Πλήρωσε τις κακές στιγμές του

Ο Ολυμπιακός πλήρωσε τα αμυντικά λάθη και την έλλειψη ενέργειας,μετά το 2-1, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την πρώτη του ήττα για φέτος σε επίσημο ματς,με 3-1 από την Αιντραχτ. Οι “ερυθρόλευκοι” βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 25, με πέναλτι, ισοφάρισαν δύο λεπτά μετά και αυτοί απο τα 11 βήματα με τον Ελ Αραμπί, αλλά το γκολ των Γερμανών στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους τους έκοψε τα πόδια. Το 3-1 έγινε λίγο ριν τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ενώ ο ρέφερι Μαρτίνς αρνήθηκε τουλάχιστον δύο πέναλτι στους Πειραιώτες.

Πως ξεκίνησε:  Ο Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε το 4-3-3 με δύο αλλαγές στο αρχικό σχήμα.  Ο Βατσλίκ ,κάτω από τα δοκάρια και τετράδα στην άμυνα τους Λαλά-Σωκράτη-Σισέ-Ρεάμπτσιουκ. Εμβιλά -Μπουχαλάκης -Καμαρά στη μεσαία γραμμή , Αγκιμπού- Μασούρα στα άκρα και φορ τον  Ελ Αραμπί.

Το ματς:

Η αναμέτρηση είχε  τον χαρακτήρα παρτίδας σκάκι. Ο Ολυμπιακός είχε πολυκοσμία στον χώρο του κέντρου και κρατούσε καλά τη μπάλα ,την ίδια ώρα που  η Αιντραχτ έψαχνε τα ανεβάσματα απο τους ακραίους της μπακ και τον Μπορε που ήταν παρτενέρ του Πασιέντσα ,να βγαίνει απο αριστερά σαν εξτρεμ.

Ο Γιουσέφ προειδοποίησε

Στο 12ο λεπτό είχαμε την πρώτη προειδοποιήση, από πλευράς Ολυμπιακού. Με τον Μαντί να κινείται στον άξονα και να κάνει την σέντρα με τον Ελ Αραμπί στην κίνηση να αστοχεί. Ενα λεπτό μετά ,ο Μπορε κινήθηκε από αριστερά ,έκανε σέντρα, με τον Καμάντα στην καρδιά της άμυνας, να πιάνει κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Aγριεμένη Αιντραχτ

Απο κει και μετά, η Αιντραχτ πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, ανέβασε ρυθμό και άρχισε να γίνεται επικίνδυνη. Μπόρε και Καμάντα δεν μπόρεσαν να βρούν  στόχο στο 18 και το 20 ,ενώ στο 23,  ο Κολομβιανός (Μπόρε) έκανε κεφαλιά απο κόρνερ, η μπάλα πέρασε από τον Βατσλικ που με δεύτερη προσπάθεια μπλόκαρε. Σε αυτή τη φάση,όμως, ο Μαρτίνς και το VAR κοιμήθηκαν ύπνο ελαφρύ.

Πέναλτι χ2

Στο 25, οι Γερμανοί κέρδισαν πέναλτι όταν ο Μπόρε πήρε απο τον Καμάντα και αφού απέφυγε τον Σισέ ο Σενεγαλέζος πέφτοντας τον έριξε και ο Μαρτίνς έδωσε το αυστηρό πέναλτι. Με τον Κολομβιανό να σκοράρει. Δύο λεπτά μετά ήταν η ώρα του Ολυμπιακού να απαντήσει με το ίδιο νόμισμα. Απο γέμισμα μέσα στην περιοχή, ο Γιάκιτς έβαλε το χέρι του και ο Μαρτίνς έδωσε πέναλτι . Ο Ελ Αραμπί ευστόχησε και 1-1. Ηταν το 15ο γκολ του στην Ευρώπη με τον Ολυμπιακό.

