Κώστας ΠαλαιολόγοςΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Όλα πήγαν ανάποδα..

1572223

Ο Ολυμπιακός εγκλωβίστηκε στον ρυθμό της Μακάμπι και παρά την αντεπίθεση των τελευταίων λεπτών δεν γλίτωσε την δεύτερη φετινή εντός έδρας ήττα με 73-80.

Στην δεύτερη φετινή εντός έδρας ήττα του στην Ευρωλίγκα υποχρεώθηκε ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι«» εγκλωβισμένοι από τις άστοχες επιλογές τους, ηττήθηκαν από την φορμαρισμένη Μακάμπι με 73-80 στο ΣΕΦ.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου μετά το αρχικό υπέρ τους 5-4 χάρη σε 4 πόντους του Γιώργου Πρίντεζη, ακολουθούσνα συνεχώς στο σκορ την ισρταηλινή ομάδα. Οι φιλοξενούμενοι με τους Σμιθ, Γκάουντλοκ και Ουίμς να σκοράρουν μεκάθε τρόπο αιφνιδίασαν τους πρωταθλητές Ελλάδας +

Κλαι μόλις; Στο 6’ βρέθηκαν να ρποηγούντια 9-17. Τα καλάθια των Σπανούλη, Παπανικολάου και Μπριτς έφεραν προσωρινά τον Ολυμπιακό στο -4 στο 8 (16-20), για να κλείσει η πρώτη περίοδος με την Μακάμπι να προηγείται με 20-24.

Στην δεύτερη περίοδοι οι Ισραηλινοί εκμεταλλεύτηκαν τον εκτελεστικό οίστρο του Τσίρμπες και με καλάθι του Αλεξάντερ βρέθηκαν να προηγούνται 34-43 στο 18’. Την ίδια στιγμή οι Παπαπέτρου, λοτζέσκι και Γκριν προσπαθούσαν να κρατήσουν τον Ολυμπιακό κοντά στο σκορ. Αλλά τα 2/12 τρίποντα ήταν ενδεικτικό στοιχείο της αναμέτρησης, τη στιγμή, όπου η Μακάμπι  με 6/9 σουτ τριών πόντων είχε πάρει τα ηνία του αγώνα, Το πρώτο μέρος βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται 37-44 και να έχουν και το ψυχολογικό προβάδισμα, τη στιγμή, όπου ο Ολυμπιακός πολύ δύσκολα έβρισκε τον τρόπο προς το αντίπαλο καλάθι

Τα πράγματα χειροτέρεψαν στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν η Μακάμπι με τους Γκάουντλοκ και Ρουντν να πετυχάινουν συνεχόμενους πόντους άνοιξε τη διαφορά στο 40-57 στο 25’ τη στιγμή, όπου ο Ολυμπιακός είχε πετύχει ένα μόλις τρίποντο με τον Βαγγέλη Μαντζαρη.

Οι προσπάθειες των Σπανούλη, Χάκετ και Λοτζέσκι κατά κύριο λόγο έδωσαν τη δυνατότητα στον Ολυμπιακό να μειώσει 65-74 στο 37’ αλλά μέχρι εκεί.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 37-44, 49-65, 73-80

Ολυμπιακός:  Γκριν 10 (2), Μπιρτς 8, Γιανγκ 2, Παπαπέτρου 7 (1), Σπανούλης 14, Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 4, Μάντζαρης 3 (1), Χάκετ 6, Λοτζέσκι 15 (2)