Ποιός; o Γιούσεφ ο Θεός!

Μετά από ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς, ο Ολυμπιακός έσπασε το μπλόκο του ΠΑΣ και με γκολ -μαχαιριά ,μπαίνοντας ως αλλαγή έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του και την έφερε στην κορυφή της βαθμολογίας εκμεταλλευόμενος το 4-4 του ΠΑΟΚ με τον Βόλο.

Πως ξεκίνησε: Ο Πέδρο Μαρτίνς δεν έκανε  εκπλήξεις στον Ηρακλη Μεταξά και παρέταξε την καλύτερη συνατή ενδεκάδα.Με τον Βατσλίκ κάτω από τα δοκάρια.Και τετράδα στην άμυνα τους Καλά, Σωκράτη,Σισε και Όλεγκ. Στη μεσαία γραμμή τους Μπουχαλάκη ,Μαντί και Αγκιμπού Καμαρά. Μασούρα , Ονιεκούρου στα άκρα και μοναδικό προωθημένο τον Τικίνιο.

Το ματς:

Αν και ο Ολυμπιακός δεν έπαιζε”ορθόδοξα”, προσπαθώντας με σέντρες  να βρεθεί το κεφάλι του Τικίνιο, οι Πειραιώτες μπόρεσαν ,σε ένα κρίσιμο του αγώνα να προηγηθούν με το γκολ του Αγκιμπού στο 15.

Αγκιμπού ο  Killer

O Mεταξάς είχε δώσει  εντολή στους παίκτες του να κάνουν overload απο την αριστερή πλευρά της  επίθεσης έχοντας διαγνώσει πρόβλημα στην άμυνα του Ολυμπιακού, θέλοντας να χτυπήσει τον Λαλα με ανεβάσματα του Πεερσμαν και τον Γκαρντάφσκι που στο 11 έβγαλε σέντρα αλλά ο Περέα δεν πρόλαβε να βάλει το σωμα του έτσι που θα προβλημάτιζε τον Βατσλίκ. Με τον Μαρτίνς να κάνει εσωτερική αλλαγή, τοποθετώντας τον Μασούρα ως ψευτοδεκάρι και τον Αγκιμπού  δεξιά για να βοηθάει τον Λαλά.

Από την άλλη, ο Ολυμπιακός βλέποντας κλειστούς χώρους και απο τον άξονα και απο τα άκρα, έψαχνε σέντρες και το κεφάλι του Τικίνιο. Τελικά στο 17, μετά απο κόρνερ και διώξιμο στην άμυνα του ΠΑΣ , η μπάλα έφτασε αριστερά στον Μασούρα, που έβγαλε μία απόλυτα γλυκιά σέντρα που πέρασε απο συμπαίκτες και αντιπάλους και έφτασε στον Αγκιμπού που μέσα απο την περιοχή, όπλισε και έστειλε τη μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του εμβρόντητου Λοντίγκιν.

Ματς..σκάκι

Οι γηπεδούχοι πίεζαν αρκετά στη  μεσαία γραμμή, έκλεψαν μπάλες και προσπαθούσαν να βγούν σε αντεπιθέσεις. Μάλιστα στο 33, ο Περέα βρέθηκε σε θέση βολής απο μέσα δεξιά αλλά η μπάλα βρήκε στο εξωτερικό μέρος των διχτύων του Βατσλικ.  Ενα παιχνίδι με πολύ τακτική και απο τους δύο προπονητές όπου ο Ολυμπιακός είχε κατοχή της μπάλας και ο ΠΑΣ περίμενε το λάθος μέσα απο την πίεση που ασκούσε. Τελευταία καλή φάση του ημιχρόνου ένα γέμισμα απο δεξιά που βρήκε τον Γκαρντάφσκι σε θέση φορ απο αριστερά αλλά η μπάλα πέρασε παράλληλα απο το τέρμα και ψηλά προς τα πλάγια.

Εμβιλά in

Το πρόβλημα στη μεσαία γραμμή κλήθηκε να λύσει ο Εμβιλά, που επέστρεψε μετά από τρεις εβδομάδες, και με το ξεκίνημα του β μέρους πήρε τη θέση του Ονιεκούρου που επιθετικά δεν βοήθησε αλλά ανασταλτικά έδωσε βοήθειες στον Ρεάμπτσιουκ. Kάπως έτσι επανήλθε και η “κανονικότητα στη μεσαία γραμμή ,με τον Γάλλο μπροστά απο τα δύο στόπερ και μπροστά του ,τους Μπουχαλάκη-Μαντί. Με Αγκιμπού αριστερά και Μασούρα δεξιά.