Ροντέο και ….2-1

Με το 1-1 το ματς πήρε φωτιά και γρήγορο ρυθμό. Ο Ολυμπιακός έψαχνε τις αντεπιθέσεις αλλά  σε δύο περιπτώσεις η μπάλα δεν έφτασε στον Μασούρα. Ειδικά αυτή στο 41, όταν ο Ελ Αραμπί βγήκε στο ..ξέφωτο,από δεξιά, αλλά καθυστέρησε τόσο όσο μιας και τη σέντρα του την έδιωξε ο Τουρέ. Τελικά και ενώ όλα έδειχναν 1-1, η Αιντραχτ πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη. Λίγο πριν τη συμπλήρωση δύο λεπτών καθυστέρησης ,ύστερα απο κόρνερ , ο Χιντερέγκερ έκανε κεφαλιά στο δοκάρι του Βατσλικ και στην εξέλιξη της φάσης, ο Τούτα κινήθηκε απο δεξιά  με του; Πασιέντσα, Σο ,Μπόρε να αλλάζουν κινηματογραφικά τη μπάλα και τον  Τουρέ απο κοντά να σκοράρει για το 2-1.

Τσίτα τα γκάζια για το 2-2

Το δεύτερο ημίχρονο συνέχιζε να έχει γρήγορο ρυθμό. Με τις δύο ομάδες να προσπαθεί να εκμεταλλευτεί κακές στιγμές της άλλης και στο 53, σε μία γρήγορη αντεπίθεση του Ολυμπιακού, ο Μασούρας έβγαλε  για τον Ελ Αραμπί, ο Τούτα έπεσε άτσαλα πάνω στον Μαροκινό γυρίζοντας τη μπάλα στον Τραπ ,αλλά ο Πορτογάλος ρεφ δεν έδωσε κάτι.  Με τους Πειραιώτες να έχουν τον έλεγχο και τον Μασούρα, από αριστερά να κάνει ζημιά, ο Ολυμπιακός απώλεσε ακόμα μία ευκαιρία όταν από σέντρα του mr 19 των Πειραιωτών , ο Ρεάμπτσιουκ βρέθηκε σε θέση  φορ αλλά τον πρόλαβε ο Χασέμπε.

Ωστόσο , στο 59 έγινε το κακό. Ο Πασιέντσα βρήκε  χώρο, σούταρε , ο Βατσλίκ δεν συγκράτησε τη μπάλα, ο Σισέ κοιμήθηκε και ο Καμάντα απο κοντά, έκανε το 3-1.

Ονιεκούρου και όλα για όλα

Ο Μαρτίνς έβαλε Ονιεκούρου-Κούντε και Τικίνιο,αντί Εμβιλά-Μαντί και Ελ Αραμπί θέλοντας να αλλάξει τα πράγματα, αλλά η αλήθεια είναι ότι ο τρόπος των Γερμανών που κράταγαν το παιχνίδι στη διαχείριση του συν το ότι οι Πειραιώτες έμοιαζαν άδειοι καθιστούσε τις πιθανότητες επιστροφής αδύνατες. Στο 83, ο Ρόνι Λόπες έκανε ωραία ενέργεια, από τα δεξιά,έβγαλε σέντρα , αλλά ο Τραπ πρόλαβε τον Κούντε πριν το βολ πλανέ.

H στιγμή: Το γκολ των Γερμανών στις καθυστερήσεις για το 2-1

MVP: Oσο αγωνίστηκε ο Ελ Αραμπί ήταν ο καλύτερος.Απο κοντά ο Μασούρας.

Ο αδύναμος κρίκος: Το πρώτο κακό παιχνίδι του Αγκιμπού που εξαφανίστηκε στις αμυντικές δαγκάνες των Γερμανών.

Ο Ρέφερι:Ο Μαρτίνς έδωσε δύο πέναλτι απο ένα σε κάθε ομάδα, αλλά θα μπορούσε να δώσει και αυτό του Ελ Αραμπί απο τον Τούτα στο 53 ,μιας και ο παίκτης της Αιντραχτ έβγαλε εκτός θέσης τον Μαροκινό και μετά ακούμπησε τη μπαλα.Παράλληλα, φόρτωσε κάρτες τους “Ερυθρόλευκους” με κάρτες.

Άιντραχτ (Όλιβερ Γκλάσνερ): Τραπ, -Χιντερέγκερ, Τούτα(59 Εντικά), Τουρέ(83 Ντουρμ)- Μπορέ, Χασέμπε, Σο, Κόστιτς- Γιάκιτς, Καμάντα- Πασιένσια(83 Ρόντε)).

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ-Λαλά(77 Ανδρούτσος), Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσουκ- Εμβιλά(60 Ονιεκούρου), Μπουχαλάκης- Α. Καμαρά, Μ. Καμαρά(65 Koύντε), Μασούρας(77 Λόπες)-Ελ Αραμπί(65 ‘Τικίνιο).