ΒΟΛΕΪΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

Πρωταθλήτριες ΕΣΠΕΔΑ οι «ερυθρόλευκες» Κορασίδες

Στην κορυφή επέστρεψε ο Ολυμπιακός. Καθώς στον τελικό του Final-4 που έγινε στο Ρέντη, νίκησε 3-0 σετ τον Ιωνικό. Πρωταθλήτριες ΕΣΠΕΔΑ οι «ερυθρόλευκες» Κορασίδες.

Πρωταθλήτριες ΕΣΠΕΔΑ οι Κορασίδες

Τα κορίτσια του Ολυμπιακού, όπως και στον ημιτελικό με τον Μίλωνα, απέδωσαν αρκετά καλό βόλεϊ. Έτσι πήραν δίκαια τον τίτλο της πρωταθλήτριας ομάδας. Επίσης το «εισιτήριο» για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα. Όπως ήταν αναμενόμενο, η «ερυθρόλευκη» παρουσία στα ατομικά βραβεία, που δόθηκαν μετά την ολοκλήρωση του τουρνουά, ήταν έντονη. Πολυτιμότερη παίκτρια και καλύτερη επιθετικός της διοργάνωσης αναδείχθηκε η Βάλια Δαγρέ, ενώ κορυφαίο λίμπερο ανακηρύχθηκε η Μαρίλλη Παπαθανασίου.

Στα μέτρα του Ολυμπιακού

Στο αγωνιστικό κομμάτι του τελικού, οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τους πρώτους πόντους της αναμέτρησης και έφτασαν μέχρι και το 10-10. Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +3, με τον άσσο της Μαραβέλια και το πλασέ της Ζαφειρίου, για το 16-13, ενώ στη συνέχεια, διαχειρίστηκε το προβάδισμα χωρίς πρόβλημα μέχρι το 19-16. Ο Σπύρος Σαραντίτης πέρασε στο παιχνίδι την Στύλιου προκειμένου να πιέσει στο σερβίς και αυτή τα πήγε περίφημα, βοηθώντας την ομάδα της να «τρέξει» σερί 5-0 (23-16). Ο Ιωνικός μείωσε σε 23-20, όμως το πλασέ της Ζαφειρίου και η επίθεση της Δαγρέ, έφεραν το 25-21 και μαζί το 1-0 στα σετ.

Έγινε μεγάλη «μάχη»

Στο δεύτερο σετ η ομάδα της Νίκαιας πήρε το προβάδισμα στην αρχή (0-4), όμως ο Ολυμπιακός έφτασε γρήγορα στην ανατροπή και με δυνατό χτύπημα της Δαγρέ προσπέρασε με 8-6. Ο Ιωνικός ισοφάρισε λίγο αργότερα σε 11-11, όμως το έξυπνο πέρασμα της Βασιλικής Ζαφειρίου, έφερε τις «ερυθρόλευκες» εκ νέου στο +3, για το 14-11. Η ομάδα του Σπύρου Σαραντίτη δέχθηκε εκ νέου την ισοφάριση (17-17), όμως ο άσσος της Ελευθεριάδου και η επίθεση της Δαγρέ έφεραν την ομάδα τους και πάλι μπροστά με 21-18. Η Νικαιώτισσες έφεραν για τρίτη φορά το σκορ στα ίσα (23-23), όμως τα κορίτσια διατήρησαν την ψυχραιμία τους και με μπλοκ της Δημητρίου έφτασαν στο 26-24, κάνοντας το 2-0 στα σετ.

Πρωταθλήτριες ΕΣΠΕΔΑ

Με την Δαγρέ να συνεχίζει να κερδίζει μπλοκ αουτ και να φέρνει πολύτιμους πόντους στην ομάδα της, ο Ολυμπιακός πήρε τα ηνία στο σκορ με 7-5 στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Η επίθεση της Ζαφειρίου στην ευθεία και το δυνατό χτύπημα της Ελευθεριάδου, έδωσε στις Πειραιώτισσες «αέρα» 6 πόντων (14-8), με τον Ιωνικό να μειώνει άμεσα σε 14-11. Η Στύλιου με δύο συνεχόμενους άσσους ήρθε να δώσει λύσεις στο ζήτημα του σερβίς για τον Ολυμπιακό, διαμορφώνοντας έτσι το 17-11, ενώ λίγο αργότερα η Ελευθεριάδου με τον ίδιο τρόπο έφερε το 19-13. Τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχεια, με τον άσσο της Δαγρέ να υπογράφει το 25-16 και να χαρίζει τον τίτλο του πρωταθλητή στην ομάδα του Ολυμπιακό για 4η φορά στα τελευταία 7 χρόνια.

Τα σετ 3-0: 25-21, 26-24, 25-16