ΒΟΛΕΪΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

«Ποδαρικό» με το δεξί για τα κορίτσια

Ο Ολυμπιακός επικράτησε άνετα εκτός έδρας με -0 σετ του Αίαντα Ευόσμου για τη 15η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών και μπήκε με το «δεξί» στο 2022.

Με τον ιδανικότερο τρόπο η ομάδα Βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού ξεκίνησε τις επίσημες υποχρεώσεις τη για το 2022.

Το συγκρότημα του Κάρλο Παρίζι όπως μαρτυρά και η διακύμανση του σκορ δεν αντιμετώπισε προβλήματα στο ματς. Άλλωστε μιλάμε για δύο ομάδες με εντελώς διαφορετικούς στόχους στο φετινό πρωτάθλημα. Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Πειραιά έφτασε τους 36 βαθμούς σε 15 αγώνες. Ο Αίαντας από την άλλη παρέμεινε στους 4 βαθμούς και την τελευταία θέση.

Ο Ολυμπιακός πλέον στρέφει την προσοχή του στο μεγάλο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ που ακολουθεί τη 16η αγωνιστική. Ο Αίαντας αντιμετωπίζει εκτός έδρας την ομάδα των Αμαζόνων.

Για την ομάδα του Κάρλο Παρίζι αγωνίστηκε η Μιλεντίγεβιτς ως λίμπερο ενώ ντεμπούτο έκανε η Τέιλορ Άγκοστ.

Συγκεκριμένα, στο πρώτο ματς της νέας χρονιάς, για τη 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος, η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού, με πρώτες σκόρερ τις Σάλας και Χίπε, με 14 πόντους η κάθε μία, νίκησε εκτός έδρας με 3-0 σετ (13-25, 11-25, 16-25) την ομάδα του Ευόσμου και έκανε το καλύτερο «ποδαρικό». Μετά τη διακοπή του πρωταθλήματος λόγω των εορτών, τα κορίτσια του Θρύλου παρουσίασαν εξαιρετικό πρόσωπο στο τάραφλεξ, δεν δυσκολεύτηκαν κόντρα στις γηπεδούχες και βγάζοντας διάθεση και φρεσκάδα, κυριάρχησαν απόλυτα, μετρώντας οκτώ μπλοκ, επτά άσσους και 50% υποδοχή! Το Σάββατο (8/1) οι «ερυθρόλευκες» θα υποδεχθούν τον ΠΑΟΚ στο κλειστό του Ρέντη, για τη 16η αγωνιστική της Volley League, με στόχο ένα ακόμη νικηφόρο αποτέλεσμα…

Πιο αναλυτικά, στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 8-7 του Αίαντα, όμως στη συνέχεια, αφού ισοφαρίστηκε σε 8-8, πάτησε δυνατά το «γκάζι», «έτρεξε» ένα εντυπωσιακό σερί 13-0 και «εκτόξευσε» το σκορ στο 21-8, κάνοντας, έτσι, το 1-0 με 25-13. Στο δεύτερο σετ, τα κορίτσια του Θρύλου συνέχισαν με τον ίδιο καταιγιστικό ρυθμό, έκαναν γρήγορα το 11-6 και στη συνέχεια, έφτασαν στο +10 (11-21) επί της ομάδας του Ευόσμου. Οι «ερυθρόλευκες» διατήρησαν το καθαρό μυαλό και στις τελευταίες φάσεις του σετ, το οποίο και κατέκτησαν με 14 πόντους διαφορά (11-25), κάνοντας το 2-0 επί των γηπεδούχων. Στο τρίτο και τελευταίο σετ, η ομάδα του Κάρλο Παρίζι προηγήθηκε με +4 (8-12) του Αίαντα Ευόσμου, έπειτα ανέβασε τη διαφορά στο +6 (10-16, 12-18, 13-19, 16-22) και τελικά, χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία, έκανε το 25-16 και συνάμα, το 3-0 στη Θεσσαλονίκη!

Τα σετ 0-3 σε 1.02: 13-25 (21’), 11-25 (19’), 16-25 (22′)

1ο σετ: 7-8, 8-16, 8-21, 13-25

2ο σετ: 6-8, 9-16, 11-21, 11-25

3ο σετ: 7-8, 10-16, 16-21, 16-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κάρλο Παρίζι): Εμμανουηλίδου 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Σάλας 14 (12/16 επ., 2 άσσους – 36% υπ., 14% άριστες), Χριστοδούλου 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χίπε 14 (13/23 επ., 1 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 9 (5/17 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ – 71% υπ., 29% άριστες), Κελεσίδη 5 (2/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Μιλεντίγεβιτς (λ. 71% υπ., 57% άριστες), Άγκοστ 4 (2/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Συριστατίδη