Πρωταθλητής χειμώνα ο Ολυμπιακός

Ο Θρύλος ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της Volley League με τον ΠΑΟΚ, στο τέλος του α’ γύρου. Οι «ερυθρόλευκοι» έχοντας σε μεγάλη ημέρα τον Κουμεντάκη και τον Στερν, αλλά και το σερβίς, νίκησαν 3-1 σετ την ομάδα της Θεσσαλονίκης και θα κάνουν καλά Χριστούγεννα, μόνοι στην κορυφή της βαθμολογίας. Πρωταθλητής χειμώνα ο Ολυμπιακός.

Ο Ολυμπιακός τον μπλόκαρε

Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός. Καθώς στο πρώτο σετ οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικοί στο μπλοκ. Έτσι, με δύο διαδοχικά του Κουμεντάκη προηγήθηκαν 6-2 και 7-2 μετά τη χαμένη επίθεση του Γιόρνα. Με την πάιπ του Κουμεντάκη και το πλασέ του Στερν, ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο 11-5. Το νέο μπλοκ από τον Έλληνα ακραίο οδήγησε τον Θρύλο στο 15-9, ενώ με πόντους από Στερν και Ιντάλγκο, το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα πήγε στο +8 (19-11). Ωστόσο, στο 21-14 χάθηκε η συγκέντρωση και ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 21-18. Ο άσσος του Ιντάλγκο έφερε το 23-18, για να κλείσει το σετ με το μπλοκ του Λινάρδου, το έκτο για τον Ολυμπιακό στο πρώτο (25-21). Με τους Κουμεντάκη και Ιντάλγκο να έχουν από 5 πόντους.

Έκανε δουλειά το σερβίς

Με 2-0 άρχισε το δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός, ενώ ο Κουμεντάκης διατήρησε το +2 (5-3) και με άσσο έκανε το 8-4. Με πόντους από τους δύο Σλοβένους, ο Θρύλος προηγήθηκε 11-5. Νέος άσσος του Ιντάλγκο και προβάδισμα 6 πόντων για το 14-8, ενώ με έναν ακόμη άσσο του Κουβανού, η διαφορά πήγε στους 10 (18-8). Ξανά από το σερβίς ο Ιντάλγκο διαμόρφωσε το 20-8. Με μπλοκ του Κουμεντάκη έγινε το 23-10, για να τελειώσει το σετ με την επίθεση του Στερν για το 25-14. Με τον Θρύλο να έχει στο δεύτερο σετ 4 άσσους και 8 πόντους από λάθη.

Έγιναν πολλά λάθη

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν το τέλειωσαν το ματς. Διότι έχασαν τη συγκέντρωσή τους. Σε ένα σετ που έχει τελειώσει 23-25, όταν ο αντίπαλος έχει 9 πόντους από δικά σου λάθη, τότε κάτι δεν έχει πάει καλά. Χαμένο σερβίς του Τράβιτσα, χαμένη επίθεση του Κουμεντάκη και σκορ 3-6. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός με άσσο του Κουμεντάκη και χαμένη επίθεση του Βουλκίδη ισοφάρισε 6-6. Τα λάθη, όμως, έφεραν τον ΠΑΟΚ μπροστά με 9-6 και με 12-7.

Αλλά οι Θεσσαλονικείς διατήρησαν ένα καλό προβάδισμα και με το λάθος του Παπαγγελόπουλου βρέθηκαν στο 18-13. Ένα σερί 3-0 που κορυφώθηκε με το μπλοκ του Τράβιτσα έφερε το 19-21. Με μπλοκ του Παπαγγελόπουλου ο Ολυμπιακός πλησίασε σε 23-24, αλλά ο Βαν ντεν Ντρις πήρε το μπλοκ άουτ και έκανε το 23-25 για το 2-1 στα σετ.

Πρωταθλητής χειμώνα με Στερν

Φοβερή εκκίνηση στο τέταρτο σετ για τον Ολυμπιακό. Μιας και οι «ερυθρόλευκοι» με δύο μπλοκ του Παγένκ και την πάιπ του Κουμεντάκη βρέθηκαν μπροστά με 7-1. Όμως, εκεί χάθηκε ξανά η συγκέντρωση. Με την άνοδο του Βαν ντεν Ντρις, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 7-6. Ο Στερν με δυνατό καρφί έδωσε λύση στον Θρύλο (8-6). Με το σκορ στο 10-10, η ομάδα του Τζουλιάμι ξέφυγε με 13-10 από το μπλοκ του Κουμεντάκη. Επιπλέον, ο Στερν με δυνατό καρφί και με πλασέ έκανε το 16-12 και το 17-14.

Ωστόσο, ο  Ιντάλγκο έδειχνε εκτός κλίματος και με δύο κακές επιλογές, επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να ισοφαρίσει 17-17. Με διαδοχικούς πόντους του Κουμεντάκη έγινε το 19-18 και το 20-19, ενώ μετά ανέλαβε δράση ο Στερν (21-19, 22-20, 23-20, 24-21), για να τελειώσει το σετ 25-22 με το χαμένο σερβίς του Ράπτη. Πρωταθλητής χειμώνα ο Ολυμπιακός.

Τα σετ 3-1 σε 1’50: 25-21, 25-14, 23-25, 25-22.

1ο σετ: 8-3, 16-9, 21-14, 25-21

2ο σετ: 8-4, 16-8, 21-9, 25-14

3ο σετ: 6-8, 13-16, 16-21, 23-25

4ο σετ: 8-6, 16-12, 21-19, 25-22

• Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 8 άσσοι, 47 επιθέσεις, 14 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν: 2 άσσοι, 39 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων’.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγιένκ 9π. (5/10επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Στερν 19 (18/36επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 18 (11/23επ., 5 μπλοκ, 2 άσσοι, 71%υπ. – 57%αρ.), Τράβιτσα 3 (3 μπλοκ), Λινάρδος 2 (1/1επ., 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 17 (12/32επ., 5 άσσοι, 47%υπ. – 33%αρ.) / Τζιάβρας (λ. 52%υπ. – 42%αρ.), Παπαγγελόπουλος 1 (1 μπλοκ), Χανδρινός, Πετσιάς.

ΠΑΟΚ (Γιόσκο Μιλενκόνσκι): Γιόρνα 12π. (8/23επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 54%υπ. – 46%αρ.), Γουόλς, Βουλκίδης 6 (4/9επ., 2 μπλοκ), Τακουρίδης 9 (7/9επ., 2 μπλοκ), Ράπτης 4 (4/10επ., 21%υπ. – 14%αρ.), Βαν ντε Ντρις 16 (11/45επ., 5 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ. 64%υπ. – 36%υπ.), Ηλίας, Σωτηρίου 5 (5/13επ., 42%υπ. – 23%αρ.), Μπούτος.