ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

Πρόκριση για την Ιταλία, ενθαρρυντικά σημάδια για την Εθνική

Εμφανώς καλύτερη εικόνα από την αντίστοιχη προηγούμενων αναμετρήσεων, παρουσίασε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στη Ρώμη, παρά την ήττα με 2-0 από την «απόλυτη» Ιταλία, η οποία πανηγύρισε την πρόκριση

Την ήττα με 2-0 από την Ιταλία γνώρισε η ανανεωμένη σε πρόσωπα, αλλά και αγωνιστική εικόνα Εθνική ομάδα στη Ρώμη.

Ένα αποτέλεσμα, το οποίο έδωσε τη δυνατότητα στην «Σκρουάντρα Ατζούρα» ανά πετύχει την έβδομη διαδοχική της νίκη στον δέκατο όμιλο και να πανηγυρίσει από τώρα την μαθηματική εξασφάλιση της πρόκρισης για τα τελικά του EURO 2020.

Καλή εμφάνιση, τηρουμένων των αναλογιών και των… αλλαγών από την Ελλάδα, που δεν στάθηκε ωστόσο αρκετή για να αποφευχθεί η ήττα με 2-0 από την Ιταλία, μέσα στο «Ολίμπικο», το πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της προκριματικής φάσης του Euro 2020.

Ο Ζορζίνιο σκόραρε με πέναλτι στο 63’, μετά από αχρείαστο χέρι του Μπουχαλάκη, ενώ ο Μπερναρντέσκι έδωσε τη… χαριστική βολή στο 78ο λεπτό, μετά από κόντρα και λάθος εκτίμηση του Πασχαλάκη…

Η Εθνική, πάντως, είχε δύο καθαρές ευκαιρίες για να σκοράρει αμφότερες στο 0-0, με τους Λημνιό και Κουλούρη να τις σπαταλούν στο 12’ καις το 60’ αντίστοιχα. Ενώ και ο Μπακασέτας θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει ενδιάμεσα, στο 73ο λεπτό!

Με το συγκεκριμένο αποτέλεσμα, η μεν Ιταλία έκανε το 7Χ7 και παράλληλα εξασφάλισε και μαθηματικά την πρόκρισή της στα τελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, η δε χώρα μας αποκλείστηκε και… τυπικά.

Διαιτήτευσε ο Σεργκέι Καράσεφ (Ρωσία)

Ιταλία (4-3-3): Ντοναρούμα, Ντ’ Αμπρόσιο, Μπονούτσι, Ατσέρμπι, Σπινατσόλα, Μπαρέλα (87’ Τζανιόλο), Ζορζίνιο, Βεράτι, Κιέζα (39’ Μπερναρντέσκι), Ιμόμπιλε, Ινσίνιε.

Ελλάδα (4-3-1-2): Πασχαλάκης, Μπακάκης, Χατζηδιάκος, Σιόβας, Σταφυλίδης, Ζέκα, Κουρμπέλης, Μπουχαλάκης (75’ Γιαννούλης), Μπακασέτας (79’ Μάνταλος), Λημνιός, Κουλούρης (67’ Δώνης).