ΒΟΛΕΪΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

«Πλήρωσε» το κακό δεύτερο σετ

Ο Ολυμπιακός έχασε την ευκαιρία. Στο πρώτο σετ που είχε τον έλεγχο, βρέθηκε στο +4, αλλά στο τέλος έκανε λάθη. Επιπλέον, στο δεύτερο οι «ερυθρόλευκες» χωρίς ψυχολογία δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι καλό. Το 0-2 ήταν δύσκολο να ανατραπεί. Αν και πήραν με ψυχή το τρίτο σετ, στο τέλος του τέταρτου ξανά αδράνησαν σε καίρια σημεία και τελικά ηττήθηκαν 3-1 σετ στο Ρέντη, στο δεύτερο τελικό της Volley League Γυναικών. «Πλήρωσε» το κακό δεύτερο σετ.

Στο ίδιο έργο θεατές

Μια από τα ίδια σε ένα ακόμη φετινό ματς με τον Παναθηναϊκό. Δηλαδή οι κοπέλες του Ολυμπιακού απώλεσαν σημαντική διαφορά 4 πόντων, αλλά και δύο σετ μπολ. Καθώς φτάνουν στην… πηγή, αλλά δεν μπορούν να πιούν νερό! Ειδικότερα το πρώτο σετ ήταν αμφίρροπο. Ο ΠΑΟ προηγήθηκε 6-4 και 9-7 με τον άσσο της Γκρος. Αλλά η αντίδραση από τις «ερυθρόλευκες» ήρθε με την Κούμπουρα στο σερβίς. Καθώς με σερί 4-0 και το 9-11 έγινε 13-11 με τον άσσο της Σέρβας διαγωνίου. Επιπλέον, η Γουίντερς έδωσε… αέρα 4 πόντων (18-14). Αλλά στο 19-15 η Σάλας έκανε λάθος, καθώς πήγε να «σκοτώσει» την μπάλα σε κόντρα επίθεση, με στημένο μπλοκ. Ακόμη, λάθος και του Μιτσέλι που άφησε να κάνει ο ΠΑΟ σερί 4-0 για το 19-19 πριν πάρει τάιμ άουτ. Ωστόσο, τα δύο σερί μπλοκ από Σάλας και Καράρο έκαναν το 23-21. Δύο χαμένα σετ μπολ, χαμένη επίθεση της Κούμπουρα και πόντος της Αναέ για το 25-27 και το 0-1.

Παράδοση άνευ όρων!

Το χειρότερο όλων ήταν πώς οι «ερυθρόλευκες» θα έκαναν το κάτι παραπάνω. Καθώς σε μια σειρά τελικών είναι αναγκαίες οι υπερβάσεις. Ωστόσο, αυτό δεν το έδειξαν ούτε στην αρχή του δεύτερου σετ. Με τρεις άσσους, τους δύο διαδοχικούς από την Μέντιτς, οι «πράσινες» ξέφυγαν με 9-4. Εκεί ο Μιτσέλι έβγαλε την Σάλας και έβαλε την Γενιτσαρίδη. Διότι η Κουβανή είχε θέμα στην υποδοχή, που οδήγησε τον Θρύλο στο -5! Επιπλέον, το πρόβλημα στην επίθεση ήταν μεγάλο καθώς και η Κούμπουρα ήταν σε… ρηχά νερά! Έτσι έμενε μόνο η Γουίντερς να δίνει λύσεις (8-11). Ο Ιταλός άλλαξε την Κούμπουρα με την Τσιτσιγιάννη στο 10-16, αλλά ήταν πια αργά! Η διαφορά έφτασε στους 8 (10-18). Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να επιστρέψει στο σετ, το έχασε με 25-19 και έτσι έγινε το 0-2.

Θρυλική ανατροπή!

Η εκκίνηση του τρίτου σετ είχε πάλι ένα σερί 3-0 για τον ΠΑΟ με τον άσσο της Παπαφωτίου. Καθώς τα θέματα στην υποδοχή που είχαν οι «ερυθρόλευκες» οδήγησαν τις «πράσινες» να προηγηθούν 8-4. Σταδιακά, όμως, ο Μιτσέλι έβγαλε την Κούμπουρα και έριξε ξανά στο ματς την Τσιτσιγιάννη. Ειδικότερα, μια αλλαγή που απέδωσε. Έτσι, με σερί 3-0 από τον άσσο της Ελληνίδας διαγώνιας και το μπλοκ της Καράρο το ματς ήρθε στα ίσα (10-10), ενώ με τον άσσο της Σάλας έγινε το 12-11. Επιπλέον, η ίδια έφερε ξανά μπροστά τον Ολυμπιακό με 14-13, για να γίνει το +3 (16-13) με την Λαμπρούση! Ωστόσο, αυτές οι διαφορές ήταν ως μη γενόμενες για τον Θρύλο. Τα σερβίς της Ανθούλη έκαναν τεράστια ζημιά, μιας και οι «πράσινες» με σερί 6-0 βρέθηκαν μπροστά με 20-17! Αλλά η Σάλας το πήρε… πάνω, ισοφάρισε 22-22 και έδωσε το προβάδισμα με 23-22. Όμως, τα λάθη έφεραν τις «πράσινες» σε συνεχόμενα μπολ (σ.σ: από το 23-24 ως το 26-27). Εντούτοις η Σάλας με επίθεση και μπλοκ έκανε το 29-27, με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 2-1 στα σετ.

«Πλήρωσε» τις στιγμές αδράνειας

Έτσι, το τέταρτο σετ ήταν ακόμη μια «μάχη» ανάμεσα στις παίκτριες των δύο «αιωνίων». Με την Σάλας και το μπλοκ της Εμμανουηλίδου, ο Θρύλος προηγήθηκε 4-2. Αλλά οι «πράσινες» το γύρισαν ξανά (5-7). Με μπλοκ άουτ της Γουίντερς οι «ερυθρόλευκες» πλησίασαν στον πόντο, ενώ η Αμερικανίδα ακραία με άσσο έφερε τον Ολυμπιακό μπροστά (9-8). Ματς για γερά νεύρα. Εξάλλου, οι δύο ομάδες έδειχναν συνεχώς πόσο ήθελαν τη νίκη. Έτσι, στη μία πλευρά ήταν Τσιτσιγιάννη, στην άλλη η Αναέ που έδωσαν σημαντικούς πόντους. Ωστόσο, στο 14-13 χάθηκε η συγκέντρωση και ο ΠΑΟ προσπέρασε με 18-15. Όμως, οι «ερυθρόλευκες» επέστρεψαν, χαλώντας την υποδοχή των «πράσινων», για το 18-18. Αλλά στο 20-20 οι φιλοξενούμενες έδειξαν μεγαλύτερη ψυχραιμία, ενώ οι κοπέλες του Ολυμπιακού έκαναν λάθος επιλογές (20-22). Η Τσιτσιγιάννη με καθοριστικούς πόντους μείωσε σε 23-24, αλλά η Γκρος έκανε το 23-25 και το 1-3 στα σετ. «Πλήρωσε» το κακό δεύτερο σετ.

Τα σετ 1-3 σε 2.13: 25-27, 19-25, 29-27, 23-25.