Πόνεσαν τα ματάκια μας και απόψε κ. Φαν’τ Σχιπ!

Ο Παύλος Σαχτούρης σχολιάζει την εικόνα της Εθνικής όσο έπαιζε και η Μολδαβία με 11 παίκτες. Και την απουσία του Φορτούνη από την αρχική 11άδα.

Η Ελλάδα νίκησε την Μολδαβία. Την ώρα που γράφεται αυτό το άρθρο, το ματς είναι στο 70ό λεπτό και το σκορ στο 2-0 για την «γαλανόλευκη». Νίκη για την Ελλάδα που παραμένει στην κορυφή του ομίλου της, στο Nations League. Όμως το θέμα είναι άλλο. Το ματς χωρίζεται σε δύο επί μέρους… τμήματα. Το πρώτο είναι ως τις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και το δεύτερο από εκεί και πέρα.

Στο πρώτο, το διάστημα που ήταν και οι δύο ομάδες με έντεκα παίκτες στον αγωνιστικό χώρο, πόνεσαν τα ματάκια μας! Διότι αυτή η εικόνα της εθνικής ομάδας, για σχεδόν 45 λεπτά, ήταν άκρως απογοητευτική. Κόντρα σε μια Μολδαβία που δεν μπορεί να φτάσει καλά-καλά στην αντίπαλη περιοχή, το αποτέλεσμα ήταν 0-0. Ο δε τερματοφύλακας των Μολδαβών, ο Ναμάσκο, δεν είχε και πολλή δουλειά να κάνει και πέρασε ένα ήσυχο 45λεπτο, τηρουμένων των αναλογιών.

Μια ομάδα όπως η Μολδαβία κρατούσε αυτό το 0-0 με σχετική άνεση. Η φάση με το πέναλτι που κέρδισε ο Παυλίδης από τον Πόσμακ, μαζί με την αποβολή του αμυντικού των Μολδαβών, άλλαξαν την εικόνα του ματς. Η Ελλάδα πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια, έχοντας και αριθμητικό πλεονέκτημα. Ήρθε και το γκολ του Μάνταλου στο 50ό λεπτό και τελειώσει το… πανηγύρι.

Ποιο, όμως, διάστημα του ματς θα πρέπει να μας απασχολήσει; Το πρώτο! Εκεί όπου η Ελλάδα δεν μπορούσε να κάνει φάσεις. Απέναντί της μια ομάδα που είχε βάλει… πούλμαν στην περιοχή του Ναμάσκο. Τι έκανε λοιπόν ο Φαν’τ Σχιπ για αυτό; Απολύτως τίποτα. Ούτε έκανε στο ματς, ούτε είχε φροντίσει να το κάνει πριν το ματς.

Δεν μπορούσαμε να διασπάσουμε την άμυνα της Μολδαβίας, αλλά ο προπονητής είχε αφήσει τον Φορτούνη στον πάγκο. Λες και αν τον έβαζε στην αρχική ενδεκάδα θα είχε πρόβλημα. Τον σήκωσε για ζέσταμα με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους. Η απορία όσων ξέρουν ποδόσφαιρο είναι μία…

Δεν χρειάζεται ένας παίκτης που έχει το χάρισμα να δώσει σωστά την μπάλα για τους επιθετικούς; Ένας παίκτης που μπορεί να κατεβάσει την μπάλα και να κάνει παιχνίδι; Ένας παίκτης που μπορεί με τις εμπνεύσεις και τις κάθετες πάσες του να «τρυπήσει» ομάδες που παίζουν μαζική άμυνα; Ένας παίκτης που έχει τη δημιουργία μέσα του, που μπορεί να κάνει το απρόβλεπτο και να ανοίξει την αντίπαλη άμυνα. Ένας παίκτης που μπορεί να βγάλει τον συμπαίκτη του σε θέση βολή με τις πάσες του.

Εκτός κι αν ο Φαν’τ Σχιπ τα έχει δει όλα μια χαρά και ακούσουμε μετά το ματς πώς έμεινε ευχαριστημένος από την εικόνα της Ελλάδας. Ποιά εικόνα όμως; Γιατί μεταξύ μας, εκτός των δύο γκολ, δεν υπάρχει κάτι άλλο να θυμάται κανείς από τα πρώτα 70 λεπτά.

Για την ιστορία, ο Ολλανδός έβαλε τον Φορτούνη στο 70ό λεπτό. Όχι πίσω από τον επιθετικό, αλλά αριστερά! Τα λόγια περιττεύουν…