«Πικρό» φινάλε μιας σεζόν όνειρο

Έτσι είναι το μπάσκετ. Ένα σουτ μπορεί να κρίνει έναν τίτλο. Πέρσι στο Βελιγράδι ήταν το τρίποντο του Μίτσιτς στον ημιτελικό. Σήμερα, ήταν ο Γιούλ. Ένα σουτ έβαλε ο πολύπειρος γκαρντ της Ρεάλ. Αλλά ήταν το νικητήριο σουτ στα 3.1”. Αυτό έκρινε τον τελικό και οι Μαδριλένοι νίκησαν 79-78, κατακτώντας τον τίτλο. «Πικρό» φινάλε μιας σεζόν όνειρο.

Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» θα μπορούσαν να είχαν τελειώσει τον τελικό στο 38′. Καθώς ήταν μπροστά με 78-72! Αλλά εκεί δεν κατάφερε να σκοράρουν άλλο, στα τελευταία 2:15, με αποτέλεσμα η ισπανική ομάδα να γυρίσει το ματς και να φτάσει σε έναν ακόμη τίτλο.

• MVP: Σέρχι Ροντρίγκεθ. Τεράστιο ματς του Ισπανού γκαρντ που είχε 15 πόντους και 9 ασίστ, με καθοριστική προσφορά στην τελευταία περίοδο.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Ο Ολυμπιακός έχασε το… μυαλό τους στα τελευταία 145 δευτερόλεπτα, δέχθηκε σερί 7-0 από την Ρεάλ και έχασε τον τίτλο.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Κώστας Σλούκας. Η άμυνα της Ρεάλ τον εγκλώβισε, ήταν άστοχος ακόμη και στις βολές (1/3β.). Δεν βοήθησε δημιουργικά (3 ασίστ).
  • THE POINT: Σε ένα ματς που κρίθηκε στο σουτ, οι τρεις χαμένες βολές του Θρύλου στην τελευταία περίοδο ήταν πάρα πολύ καθοριστικές!

Σε «ερυθρόλευκο» ρυθμό

Τα πρώτα 8 λεπτά του τελικού ήταν όπως ακριβώς ήθελε ο Μπαρτζώκας και οι παίκτες του. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με καλά ποσοστά από μακριά, λόγω του Κάνααν. Ο Αμερικανός έβαλε το πρώτο τρίποντο του ματς, όπως και δύο ακόμα (9π. με 3/4) ως το 7′ για το 17-10. Επιπλέον, ο Βεζένκοφ ήταν αποτελεσματικός (9π.). Ήταν το διάστημα του ματς που ο Ταβάρες δεν έκανε… ζημιά στην ελληνική ομάδα. Αλλά τα δύο φάουλ των Φαλ και Μπολομπόι ήταν θέμα. Όταν ο MVP της Euroleague έκανε το +12 (24-12, 9′), οι Μαδριλένοι απάντησαν με 5-0 για το 24-17 της πρώτης περιόδου.

Η ζώνη της Ρεάλ

Οι «merengues» έκαναν σερί που έφτασαν στο 9-0 και μείωσαν στο τρίποντο με τον Κοζέρ (24-21). Ο Ματέο έδωσε οδηγίες και η ομάδα του έπαιξε ζώνη στην άμυνα. Αλλά με προσαρμογές. Οι «ερυθρόλευκοι» εγκλωβίστηκαν ως ένα σημείο σε αυτό το μπάσκετ. Έτσι, συνάντησαν πρόβλημα στην επίθεση. Διότι δεν ακουμπούσαν την μπάλα μέσα. Επίσης, τα μακρινά σουτ δεν έμπαιναν. Το αποτέλεσμα ήταν το πρώτο προσπέρασμα των Μαδριλένων στο 14′ (29-31) με τον Ροντρίγκεθ. Ωστόσο το «αντίδοτο» για τον Ολυμπιακό ήρθε δια χειρός ΜακΚίσικ. Ο Αμερικανός (10π.) έδωσε πολύτιμες λύσεις. Καθώς η Ρεάλ είχε σε καλό βράδυ τον Χεζόνια (12π.). Επίσης, τα επιθετικά ριμπάουντ των Ισπανών τους έφεραν στο +5 (40-45, 18′) με τον Μούσα. Στο φινάλε, όμως, Βεζένκοφ και ΜακΚίσικ οδήγησαν σε 5-0 τον Ολυμπιακό για την ισοπαλία στο ημίχρονο.

Μεγάλη «μάχη»

Με τρίποντα από τις δύο ομάδες (σ.σ.: Μούσα και Κάνααν) άρχισε το τρίτο δεκάλεπτο. Ωστόσο, η άμυνα του Ολυμπιακού έγινε πιο αποτελεσματική και πιεστική, ειδικά στην περιφέρεια. Με παίκτη «κλειδί» τον Κάνααν. Ο Αμερικανός γκαρντ έκανε πολλή δουλειά στην άμυνα. Ωστόσο ήταν on fire στην επίθεση. Καθώς ως το 25′ έβαλε 9 πόντους (σ.σ.: με 2/2 τρίποντα) για να βρεθούν οι «ερυθρόλευκοι» στο +5 (57-52). Αλλά εκεί οι παίκτες της Ρεάλ αντέδρασαν και με τέσσερις διαδοχικούς πόντους του Γουίλιαμς-Γκος ισοφάρισαν 59-59. Αλλά ΜακΚίσικ και Σλούκας έφερε τον Ολυμπιακό στο +4 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

«Πικρό» φινάλε!

Ο ασταμάτητος Βεζένκοφ με πέντε σερί πόντους και το πρώτο του τρίποντο στο ματς έδωσε… αέρα 7 πόντων (68-61, 32′) στον Ολυμπιακό! Αν και ο Ματέο επιστράτευσε ξανά τις σύνθετες ζώνες στην άμυνα, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έδειξαν περισσότερο διαβασμένοι αλλά και ψύχραιμοι. Ωστόσο, τα δύο τρίποντα του Κοζέρ σε εκείνο το σημείο κράτησαν τους Μαδριλένους κοντά στο σκορ (68-64 και 71-67). Ο Σλούκας έπαιξε μεγάλες άμυνες σε εκείνο το χρονικό σημείο. Επίσης, εκεί που η μπάλα «έκαιγε» Βεζένκοφ και Κάνααν ήταν κομβικοί, σε άμυνα και επίθεση! Όμως ο πολύπειρος Σέρχι με πέντε σερί πόντους έφερε το ματς στον πόντο (78-77) στα 46.8”. Χαμένη επίθεση του Ολυμπιακού, φάουλ του Γουόκαπ στον Σέρχι και η μπάλα στη Ρεάλ, 12.7” για τη λήξη. Το μεγάλο σουτ του Γιούλ στα 3.1” και το άστοχο του Σλούκα καθόρισαν το αποτέλεσμα του τελικού. «Πικρό» φινάλε μιας σεζόν όνειρο.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 45-45, 63-59, 78-79.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.