Πήρε ρεβάνς και «βλέπει» Βουκουρέστι!

Η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού επικράτησε 3-1 του ΑΟ Θήρας και στρέφει πλέον την προσοχή της στον κρίσιμο επαναληπτικό του Challenge Cup  κόντρα στην ρουμάνικη ομάδα.

Το νικηφόρο της σερί διεύρυνε η ομάδα βόλεςϊ γυναικών του Ολυμπιακού, η οποία επιβλήθηκε 3-1 του ΑΟ Θήρας στο «Μελίνα Μερκούρη» (25-19, 23-25, 25-22, 25-22) ξεκινώντας με τον ιδανικότρο τρόπο τις επίσημες αγωνισιτκές της υποχρεώσεις για το 2017.

Οι νταμπλούχες Ελλάδας, οι οποίες είχαν στην σύνθεσή τοςυ για πρώτη φορά μετά από διάστημα ενάμιση μήνα την Σάσκια Χίππε, που επέστρεψε μετά τον σοβαρό της τραυματισμό, πήραν μία γλυκιά ρεβάνς για την ήττα της πρεμιέρας από την νησιωτική ομάδα και τώρα στρέφει τη προσοχή της στον καθοριστικό επαναληπτικό του Challenge Cup κόντρα στην CSM Βουκουρστίου, όπου θα κληθεί να υπερασπιστεί το υπέρ της 3-0 του πρώτου αγώνα.

Οι «ερυθρόλευκες] πανηγύρισαν αισίως την 11η διαδοχική τους νίκη, έχοντα ςσε σπουδαία βραδιά τις περισσότερες παίκτριες και παρέμειαν ακλόνητες στην κορυφή της Α1.

Προβάδισμα με σούπερ Γιώτα!

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στα σετ με πρωταγωνίστρια την Κατερίνα Γιώτα η οποία στο πρώτο σετ σημείωσε 8 πόντους με 5/5 επιθέσεις, δυο μπλοκ και έναν άσο. Οι «ερυθρόλευκες» είχαν τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του σετ, το οποίο πήραν με 25-19 με πολύ καλή λειτουργία του μπλοκ (5 συνολικά) και πίεση από το σερβίς (3 άσοι).

Χάρισε δικό του σετ…

Το δεύτερο σετ ήταν πιο ισορροπημένο με τον Ολυμπιακό να το ελέγχει στη μεγαλύτερη διάρκειά του. Παρ’ όλα αυτά οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 17-18, αλλά οι «ερυθρόλευκες» απάντησαν και έτρεξαν ένα σερί φτάνοντας στο 22-19. Ο Α.Ο. Θήρας ισοφάρισε σε 22-22 και μετά τον πόντο της Μαλασάϊ (23-22) ο Ολυμπιακός «κόλλησε» με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενες να πάρουν το σετ με 25-23 και να ισοφαρίσουν σε 1-1.

Αντέδρασε και προηγήθηκε ξανά!

Οι «ερυθρόλευκες» εμφανίστηκαν επηρεασμένες στο ξεκίνημα του 3ου σετ και έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα της Σαντορίνης να προηγηθεί μέχρι και +4 (6-10). Στην εξέλιξη του σετ ο Ολυμπιακός ισοφάρισε για πρώτη φορά (13-13) με την Κατερίνα Γιώτα και προηγήθηκε με άσο της Μαλασάϊ (15-14) για να πάει με προβάδισμα στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-14). Από άσο της Σάσκια Χίπε ο Θρύλος διεύρυνε για πρώτη φορά στο +2 το προβάδισμά του (18-16) και από νέο πόντο της Γερμανίδας διαγωνίου προήλθε το 20-17. Η Μαλασάι διατήρησε το +3 (21-18) αλλά με ένα σερί των φιλοξενούμενων, η διαφορά ψαλιδίστηκε (21-20). Τη λύση έδωσε στο σημείο αυτό η Στέλλα Χριστοδούλου που σημείωσε το 22-20, η Μαλασάι με νέο άσο διαμόρφωσε το 24-21 για να καταλήξει το σετ με 25-22 στον Θρύλο ο οποίος ανέκτησε και πάλι το προβάδισμα.

Το καθάρισε!

Στο 4ο σετ ο Θρύλος ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 8-3 μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενες κάλυψαν το χαμένο έδαφος και ισοφάρισαν σε 9-9. Ακολούθησε ένα σερί 4-0 των «ερυθρόλευκων» που ξέφυγαν με 13-9 και με 16-10 αλλά στη συνέχεια χαλάρωσαν με αποτέλεσμα να προηγηθεί ο Α.Ο. Θήρας με 17-18! Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και ανέτρεψε την κατάσταση αφού από το 19-19, έφτασε στο 22-19 μετά από άσο της Χίπε. Η Λαζάρεβιτς σημείωσε το 23-20, η Λαμπρούση «έγραψε» το 24-21 για να τελειώσει το σετ η Γιώτα με 25-22 και να χαρίσει την νίκη με 3-1 σετ στον Ολυμπιακό!

Τα σετ: 25-19 (23′), 23-25 (28′), 25-22 (28′), 25-22 (29′)