ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Προκρίσεις με 3άρες για Κοπεγχάγη και Σαχτάρ (video)

Νίκησαν 3-0 τις Μπασάκσεχιρ και Βόλφσμπουργκ, αντίστοιχα, και πέρασαν στο Final-8 του Europa League.

Τα δύο πρώτα εισιτήρια για το Final-8 του Europa League βγήκαν πριν από λίγο. Η Κοπεγχάγη από τη Δανία και η Σαχτάρ Ντόνετσκ από την Ουκρανία ήταν εκείνες που πέρασαν στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Κι αν για την τελευταία ήταν πολύ πιθανό, καθώς είχε νικήσει 2-1 στη Γερμανία την Βόλφσμπουργκ στο πρώτο ματς, οι Δανοί έκαναν μεγάλη ανατροπή απέναντι στην πρωταθλήτρια Τουρκίας. Γύρισαν την ήττα 1-0 στην Κωνσταντινούπολη, νικώντας 3-0 στην έδρα τους.

Το ματς στη Δανία, στο «Parken Stadium» είχε γκολ με το… καλημέρα. Στο 4′ με την κεφαλιά του Βινκ έγινε το 1-0. Σκορ που ισοφάρισε το αποτέλεσμα του πρώτου ματς. Η Μπασάκσεχιρ είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν είχε ουσία. Στο 52′ οι Δανοί κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Μεχμέτ Τοπάλ. Το εκτέλεσε εύστοχα ο Βινκ στο 53′ και έκανε το 2-0, σκορ πρόκρισης για την Κοπεγχάγη. Όμως, δεν είχε τελειώσει. Σημείωσε και τρίτο γκολ, στο 62′, με το σουτ του Φαλκ, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην ανατροπή-πρόκριση για την ομάδα του Σολμπάκεν.

Σε ό,τι αφορά τώρα το ματς στο «Olimpiyskiy», όλα έγινε στο τέλος. Βέβαια, είχε προηγηθεί ένα τρίλεπτο «φωτιά» (68′-70′) με τις αποβολές του Χοτσολάβα της Σαχτάρ με απευθείας κόκκινη (68′) και του Μπρουκς της Βόλφσμπουργκ με δεύτερη κίτρινη στο 70′. Το αποτέλεσμα παρέμεινε 0-0 ως το 89′. Εκεί ο Μοράες άνοιξε το σκορ και έστειλε την ομάδα του Ντόνετσκ στα προημιτελικά. Για να ακολουθήσουν άλλα δύο γκολ.

Ένα σε αντεπίθεση της Σαχτάρ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων (90’+1) με τον Σόλομον να πλασάρει εύστοχα για το 2-0, για να έρθει εκ νέου ο Μοράες στο 90’+3, όταν έκλεψε την μπάλα, πέρασε και τον τερματοφύλακα Κάστελς και πλάσαρε σε κενή εστία για το τελικό 3-0 των Ουκρανών κόντρα στους Γερμανούς.