Κώστας ΠαλαιολόγοςΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Πρώτος και καλύτερος!

Με κορυφαίους τους Βεζένκοφ, Παπανικολάου και Λαρεντζάκη ο Ολυμπιακός συνέτριψε με 97-68 τον Απόλλωνα Πατρών στην Περιβόλα και κατέκτησε και μαθηματικά την πρωτιά της κανονικής περιόδου.

Τις υψηλές του πτήσεις το πρωτάθλημα της Basket League συνέχισε απτόητος ο Ολυμπιακός!

Οι «ερυθρόλευκοι» με … αέρα ευρωπαϊκό και ενόψει των επερχόμενων υποχρεώσεών του στο Final-4  του Βελιγραδίου συνέτριψαν τον Απόλλωνα Πατρών στην Περιβόλα με το εκκωφαντικό 68-97 και ουσιαστικά «κλείδωσαν» την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου, που τους παρέχει τη δυνατότητα να έχουν το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας ενόψει των πλέι – οφ.

Εξαιρετικοί οι Κυπελλούχοι Ελλάδας με πολλές λύσεις και όμορφες συνεργασίες είχαν σε φοβερή βραδιά τους Σάσα Βεζένκοφ, Κώστα Παπανικολάου και Γιαννούλη Λαρεντζάκη, χωρίς να υστερήσει κανείς.

«Βομβαρδισμός» και προβάδισμα 12 πόντων στο πρώτο μέρος

Με ξεκάθαρη διάθεση να πιέσει ψηλά τον αντίπαλό του και να γίνει το απόλυτο αφεντικό από τα πρώτα λεπτά μπήκε ο Ολυμπιακός στο παρκέ της Περιβόλας.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας, που έδωσε «ανάσες» στον Σακίλ ΜακΚίσικ, ώστε να τον έχει ξεκούραστο ενόψει του επερχόμενου Final-4  του Βελιγραδίου είδε τους παίκτες του να είναι αρκετά ορεξάτοι και να ανταποκρίνονται στα δεδομένα της αναμέτρησης.

Μετά το αρχικό 9-8 υπέρ των γηπεδούχων στο 5’ που βρήκαν στο πρόσωπο του Μπόγρη πόντους στο σκοράρισμα, ο Ολυμπιακός έγινε πολύ πιο αποτελεσματικός σε άμυνα και επίθεση. Με τρίποντα των Παπανικολάου-Λούντζη και καλάθι του Βεζένκοφ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 11-16 στο 7’ για να κλείσει την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 16-19.

Στη δεύτερη περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» εμφανίστηκαν ακόμη ποιο σοβαροί και προσηλωμένοι.

Με καλάθι του Μάρτιν και τρίποντο του Λαρεντζάκη οι Κυπελλούχοι Ελλάδας προηγήθηκαν 16-24 στο 12’ και 18-27 με τρίποντο του Ζαν Σαρλ. Οι Λούντζης και Λαρεντζάκης συνέχισαν να προσφέρουν πόντους και ηρεμία για τον Ολυμπιακό για το 25-37 του 15ου λεπτού. Το ματς συνέχισε να είναι στον ίδιο ρυθμό που εξυπηρετούσε τα πλάνα των φιλοξενούμενων. Με τους Βεζένκοφ και Παπανικολάου να σκοράρουν, οι «ερυθρόλευκοι» απέκτησαν προβάδισμα 15 πόντων στο 17’ για το 28-43, για να κλείσει το πρώτο μέρος με 36-48 και τον Πρίντεζη να έχει μπει στην εξίσωση. Με τους Σίμονς και Μπόγρη να κρατούν στο παιχνίδι τον Απόλλωνα Πατρών.

Οι γηπεδούχοι στο τρίτο δεκάλεπτο μπήκαν με διάθεση να πιέσουν και με τον Μολφέτα να πετυχαίνει συνεχόμενους πόντους μείωαν προσωρινά σε 40-50 στο 23’.

Το «καθάρισαν» Βεζένκοφ-Παπανικολάου!

Όμως στη συνέχεια ο Ολυμπιακός έσφιξε την άμυνά του και μέσω αυτής απέκτησε εκ νέου ρυθμό και βρήκε τις λύσεις, Με ένα επιμέρους 0-12 και τους Παπανικολάου-Βεζένκοφ να σκοράρουν κατά βούληση οι Κυπελλούχοι Ελλάδας έφτασαν τον δείκτη του σκορ στα επίπεδα του 40-62 στο 25’  κι έκτοτε δεν απειλήθηκαν ποτέ.

Ο Μητρου-Λονγκ μείωσε σε 43-62’ όμως ένα νέο τρίποντο του Βεζένκοφ έφερε το σκορ στο 43-65.

Η λήξη του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται με 52-73.

Έτσι λοιπόν η τέταρτη περίοδος απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να δίνει χρόνο συμμετοχής στους Έισι, Λούντζη.

Με τους Έισι και Λαρεντζάκη να βρίσκουν στόχο ο Ολυμπιακός αύξησε το προβάδισμά του στους 27 πόντους για το 63-90 του 37ου λεπτού, για το τελικό 68-97.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 36-48, 52-73, 68-97.