Στο πρώτο οκτάλεπτο του β΄μέρους οι Πειραιώτες κυκλοφούσαν καλύτερα τη μπάλα και απείλησαν στο 50 με σουτ του Μπουχαλάκη με τη μπάλα να κοντράρει σε σώμα αμυντικού και βγαίνει κόρνερ, ενώ  δύο λεπτά μετά ο Λαλά έκανε σέντρα, αλλά τόσο ο Μασούρας ,όσο και ο Αγκιμπού πήδηξαν σε λάθος χρόνο και η μπάλα πέρασε παράλληλα.

Ισοφάριση με “πέτσινο” πέναλτι

Ενα λεπτό πριν συμπληρωθεί μία ώρα αγώνα, οΠΑΣ ισοφάισε όταν ο Σάλιακας γύρισε απο δεξιά και  η μπάλα χτύπησε στο χέρι στήριξης του Μολδαβού με τον Ευαγγέλου να δίνει το πέναλτι και τον Εραμούσπε να σκοράρει την εσχάτη των ποινών.

Ο Μαρτίνς έπρεπε να τα παίξει όλα για όλα και με την είσοδο του Ελ Αραμπί,αντί του Μπουχαλάκη, άλλαξε το σύστημα σε 4-4-2.

Δύο λεπτά μετά ο Ολυμπιακός είχε δοκάρι όταν ο Μασούρας εκτέλεσε φάουλ, ο Παπασταθόπουλος πήδηξε μαζί με τον Κάργα και έπιασε κεφαλιά αλλά η μπάλα χτύπησε στη συμβολή των δοκαριών του Λοντίγκιν. Ενα λεπτό μετά από τη συνεργασία Αραμπί-Αγκιμπού, ο τελευταίος από θέση μέσα αριστερά έκανε σέντρα αλλά ο Μασούρας πραγματοποίησε κάκιστο τελείωμα.

Ο ΠΑΣ κράταγε πίσω  στην άμυνα και έβγαζε αντεπιθέσεις με τον Περέα κύριο εκφραστή, ενώ ο Μαρτίνς έβαλε και τους Βαλμπουενά-Γκάρι Ροντρίγκες για  δημιουργία αλλά και το ..απρόβλεπτο.  Ενα λεπτό πρίν στο 78, ο Ελ Αραμπί είχε τελική με μονοκόμματο σουτ απο κακό διώξιμο αμυντικού αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Ο Γιουσέφ “πυροβόλησε”

Το ..κόλπο του Μαρτίνς με τις “χρυσές” αλλαγές  έπιασε τόπο. Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε φάουλ, στον κακό χαμό, ο Σισέ δεν έπιασε καλά την κεφαλιά, ο Εμβιλά γύρισε τη μπάλα παράλληλα με το τέρμα και ο Ελ Αραμπί, αφού  εκμεταλλεύτηκε το τσάφ του Σάλιακα, σκόραρε. Στο 94 ο Ροντρίγκες είχε την ευκαιρία να σκοράρει ,αλλά ο Λοντίγκιν τον κέρδισε.

Η στιγμή: Οι αλλαγές του Μαρτίνς που έδωσαν πνοή και τρόπον τινά συνεργάστηκαν για το 1-2.

MVP: O Eμβιλά  έδωσε  πνοή στην ομάδα ,γέμισε το κέντρο και έδωσε και την ασίστ για το 1-2.

Ο αδύναμος κρίκος: Ο Τικίνιο δεν φάνηκε

Ο Ρέφερι: Ο Ευαγγέλου, σε συνεργασία με το VAR  έδωσε το πέναλτι για την ισοφάριση και το 1-1 . Εδωσε εύκολα κάρτες στους “ερυθρόλευκους” και γενικά ήταν προκλητικός

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν -Σάλιακας, Εράμουσπε, Κάργας, Πίρσμαν- Καραχάλιος(88 Μπρένερ), Ντομίνγκεθ, Γκαρντάφσκι, Σνάιντερ- Περέα(86 Τριάδης), Μιλιντσεάνου(75 Μορέιρα)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ- Μαντί Καμαρά, Μπουχαλάκης(67 Ελ Αραμπί)- Μασούρας, Αγκιμπού Καμαρά(77 Ροντρίγκεζ), Ονιεκούρου(46 Εμβιλά)- Τικίνιο(88 Παπαδόπουλος).