Πρώτο δείγμα θετικόν

Παρά τις πολλές απουσίες, ο Ολυμπιακός  πραγματοποίησε καλές εμφανίσεις  στο 3ο Διεθνές Τουρνουά της Λευκάδας με απολογισμό  δύο νίκες και μία ήττα.

Οι ερυθρόλευκες επικράτησαν  και της Sparta&K με 84-69, κλείνοντας με ιδανικό τρόπο την παρουσία τους στο τουρνουά  με τον Γιώργο Παντελάκη  να είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει αρκετά σχήματα  και πρόσωπα.

Στα αγωνιστικά τώρα  ο Ολυμπιακός είχε από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ.  Δεν άφησε περιθώριο στην ομάδα από την Ρωσία για να επιτεθεί και με ένα τρίποντο της Νικολοπούλου προηγήθηκε με 7-0. Η Sparta&K μείωσε 11-8 με οχτώ πόντους της Κολοσόφσκαγια (3’’52 για το δεκάλεπτο), επέμενε στην πιεστική άμυνα όμως ο Θρύλος παρέμεινε μπροστά με τρίποντο της Παυλοπούλου για το 16-12 με την Ελληνίδα γκαρντ να διαμορφώνει και το 20-15 με δίποντο στο τέλος του δεκαλέπτου.

Ο Ολυμπιακός και πάλι με την Παυλοπούλου προσπέρασε με 22-17, η ομάδα της Ρωσίας έτρεξε ένα 5-0 για να απαντήσουν οι «ερυθρόλευκες» και να σκοράρουν μία με την Μάζιτς και μία με την Τζόνσον στην ρακέτα (26-24 με 6 λεπτά για το ημίχρονο).  Ένα μικρό σερί απέφερε το 32-27 (δίποντο της Τόμας), όμως και η Sparta&K με σουτ από τα 6,75μ και με ένα 7-0 σερί απέκτησε το προβάδισμα (32-34) με τον Θρύλο να πηγαίνει στα αποδυτήρια όντως πίσω στο σκορ με τρεις πόντους (34-37).

Οι «ερυθρόλευκες» πέρασαν δυνατά στο παρκέ, η Σταμάτη με 7 πόντους έδωσε και πάλι το προβάδισμα για το 41-37 αλλά η ομάδα από την Ρωσία απάντησε με ένα επιμέρους 7-1 για το 42-44. Η αρχηγός του Ολυμπιακού με το τρίτο τρίποντό της διαμόρφωσε το 45-44 (5’10’’ για το δεκάλεπτο) για να ακολουθήσει ένα επιμέρους σκορ 7-3 για το 52-47 με 2’07’’ και συνέχισε με σουτ από την περιφέρεια για το 55-47. Δύο βολές της Σπυριδοπούλου και άλλες δύο από την Τόμας έδωσαν αέρα 12 πόντων στις «ερυθρόλευκες» (59-47) για να κλείσουν το δεκάλεπτο στο 63-51 στο κλειστό της Λευκάδας.

Η πίεση του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και αυτό είχε ως αποτέλεσμα η Sparta&K να υποπέσει σε πολλά λάθη και η ομάδα του Πειραιά να τα εκμεταλλευτεί στο έπακρο. Ένα γκολ φάουλ της Σπυριδοπούλου προσέφερε διαφορά 20 πόντων (71-51) και οι βολές της Κοσμά έκαναν το 75-53 με 6’10’’ να απομένουν για τη λήξη. Τέσσερις πόντοι από την Νικολοπούλου για το 79-58, ένα μικρό σερί για την Sparta&K και ο Θρύλος έκλεισε το τουρνουά με μία εύκολη επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 34-37, 63-51, 84-69

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τόμας 10, Μάζιτς 6, Σταμάτη 19 (5), Αυτζή 2, Σπυριδοπούλου 11, Παυλοπούλου 11 (1), Νικολοπούλου 7 (1), Σωτηρίου, Λίτση 4, Τζόνσον 9, Κοσμά 5

SPARTA&K (Ντανίλιν): Ταραμπάρινα, Κούριλτσουκ 2, Νουριντίνοβα 3, Κολοσόφσκαγια 10 (1), Σέμα, Κομάροβα 3 (1), Στάλγουορθ 16, Σάροβα 15 (5), Σίσκινα 6, Ζότκινα 3 (1), Σαφιούλινα 6, Αμπαϊμπούροβα 5 (1)