμενος Σολδάνο ήταν εκεί που βρισκόταν το γκολ! Απλά και όμορφα με πλασέ την έστειλε στα δίχτυα του Σαράνοβ για το 2-2.

Δέκα λεπτά αργότερα, με πρωταγωνιστές δύο από τους τρεις του δευτέρου τέρματος, ήρθε και το τρίτο! Ο Καμαρά έξω από την περιοχή “σήκωσε” την μπάλα, ο Σολδάνο πήρε την κεφαλιά που εξελίχθηκε σε ασίστ για τον Χασάν και ο Φαραώ του Θρύλου έκανε με ψύχραιμο πλασέ το 2-3.

“Πνίγηκε” στη βροχή η άμυνα και 3-3

Παρά το 2-3 του Ολυμπιακού στο 61ο λεπτό, η άμυνα έδειχνε ξεκάθαρα ότι αντιμετώπιζε πολλά προβλήματα και ότι ήταν σε κακή βραδιά, ειδικά το αμυντικό δίδυμο Μεριά – Μιράντα. Ένα λεπτό μετά, στο 62′, έγινε μία σέντρα του Βασιλαντωνόπουλου από τα δεξιά, ο Τσούκαλος βρέθηκε αμαρκάριστος και ανενόχλητος μέσα στην περιοχή, έκανε το γυριστό και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χουτεσιώτη για να ισοφαρίσει εκ νέου για το 3-3.

Αυτό ήταν και το τελικό σκορ στην Λαμία μεταξύ της γηπεδούχου ομάδας και του Ολυμπιακού, με τους ερυθρόλευκους ωστόσο να έχουν τον πρώτο λόγο, μιας και η ρεβάνς είναι σε δύο εβδομάδες στο γήπεδο Καραϊσκάκη.

Οι συνθέσεις:

Λαμία (Μ. Χάβος): Σαράνοβ, Καρυπίδης, Πλιάτσικας, Ασίγκμπα (46′ Βασιλαντωνόπουλος), Μπουλούλης, Βάντερσον, Τόμας (67′ Μπερτόλιο), Ασούμπρε, Σκόνδρας, Πίτι, Τσούκαλος (72′ Καραμάνος)

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Χουτεσιώτης, Ανδρούτσος, Μεριά, Μιράντα, Τσιμίκας, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Ντίας (73′ Κούτρης), Μασούρας, Χασάν (65′ Γκερέρο), Σολδάνο (90′ Βοϊλης)