«Περίπατος» 47 λεπτών στο Ζηρίνειο

Ένα άνετο απόγευμα Σαββάτου πέρασε ο Ολυμπιακός στο Ζηρίνειο της Κηφισιάς. Στο ματς κόντρα στον ΖΑΟΝ, οι «ερυθρόλευκες» δεν αντιμετώπισαν καμία απολύτως δυσκολία. Έτσι, έφτασαν στην εύκολο νίκη με 3-0 σετ, σε λιγότερο από 50′. Ειδικότερα και χωρίς τις λεγόμενες βασικές της ομάδας. «Περίπατος» 47 λεπτών στο Ζηρίνειο.

Στο Ζηρίνειο έκαναν… περίπατο

Ο Μιτσέλι στο ματς δεν χρησιμοποίησε καθόλου τις Καράρο, Σάλας, Λαμπρούση, Εμμανουηλίδου, Κοσμά. Επίσης, η Κούμπουρα ήταν εκτός καθώς δεν έχει αποθεραπευτεί. Ωστόσο, αυτό δεν άλλαξε την εικόνα του Ολυμπιακού. Διότι οι «ερυθρόλευκοι» χρειάστηκαν μόλις … λεπτά για να περάσουν με 3-0 από το Ζηρίνειο. Η νεανική ομάδα του ΖΑΟΝ δεν κατάφερε να τους δημιουργήσει κανένα πρόβλημα. Βέβαια, σίγουρα το γεγονός ότι αγωνίστηκαν οι «αναπληρωματικές» έπαιξε ρόλο, καθώς είχε μεγάλο κίνητρο να στείλουν… μήνυμα στον προπονητή τους, ενόψει των πλέι οφ. Το πρώτο σετ είχε ενδιαφέρον ως το 3-5 με την πάιπ της Τσιτσιγιάννη. Μετά ο Ολυμπιακός πάτησε… γκάζι και ξέφυγε με 16-4 με τον πρώτο χρόνο της Γιώτα, ενώ η έμπειρη κεντρική σημείωσε και το 22-10. Η Γενιτσαρίδη τέλειωσε το σετ με 25-12, για το 0-1.

Η νίκη ήταν υπόθεση 47 λεπτών

Αν και το πρώτο σετ κράτησε 17 λεπτά, το δεύτερο και το τρίτο ήταν πιο γρήγορα. Διότι αμφότερα είχαν διάρκεια 15 λεπτά. Στο δεύτερο, με την Γενιτσαρίδη «ζεστή», ο Θρύλος προηγήθηκε 11-1! Με δικό της άσσο έγινε το 18-4, ενώ δύο πόντοι της Τοντάι έκανε το 20-4. Η Χριστοδούλου με πλασέ και η Γουίντερς με πετυχημένη επίθεση πήραν τους δύο τελευταίους πόντους, για το 7-25 και το 0-2. Στο τρίτο σετ, με το μπλοκ της Χριστοδούλου έγινε το 7-1, ενώ με δύο σερί πόντους της Γενιτσαρίδη (σ.σ.: ο δεύτερος με άσσο) και έναν της Γουίντερς το 17-2. Η Τοντάι με άσσο έκανε το 22-3, για να κλείσει το σετ (25-3) και το ματς (3-0) με το πλασέ της Γιώτα. «Περίπατος» 47 λεπτών στο Ζηρίνειο.

Τα σετ 0-3 σε 47′: 12-25, 7-25, 3-25.

• 1ο σετ: 3-8, 4-16, 10-21, 12-25
  • 2ο σετ: 1-8, 4-16, 5-21, 7-25
  • 3ο σετ: 1-8, 2-16, 3-21, 3-25

** Οι πόντοι του ΖΑΟΝ προήλθαν από 2 άσσους, 5 επιθέσεις και 15 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 9 άσσους, 42 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

ΖΑΟΝ (Στέφανος Αμαξόπουλος): Καλιακούδα 2 (2/5 επ.), Κοβάνη, Παπαδάκη (28% υπ. – 8% άριστες), Κουμπούνη (100% υπ.), Κονσολάκη, Ευαγγέλου, Ρεντούμη 4 (2/19 επ., 2 άσσοι) / Τσιάκου (λ., 15% υπ. – 10% άριστες), Ζερβούδη, Τριανταφυλλίδου, Αλυσανδράτου 1 (1/8 επ., 33% υπ. – 33% άριστες), Πίκουλη (λ. 9% υπ.)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Γιώτα 6 (4/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γουίντερς 10 (9/13 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 20% άριστες), Τοντάι 12 (5/5 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ), Τσιτσιγιάννη 12 (9/11 επ., 1 άσσος, 2 μποκ), Χριστοδούλου 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 14 (11/14 επ., 3 άσσοι, 50% υπ. – 25% άριστες) / Αντωνακάκη (λ., 71% υπ. – 29% άριστες).