ΔΙΑΦΟΡΑΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

Πρώτος από την πρεμιέρα ο Ολυμπιακός

Το πρώτο και αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του τίτλου πραγματοποίησαν οι Άνδρες του τμήματος Στίβου.

Το πρώτο και αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του 8ου πρωταθλήματος και 4ου διαδοχικού στον Κλειστό Στίβο, πραγματοποίησαν οι Άνδρες του τμήματος Στίβου μετά τα αποτελέσματα της 1ης ημέρας των αγώνων του 32ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος που ξεκίνησε στο Σ.Ε.Φ. Οι Πειραιώτες οδηγούν την κούρσα στη βαθμολογία με σημαντική διαφορά από το δεύτερο της κατάταξης Ελευθέριο Βενιζέλο και θα έχουν την ευκαιρία την Κυριακή να επισφραγίσουν την κατάκτηση του πρωταθλήματος για 4η διαδοχική σεζόν! Με απολογισμό τριών μεταλλίων εκ των οποίων 1 χρυσό, 1 αργυρό και 1 χάλκινο στους Άνδρες ολοκληρώθηκαν οι τελικοί της πρώτης ημέρας. Όλοι οι αθλητές που μετείχαν στα προκριματικά που διεξήχθησαν το πρωί προκρίθηκαν στους απογευματινούς τελικούς καταγράφοντας ορισμένες σημαντικές επιτυχίες.

Χρυσός για 12η φορά ο Τσιάμης!

Ο κορυφαίος αθλητής των αγώνων, Δημήτρης Τσιάμης ήταν ο νικητής για 12η φορά σε Πανελλήνιο Πρωτάθλημα καταλαμβάνοντας την 1η θέση στον τελικό του τριπλούν με επίθεση 16.24μ. στην Τρίτη του προσπάθεια και δεν άφησε κανένα περιθώριο στους αντιπάλους του. Στον τελικό του ίδιου αγωνίσματος, ο επίσης «ερυθρόλευκος» Νίκος Τσιώκος κατέλαβε την τέταρτη θέση με 15,80 μέτρα.

Αργυρός ο Κωνσταντίνου, χάλκινος ο Τριβυζάς

Από κει και πέρα ο Βασίλης Κωνσταντίνου κατέκτησε τη 2η θέση και το αργυρό μετάλλιο στον τελικό του άλμα εις ύψος, ενώ με χάλκινο μετάλλιο συνόδευσε την παρουσία του στο πρωτάθλημα ο Παναγιώτης Τριβυζάς στον τελικό των 60μ. Ο Παναγιώτης Τριβυζάς μετά από μια δυνατή κούρσα στον προκριματικό, τερμάτισε με 6.68, ισοφαρίζοντας το ατομικό του ρεκόρ, πετυχαίνοντας την κορυφαία επίδοση. Στον τελικό που ακολούθησε το απόγευμα και ήταν συγκλονιστικός έχασε οριακά στις λεπτομέρειες την πρώτη θέση, αφού τερμάτισε με 6.75, πίσω από τον Μάκη Στεργιούλη με 6.74 και τον Κώστα Ζήκο με 6.72. Από κει και πέρα στον τελικό των 400μ. ο Δορώθεος Δρίτσας τερμάτισε στην 6η θέση ενώ η πρώτη ημέρα ολοκληρώθηκε με τον τελικό των 1500μ.. Εκεί ο Στέλιος Φιλάϊ τερμάτισε 4ος και ο Αντώνης Τριπόδης στην 8η θέση. Στις γυναίκες η Δήμητρα Κυριακίδου τερμάτισε 4η στα 60μ.