ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Πρεμιέρα ο Νίκλας με 30άρα

Η νέα εποχή για την ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού άρχισε με το… δεξί. Μιας και στο πρώτο ματς του Θάνου Νίκλα στον πάγκο τους, οι «ερυθρόλευκες» νίκησαν με 30 πόντους διαφορά.  Επικράτησαν 87-57 του Παναθλητικού στη Θεσσαλονίκη και έκαναν το 12/12 στην Α1 Γυναικών. Πρεμιέρα ο Νίκλας με 30άρα.

Η πρεμιέρα του Νίκλα

Τα σημάδια από τον αποκλεισμό στο Κύπελλο, ήταν εμφανή στο πρώτα λεπτά στο κλειστό γυμναστήριο του Επταπύργιου. Με την πρεμιέρα του Θάνου Νίκλα να αρχίζει με νευρικότητα από τις παίκτριές του. Καθώς ως το 3′, η ομάδα των Συκεών ήταν μπροστά με 6-5. Όμως με το τρίποντο της Σπυριδοπούλου, ο Θρύλος βρέθηκε στο +3 (6-9) στο 5′. Η Γουίλιαμς μείωσε σε 10-11 (7′), αλλά εκεί οι «ερυθρόλευκες» έκαναν επί μέρους 10-0 με Αγιούσο και Σουκ, για να βρεθούν μπροστά με 21-10 (9′). Ό,τι έγινε στα πρώτα λεπτά της πρώτης περιόδου, επαναλήφθηκε στο αντίστοιχο χρονικό σημείο της δεύτερης. Ο Παναθλητικός μείωσε σε 17-24 (14′), αλλά Αγιούσο, Σταμολάμπρου και Νικολοπούλου ανέλαβαν δράση και έφεραν τον Θρύλο στο +17 (36-19). Επίσης, η Σταμάτη με τρίποντο έδωσε το μέγιστο προβάδισμα του πρώτου ημιχρόνου, +18 (21-39) στα 28” για το ημίχρονο.

Έριξε 30άρα στη Θεσσαλονίκη

Γρήγορο επί μέρους 7-2 για την ομάδα των Συκεών που μείωσε σε 30-43 στο 22′. Αλλά ακολούθησε σερί 12-0 για τον Ολυμπιακό με 7 πόντους της Σουκ (σ.σ: είχε συνολικά 10 στην 3η περίοδο), για να βρεθούν οι κοπέλες του Θρύλου στο +25 (30-55) στο 26′. Η διαφορά όλα και μεγάλωνε. Έτσι, στο 27′ οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με +27 (60-33) με το δίποντο της Νικολοπούλου. Αυτή παρέμεινε ως το τέλος της τρίτης περιόδου, με κυριαρχία για την ομάδα του Νίκλα. Αν και ο Παναθλητικός άρχισε με 5-0 το τελευταίο δεκάλεπτο (44-66, 31′), ο Θρύλος «απάντησε» με δικό του σερί 16-2 για το 46-82 (35′). Το +36 ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο ματς. Αυτό έληξε με 87-57 υπέρ του Ολυμπιακού. Πρεμιέρα ο Νίκλας με 30άρα.

Τα δεκάλεπτα: 10-21, 23-41, 39-66, 57-87.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.