ΒΟΛΕΪΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Πλήρωσε τα πολλά του λάθη!

Ο Ολυμπιακός πήγε να κάνει τρομερή ανατροπή κόντρα στο Φοίνικα Σύρου, ωστόσο γνώρισε την ήττα με 3-2 σετ από τους νησιώτες, στην επανέναρξη της Volleyleague.

Μισή άφησε την ανατροπή που πήγε να κάνει ο Ολυμπιακός στη Σύρο. Ο Θρύλος αν και βρέθηκε πίσω με 2-0 σετ, κόντρα στον Φοίνικα, γύρισε το ματς σε 2-2 για το τάι μπρέικ, ωστόσο τα πολλά του λάθη, έδωσαν τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να κερδίσουν με 3-2 σετ για να πάρουν το δίποντο, στην επανέναρξη της φετινής Volleyleague, μετά από διάστημα 70 και πλέον ημερών.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ καλύτερα στο ματς, βρέθηκαν μπροστά με 2-0 σετ, ωστόσο ο Ολυμπιακός αντέδρασε, έκανε το 2-2, αλλά τα πολλά λάθη στο τάι μπρέικ έδωσαν τη δυνατότητα στο Φοίνικα να πάρει το σετ και έτσι το δίποντο.

Οι πολύ μεγάλες διακυμάνσεις ήταν το χαρακτηριστικό του πρώτου σετ στη Σύρο. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 0-5, ο Φοίνικας στη συνέχεια μείωσε σε 15-16. Τρία σερί μπλοκ του Όκολιτς πήγαν το σκορ στο 17-20, για να έρθει ο Ράιτς να κάνει το 20-22. Η είσοδος του Ηλία στη θέση του πασαδόρου για τον Φοίνικα έφερε τρομερά προβλήματα στον Ολυμπιακό, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να μειώσουν αλλά και να προηγηθούν χάρη σε ένα 4-0 σετ, με 24-22. Ο Μιγιαίλοβιτς κατάφερε να μειώσε σε 24-23, όμως ο Πρωτοψάλτης τελείωσε το σετ με 25-23 για το 1-0 του Φοίνικα.

Η εικόνα ήταν ίδια και στο δεύτερο σετ. Μεγάλες διαφορές και διακυμάνσεις για τις δύο ομάδες, αλλά το 19-19 κατάφερε να γίνει 25-20 για την ομάδα της Σύρου, μετά από μπλοκ του Στερν στον Μιγιαίλοβιτς.

Το τρίτο σετ ήταν άλλη εικόνα. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να προηγηθεί με 6-1 χάρη στα σερβίς του Φορμ που δημιούργησαν τρομερά προβλήματα στον Φοίνικα, ωστόσο κράτησε τη διαφορά μέχρι το τέλος για το 17-25 και το 2-1 στα σετ.

Στο τέταρτο, η είσοδος του Χαραλαμπίδη στο κέντρο, έφερε μεγάλες βοήθειες στο μπλοκ. Ο προπονητής του Φοίνικα έβαλε ξανά τον Ράντκε στην πάσα, ο Ολυμπιακός όμως είχε τις απαντήσεις και πήρε το σετ για να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί ο Φοίνικας ξεκίνησε με πασαδόρο τον Βραζιλιάνο Ράντκε προηγήθηκε 2-0, 3-1, 4-2, 5-3, 6-3 με άσο του Στερν στον Φρομ, 7-4, 8-5, 9-6, μπλοκ του Έγκλεσκαλνς έκανε το 9-8 με τον 30 πόντο του Λετονού. Ο Ράιτς έκανε το 10-8 και το 11-8, ο Φρομ μείωσε σε 11-9 και ο Όκολιτς με μπλοκ στον Μπράουν σε 11-10. Ο Ράιτς το 12-10, άουτ του Φρομ το 13-10, μπλοκ του Στερν στον Έγκλεσκαλνς το 14-10 και άουτ του Λετονου το 15-10.

Τα σετ: 25-23 (34′), 25-20 (26′), 17-25 (25′), 20-25 (31′), 15-11 (19′)