Κώστας ΠαλαιολόγοςΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Προδόθηκε από τα λάθη του

Την τρίτη του ήττα στην φετινή Ευρωλίγκα γνώρισε ο Ολυμπιακός στην Αγία Πετρούπολη, με … θύτη τη Ζενίτ με 84-78 και υποχώρησε στο 6-3.

Οι Πειραιώτες πληγώθηκαν από τα αμυντικά τους κενά, αλλά και ορισμένες βιαστικές τους επιλογές και έμεινα για τρίτο συνεχόμενο εκτός έδρας παιχνίδι στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση μακριά από την νίκη.

Πιο φρέσκια μπήκε στον αγωνιστικό χώρο η Ζενίτ, επιβάλλοντας ένα γρήγορο ρυθμό. Το συγκρότημα του Τσάβι Πασκουάλ με τους Μίκι και Λόιντ να ηγούνται στο σκοράρισμα προηγήθηκε με 10-4 στο 4’ , ωστόσο ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση.
Με «καυτό» τον Ουόκοπ, που πέτυχε 12 πόντους στην πρώτη περίοδο και άξιους συμπαραστάτες τους Ντόρσεϊ, Φαλ και Βεζένκοφ, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 20-20 στο 8’ για να λήξει το δεκάλεπτο με τη ρωσική ομάδα να προηγείται με 25-22.

Στη δεύτερη περίοδο η Ζενίτ βρήκε λύσεις επιθετικά από τους Κουζμίνσκας και Φρανκάμπ, αποκτώντας προβάδισμα 7 πόντων στο 16’ για το 41-34. Οι ««ερυθρόλευκοι» έπαιρναν σκορ από τους Μάρτιν Σλούκα και ΜακΚίσκ, ωστόσο η αμυντική τους δυσλειτουργία αποτελούσε το μεγάλο «αγκάθι» για την εξέλιξη του ματς.
Με τον Φράνκαμπ να «πυροβολεί από την περιφέρεια, η Ζενίτ προηγήθηκε 47-39 στο 18’ για να κλείσει το πρώτο μέρος 49-43 χάρη σε ωραία ατομική ενέργεια του ΜακΚίσικ.

Ο Ολυμπιακός στην τρίτη περίοδο έσφιξε την άμυνά του και μέσα από αυτή, έβγαλε ενέργεια στο παρκέ,.
Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 58-51 στο 27’με τρίποντο του Πονίτκα από τη γωνία, ωστόσο ο Ολυμπιακός με τρίποντο του Ντόρσεϊ, μία εύστοχη βολή του Παπανικολάου και 2/2 βολές του Φαλ μείωσε 58-57 στο 29 και μπήκε ξανά γερά στη διεκδίκηση της νίκης. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με άστοχο τρίποντο του Ουόκαπ
Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο 31’ με κάρφωμα του Φαλ 58-59, ωστόσο ακολούθησε ένα «νεκρό» τρίλεπτο, που έδωσε τη δυνατότητα στη Ζενίτ μ’ ένα επιμέρους 9-0 να προηγηθεί 67-59 έχοντας «μπροστάρηδες» τους Πόιθρες και Μπάρον.

Με τρίποντο του εκπληκτικού Ουόκαπ και καλάθι του Ζαν Σαρλ οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν 69-64 στο 34’, αλλά νέα τρίποντη «βόμβα» του Λόιντ έγραψε το 72-64 .
Ο Σλούκας μείωσε σε 72-66, για να έρθει ο Κουζμίνσκας με φόλοου να γράψει το 74-66 στο 37’.
Με καλάθι του Λαρεντζάκη οι Πειραιώτες μείωσαν σε 74-68, αλλά ο Λόιντ … χτύπησε ξανά για το 76-68. Τρίποντο του Σλούκα έφερε τον Ολυμπιακό στο -5 (76-71), όμως διαδοχικά καλάθια των Ζούμπκοφ και Μπάρον έδωσαν «αέρα» εννιά πόντων στη Ζενίτ για το 80-71 και κάπου εκεί το ματς κρίθηκε…

Tα δεκάλεπτα: 25-22, 49-43, 58-57, 84-78