Πρώτος και καλύτερος με εκπληκτικό μπάσκετ!

Εξαιρετικός ο Ολυμπιακός θριάμβευσε της Μακάμπι με 90-82 και κατέκτησε ετο διεθνές τουρνουά του Ηρακλείου. Εκπληκτικοί Ρόμπερτος (18 π.) και Μιλουτίνοφ (17 π.).

Ένα δείγμα των φοβερών του δυνατοτήτων παρουσίασε ο Ολυμπιακός και απέναντι στην Μακάμπι,

Οι «ερυθρόλευκοι» ευτύχησαν να έχουν για ακόμη μία φορά σε εκπληκτική βραδιά  τους Μπράιαν Ρόμπερτς και Νίκοα Μιλουτίνοφ έφτασαν στην νίκη με 90-82, που τους χάρισε κα την κατάκτηση του διεθνούς τουρνουά, που διοργανώθηκε στο κλειστό του Ηρακλείου «Δύο Αοράκια»

Ο Ολυμπιακός λόγω των σημαντικών απουσιών Ελλήνων παικτών (Σπανούλης, Πρίντεζης, Παπανικολάου) ξεκίνησε μετά από αρκετά χρόνια με πέντε ένους στο αρχικό του σχήμα.

Η πρώτη περίοδος βρήκε τις δύο ομάδες αν είναι κοντά στο σκορ με τον Ολυμπιακό να προηγείται με βραψεία κεφαλη 22-23, στηριζόμενος στις όμορφες επιθετικές του συνεργασίες.

Στην δεύτερη περίοδο οι Ισραηλινοί εκμεταλλευόμενοι την ευστοχία τους εντός κι εκτός ρακέτας πήραν προσωρινά τα ηνία του αγώνα και στο 19’ βρέθηκαν να προηγούνται  49-41 για να κλείσουν το πρώτο μέρος προηγούμενοι με 49-44.

Οι παραινέσεις του Γιάννη Σφαιρόπουλου για καλύτεηρ άμυνα απέφεραν καρπούς, αφού ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος στην τρίτη περίοδο

Στην επίθεση η άριστη κυκλοφορία της μπάλας και η τακτική να ακουμπάνε την μπάλα σε Αγραβάνη και Μιλουτίνοφ λειτούργησε, με τους «ερυθρόλευκους» να παίρνουν σουτ από την πριφέρεια με τους Μάντζαρη και Τόμπσον κι έφτασαν να προηγούνται με 55-68 στο 29’, για να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 60-68

Οι Ισραηλινοί με τους Μάικλ Ρολ με Πιέρ Τζάκσον να παίρνουν μπροστά στο σκοράρισμα μείωσαν σε 74-79, αλλά Μιολουτίνοφ και Παπαπέτρου πήραν επιθετικές πρωτοβουλίες, οδηγώντας τον Θρύλο προς την νίκη και την κατάκτηση του τουρνουά με 82-90.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 49-44, 60-68, 82-90