Πρεμιέρα με νίκη για τον Κουντέ [vid]

Με το… δεξί ξεκίνησε η διοργανώτρια χώρα του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής τη φετινή διοργάνωση. Τρίποντο (2-1) με ανατροπή στο πρώτο ημίχρονο για τους γηπεδούχους. Πρεμιέρα με νίκη για τον Κουντέ.

Νικηφόρα πρεμιέρα για Κουντέ

Ο μέσος των πρωταθλητών Ελλάδας ήταν στο αρχικό σχήμα του Τόνι Κονσεϊσάο, στο εναρκτήριο ματς της διοργάνωσης κόντρα στην Μπουρκίνα Φάσο. Στο ματς που διεξήχθη στο στάδιο «Ολέμπε», στην πρωτεύουσα Γιαουντέ. Ο ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού ήταν στο αρχικό σχήμα του Καμερούν. Μία ακόμα φορά που βρέθηκε στο αρχικό σχήμα και είχε αρκετά καλή παρουσία. Πρεμιέρα με νίκη για τον Κουντέ.

Ο ποδοσφαιριστής των «ερυθρόλευκων» αγωνίστηκε για 69 λεπτά. Είχε καλή, συνολικά, παρουσία. Βοήθησε τόσο ανασταλτικά στη μεσαία γραμμή. Αλλά συνέβαλλε σημαντικά και στο κομμάτι της κυκλοφορίας της μπάλας. Όταν βγήκε από το ματς έδωσε τη θέση του στον Κλίντον, που είναι περισσότερο επιθετικογενής παίκτης.

Νίκη-ανατροπή στο πρώτο ημίχρονο

Το ματς ήταν εξαιρετικό στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα που σημειώθηκαν όλα τα γκολ του ματς. Η Μπουρκίνα Φάσο άνοιξε το σκορ στο 24′ με τον Γκουστάβο Σανγκαρέ, ενώ στην αρχή της φάσης ο Τολό είχε σημαδέψει το δοκάρι της εστίας του Ονάνα. Το Καμερούν αντέδρασε. Με δύο κερδισμένα πέναλτι στα τελευταία λεπτά, κατάφερε να γυρίσει το ματς. Από το 0-1 το έκανε 2-1. Δύο εύστοχες εκτελέσεις (40′ και 45’+3) από τον Αμπουμπακάρ, καθόρισαν το σκορ. Στο δεύτερο μέρος ο Αμπουμπακάρ ξανασκόραρε, αλλά το γκολ ορθά ακυρώθηκε ως οφσάιντ.