ΒΟΛΕΪΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Περίπατος στην Πόλη

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του CEV Cup έκανε ο Ολυμπιακός . Οι ερυθρόλευκοι  επικράτησαν της  Ιστανμπούλ στην Τουρκία  με 1-3 σετ και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στον επαναληπτικό στις 17 Ιανουαρίου στο κλειστό του Ρέντη. Εκεί οι Πειραιώτες θα θέλουν μόνο δυο σετ προκειμένου να πανηγυρίσουν την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Φοβερός ο Γκάβιν Σμιτ ο οποίος πέτυχε  20 πόντους, άλλους 16 πρόσθεσε ο Ράουβερντινκ και 13 ο Μπέμε .

To πρώτο σετ ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να οδηγεί στο σκορ (1-2, 2-3, 4-6, 6-7) και να διατηρεί σταθερά το προβάδισμα (6-8, 10-11, 10-12) το οποίο αύξησε στο +3 στο 11-14. Στην εξέλιξη του σετ, οι Πειραιώτες συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και διεύρυναν και άλλο τη διαφορά φτάνοντας στο 18-22. Το υπέρ του Θρύλου προβάδισμα δεν άλλαξε, αφού ακολούθησε το 20-23, το 21-24 και το 22-25, χάρη στο οποίο προηγήθηκαν οι «ερυθρόλευκοι» με 1-0 σετ

Ο Θρύλος ξεκίνησε ιδανικά και στο 2ο σετ και προηγήθηκε γρήγορα με 7-1, διατηρώντας διαφορές ασφαλείας (5-12) μέχρι το 10-15, όταν μείωσαν οι Τούρκοι σε 12-15. Η απάντηση του Ολυμπιακού, με ένα 3-0 σερί έφερε το 18-12, στο σημείο που έλεγχαν απόλυτα οι Πειραιώτες το ματς. Στην εξέλιξη του σετ, διατηρήθηκε η ίδια εικόνα με την ομάδα του Μπενίτεθ να φτάνει στο 13-19 και να αυξάνει εκ νέου το προβάδισμα για το 14-21. Ακολούθησε το 16-23 και παρότι μείωσαν οι γηπεδούχοι, ο Θρύλος πήγε στο σετ μπολ με 18-24 και πήρε και το 2ο σετ με 25-19, κάνοντας το 2-0!

Πιο αμφίρροπη συγκριτικά με το 2ο, ήταν η εξέλιξη του 3ου σετ με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 2-4 και τους  Τούρκους να ισοφαρίζουν για πρώτη φορά στον αγώνα σε 4-4. Στο νέο «ερυθρόλευκο» προβάδισμα στο 6-8, ακολούθησε δεύτερη ισοφάριση από πλευράς γηπεδούχων σε 8-8 και οι δυο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ (11-11). Η BBSK προηγήθηκε για πρώτη φορά με 12-11 και αύξησε το προβάδισμα της στο +2 (14-12) και το διατήρησε (16-14, 17-15) μέχρι το 19-17 αφού στο σημείο αυτό ο Θρύλος ισοφάρισε μετά από ώρα σε 19-19. Η συγκλονιστική εξέλιξη συνεχίστηκε με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι το 22-21. Οι Τούρκοι έφτασαν στο σετ μπολ με 24-21, ο Ολυμπιακός όμως δεν τα παράτησε πλησίασε στον πόντο (24-23) αλλά δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή, αφού το σετ κατέληξε στους Τούρκους με 25-23.

Η ίδια εικόνα με τις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ, ήταν το χαρακτηριστικό στην έναρξη του 4ου σετ (7-5, 9-9, 10-9). Από εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι διεύρυναν την υπέρ τους διαφορά φτάνοντας στο 13-9 και στο 13-10.  Η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση και με ένα εντυπωσιακό 6-0 σερί, ανέτρεψε την κατάσταση και προηγήθηκε με 16-13, αναγκάζοντας τον τεχνικό της BBSK να καλέσει τάιμ άουτ! Οι Τούρκοι μείωσαν σε 14-16 και 15-17 αλλά ο Θρύλος επανήλθε στο +3 για το 15-18 και αύξησε τη διαφορά στη συνέχεια φτάνοντας στο 15-19. Το +4 παρέμεινε (16-20, 17-21) και μεγάλωσε στο 17-22 για τον Ολυμπιακό που ήταν σταθερά μπροστά (18-23), έφτασε στο ματς μπολ με 19-24 και πήρε το σετ με 19-25 και τη σπουδαία νίκη με 3-1 σετ!

Tα σετ: 1-3 σε 1.42: 22-25 (25’), 19-25 (25’), 25-23 (28’), 19-25 (24’)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Πετρέας 4 (2/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπέμε 14 (9/14 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Σμιτ 19 (18/30 επ, 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 1 (1 άσσος), Κουμεντάκης 12 (11/27 επ., 47%υπ.-27%αρ., 1 μπλοκ), Ράουβερντινκ 16 (14/23 επ., 44%υπ.-15%αρ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στεφάνου –λ (60%υπ.-47%αρ.)/ Χριστοφιδέλης, Ζουπάνης 2 (2/6 επ.), Στιβαχτής, Δαρίδης –λ, Φράγκος 1 (1 μπλοκ).