ΒΟΛΕΪΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

Περίπατος για τον Θρύλο!

Εντυπωσιακή η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού επιβλήθηκε με 3-0 σετ του Πανναξιακού στο «Μελίνα Μερκούρη» και  τον υποχρέωσε στην πρώτη του φετινή ήττα

Σε περίπατο μετέτρεψε η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού το ντέρμπι με τον Πανναξιακό, τον οποίο υπέταξε με 3-0 σετ στο κλειστό του Ρέντη.
Οι νταμπλούχες Ελλάδας επέστρεψαν με δυναμικό τρόπο στις εγχώριες διοργανώσεις μετά τον αποκλεισμό τους από την Βολερό και υποχρέωσαν την ομάδα της Νάξου στην πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα

Ο Ολυμπιακός μπήκε εξαιρετικά, είχε αρκετά καλή υποδοχή και όταν η Γιώτα πήγε στο σερβίς πήρε μια διαφορά τεσσάρων πόντων την οποία αύξησε μάλιστα προς το τέλος του σετ. Η Μέιφιλντ με τρεις συνεχόμενους άσσους στο φινάλε έδωσε το πρώτο σετ στον Θρύλο με 25-11, για το 1-0.

Το δεύτερο σετ στο ξεκίνημά του δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο. Ο Πανναξιακός πίεσε αρκετά με το σερβίς, με αποτέλεσμα να χαλάσει η υποδοχή του Ολυμπιακού. Κάτι που έδωσε τη δυνατότητα στις φιλοξενούμενες να βρεθούν μπροστά στο σκορ με 8-5. Ωστόσο στη συνέχεια ο Θρύλος ισορρόπησε για να περάσει μπροστά με 9-8 με μπλοκ άουτ για την Μέιφιλντ. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο αλλά οι Πειραιώτισσες πήραν και πάλι διαφορά τεσσάρων πόντων (17-13) για να κατακτήσουν τελικά και το δεύτερο σετ με 25-17.

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι ο Ολυμπιακός να πάρει ένα μικρό προβάδισμα τριών πόντων (8-5). Ο Πανναξιακός ανέβασε απόδοση, πίεσε από το σερβίς χαλώντας την υποδοχή του Θρύλου σε αρκετές περιπτώσεις κάτι που του έδωσε τη δυνατότητα να μείνει κοντά στο σκορ. Μετά το 16-15, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, ωστόσο οι κοπέλες του Θρύλου έδειξαν πιο ψύχραιμες και τελικά κατέκτησαν το σετ με 26-24, για να πάρουν τη νίκη με 3-0 σετ.

Τα σετ: 25-11, 25-17, 26-24