ΜΠΑΣΚΕΤ

Πρώτες και αήττητες

Αήττητος με 22 στα 22 και στην πρώτη θεση της κανονικής περιόδου πέρασε ο Ολυμπιακός επικρατώντας άνετα του Παναθλητικού Συκεών με σκορ 103-43.

Οι «ερυθρόλευκες» δεν είχαν κανένα πρόβλημα απέναντι στις γηπεδούχες, η Χατζηνικολάου με ντράιβ διαμόρφωσε το 0-11 και η Άντερσον πατώντας τη γραμμή του τριπόντου το 0-13. Ο Θρύλος ξέφυγε στο πεντάλεπτο με 14 πόντους (3-17) ενώ η Σωτηρίου από τα 6,75μ σκόραρε για το 3-20.

Ο Παναθλητικός μείωσε σε 9-20 αλλά η  Άντερσον πέτυχε το ντράιβ για το +13 της ομάδας του Πειραιά (9-22). Η Καλτσίδου πραγματοποίησε το 9-24 και αργότερα η Μάζιτς το 11-28 με το δεκάλεπτο να τελειώνει στο 13-30 για τον Ολυμπιακό.

Το ίδιο δυνατά μπήκε στο παρκέ ο Θρύλος και στην β’ περίοδο, με τις Σταμάτη, Σπυριδοπούλου και Καλτσίδου να σκοράρουν για το 13-36.

Το σερί  των «ερυθρόλευκων» έφτασε το 11-0 (δίποντο της Καλτσίδου και τρίποντο η Σταμάτη), ενώ η Σπυριδοπούλου κάτω από το καλάθι «έγραψε» το 13-43. Με 5 λεπτά να απομένουν για το ημίχρονο και πάλι η διεθνής φόργουορντ του Θρύλου πέτυχε το 13-45 (19-0 σερί) και για πρώτη φορά ο  Ολυμπιακός δέχθηκε καλάθι 3:04 πριν το τέλος της περιόδου για το 16-45. Οι δύο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια με τον φωτεινό πίνακα στο κλειστό του Επταπυργίου να δείχνει 19-49 έπειτα από το δίποντο της Χαλιβέρα.

Οι «ερυθρόλευκες» παρότι είχαν μεγάλη διαφορά, δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι και με την Μακόλι κατά κύριο λόγο έφτασαν το σκορ στο 21-59. Μετά από έναν όμορφο αιφνιδιασμό η Καλτσίδου πέτυχε το +40 για τον Θρύλο (21-61), ενώ από την περιφέρεια η Άντερσον πέτυχε το 23-64. Η Μακόλι πέτυχε δύο σερί καλάθια για το 23-68 και οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν να προηγούνται με 27-74 με την Σωτηρίου, τρία λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου.

Η Χατζηνικολάου από τα τέσσερα μέτρα πέτυχε το 27-76, η Καλτσίδου το 29-78 με την Ελληνίδα φόργουορντ να στέλνει για πρώτη φορά τη διαφορά στους 50 πόντους με γκολ φάουλ για το 31-81, που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.

Με το μυαλό μοιραία να βρίσκεται στο παιχνίδι της Τετάρτης με τη Δάφνη Αγίου Δημητρίου για την ημιτελική φάση του πρωταθλήματος, ο Ολυμπιακός προσπέρασε με δίποντο της Μάζιτς με 52 πόντους (35-87). Οι «ερυθρόλευκες» μέσω της Σταμάτη πήγαν το ματς στο 37-93 και η Μάζιτς πραγματοποίησε το 39-95 με 5:30 για το τέλος. Η Σπυριδοπούλου σκόραρε δις για το 41-99 και η Κοσμά πέρασε τους 100 πόντους με δίποντο για το 43-101. Το δίποντο της Χαλιβέρα ήταν το τελευταίο καλάθι του Ολυμπιακού στο ματς με το σκορ να λήγει στο 43-103 στο κλειστό του Επταπυργίου.

Τα δεκάλεπτα: 13-30, 19-49, 31-81, 43-103

ΠΑΝΑΘΛΗΤsΙΚΟΣ (Διαβολεμένου): Χαιριστανίδου 14, Γράψα 2, Κιλαζίδου 5, Κυρατζή 3 (1), Σύρρα 6, Θεοδοσίου, Νάστου 7, Μπαξεβάνου 2, Γκλεζάκη 2, Βουζούκου 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίσσας): Μάζιτς 9 (8 ριμπ. 1 κοψ.), Σταμάτη 8 (2/4 τριπ., 2 κλεψ.), Σπυριδοπούλου 12 (5/6 διπ. 11 ριμπ), Χατζηνικολάου 8 (4 ριμπ. 5 ασ.), Μπαλτά, Μάλτση 3 (1/2 τριπ., 3 ριμπ.), Κοσμα 4, Χαλιβέρα 4, Σωτηρίου 7 (1/2 τριπ.), Καλτσίδου 23 (11/15 δίπ., 4 ριμπ.), Αντερσον 11 (4/4 διπ., 1/1 τριπ., 5 ριμπ., 5 ασ.), Μακόλι 14 (7/9 διπ., 9 ριμπ., 2 ασ., 3 κλεψ.).