ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Πρώτο βήμα με «οδηγό» την άμυνα

Αυτή τη φορά ο Ολυμπιακός παρουσίασε ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο. Σε αντίθεση με ό,τι είχαν δείξει οι «ερυθρόλευκοι» στην κανονική διάρκεια της Handball Premier. Καθώς στο πρώτο ματς της σειράς των ημιτελικών με τον ΠΑΟΚ, οι πρωταθλητές έδειξαν τα δόντια τους. Κυριαρχική εμφάνιση και νίκη 27-19, με τη διαφορά να  φτάνει ως τα 11 γκολ (27-16). Με πολύ δυνατή άμυνα ως το 55′. Ειδικότερα από τις αρχές του δευτέρου μέρους ως το 45′ που οι Θεσσαλονικείς σημείωσαν μόλις 2 γκολ! Έτσι έκαναν το 1-0 στα ημιτελικά και είναι μια νίκη μακριά από τους τελικούς. Πρώτο βήμα με «οδηγό» την άμυνα.

Οι βάσεις για το πρώτο βήμα

Το ματς είχε νευρικότητα στην αρχή. Είναι χαρακτηριστικό πώς το σκορ ήταν αρκετά χαμηλό στην αρχή. Στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 4-4, με τον Δομπρή να σκοράρει για τον Θρύλου. Ωστόσο με σερί 4-0 και δύο γκολ του Μοντόρο, ο Ολυμπιακός ξέφυγε 9-6 (24′). Το +3 παρέμεινε για τους πρωταθλητές ως τις αρχές του τελευταίου (30ου) λεπτού του πρώτου ημιχρόνου (11-8) χάρη στα γκολ του Νιοκάς. Ωστόσο ο ΠΑΟΚ μείωσε στα δύο γκολ στο φινάλε.

Με «οδηγό» την άμυνα

Οι Θεσσαλονικείς μείωσαν σε 12-10 στο 33′. Όμως ο Ολυμπιακός τους «στραγγάλισε» αμυντικά. Καθώς τους κράτησε χωρίς σκορ για σχεδόν 12 λεπτά. Αλλά στο διάστημα εκείνο, από την πλευρά του, σημείωσε σερί 8-0 με δύο γκολ από Δομπρή, Παπαβασίλη, Νιοκάς κι ένα από Οστρούτσκο και Γκρατζάν. Το αποτέλεσμα ήταν το 20-10 στο 43′. Αν και ο ΠΑΟΚ μείωσε στα 8 γκολ, 22-14, στο 50′, οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν μπροστά με +17 (27-16, 58′) με το γκολ του Κουτουλογένη. Αλλά στα τελευταία λεπτά οι Θεσσαλονικείς μείωσαν λίγο τη διαφορά, για το τελικό 27-19. Πρώτο βήμα με «οδηγό» την άμυνα.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 3-3, 3-4, 6-6, 9-6, 11-9 (ημχ), 14-10, 18-10, 20-11, 23-14, 24-14, 27-19.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 5, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 4, Κουτουλογένης 1, Κανδύλας, Μπάγιος 2, Παπαδόπουλος, Δομπρής 4, Μπουρζέ, Πασσιάς 1, Μοντόρο 4, Σλαβούλιτσα, Οστρούσκο 3, Γκρατζάν 3, Μπάουερ.

ΠΑΟΚ (Πάνος Γούσιος): Γκίγκοφ, Δούγιας 1, Ελευθεριάδης 3, Τσαμουρίδης, Νικολαΐδης 2, Παπάζογλου 1, Αποστόλου 1, Τριανταφυλλίδης, Μοϊσίλοφ, Τσαναξίδης 1, Κουκμίσης 1, Καβουσανάκης 1, Τριανταφυλλίδης 2, Λαδάκης 4, Τζωρτζίνης 2, Γιαβασίδης.

• Διαιτητές: Κινατζίδης – Φωτακίδης. Δίλεπτα: 1-3. Πέναλτι: 0/1 – 1/1.