Πέταξε βαθμούς στα Χανιά

ThrylosbadΙσόπαλος, 2-2, αναδείχτηκε ο Ολυμπιακός στα Περιβόλια κόντρα στον Πλατανιά. Σε ένα παιχνίδι όπου οι Πρωταθλητές προηγήθηκαν  0-2 με τα γκολ του Ιντέγε, αλλά τα αμυντικά λάθη και η κακή διαιτησία του Φουκάκη και των βοηθών του, έφεραν την ισοπαλία.

Ο Μπέντο ξεκίνησε με 4-2-3-1 και τον Λεάλι κάτω από τα δοκάρια, ενώ απο δεξιά προς αριστερά βρέθηκαν οι Φιγκέιρας-Ρέτσος,Βιάνα ,Ντε λα μπέγια.. Μιλιβόγεβιτς-Μάρτινς στη μεσαία γραμμή ,με Μανθάτη,Μάριν στα άκρα, δεξιά και αριστερά αντίστοιχα,ενώ ο Φορτούνης βρέθηκε πίσω από τον Ιντέγε.

Το ματς είχει ιδιαίτερα γρήγορο ρυθμό και ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό όταν ο Μάριν έκανε κάθετη πάσα, ο Μπανανά πήγε να διώξει τη μπάλα που χτύπησε στον Ιντέγε και κάπως έτσι έγινε το 0-1.

9 λεπτά αργότερα έγινε το 0-2 με τον Μάριν να “ανοίγει” και πάλι όμορφα το παιχνίδι του Ολυμπιακού βγάζοντας για το Ντε Λα Μπέγια που στο Overlap έβγαλε μπαλιά πάρτο -βάλτο για τον Ιντέγε που σαν τρέιλερ ήρθε στην καρδιά της άμυνας του Πλατανιά για το 0-2.

Ολοι πίστεψαν ότι το ματς είχε τελειώσει ,αλλά δεν ήταν έτσι και σε αυτό φρόντισαν οι Φουκάκης και οι βοηθοί του.

Στο 36 ο Γιακουμάκης, από πλάγιο που εκτελέστηκε, πήρε πλάτη τον Βιάνα, γύρισε και σκόραρε για το 1-2 ,αλλά νωρίτερα είχε κάνει επιθετικό φάουλ στον Βραζιλιάνο με το χέρι παίρνοντας τον αγκαλιά και αποκτώντας πλεονέκτημα.

4 λεπτά αργότερα, ο Πλατανιάς ισοφάρισε με τον Λεάλι να ανατρέπει τον Γιακουμάκη και τον Μανούσο να σκοράρει απο τα 11 βήματα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός πήγε αρκετά “παγωμένα” και έχοντας πολλά προβλήματα στην αμυντική του λειτουργία, έδωσε την ευκαιρία στον Πλατανιά να απειλήσει σε αντεπιθέσεις πρωτα στο 53 ,με το Μανούσο(σουτ άουτ) και τον Γιακουμάκη στο 72, που αφού απέφυγε τον Βιάνα έκανε σουτ που έφυγε άουτ.

Ο Ολυμπιακός απείλησε με το δοκάρι του Μανθάτη στο 67 και τις κεφαλιές των Ρέτσου και Ιντέγε ενώ διαμαρτύρεται για πέναλτι στο Ντε Λα Μπέγια σε αντροπή του Βάσκου στο 76.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ : Σωτηρίου – Πριντέτα, Κάργας, Μπανανά – Στάθης, Μουνάφο, Ντεβέσα (68’ Γιορέντε), Μενδρινός (74’ Μαραγκός), Βάντερσον – Μανούσος (85′ Σίγκνεβιτς), Γιακουμάκης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ : Λεάλι – Φιγκέιρας, Βιάνα, Ρέτσος, Ντε λα Μπέγια – Μιλιβόγεβιτς, Μαρτίνς (80’ Μπουχαλάκης) – Μανθάτης (71’ Καρντόσο), Φορτούνης, Μάριν (61’ Ανδρούτσος) – Ιντέγε.